moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najważniejszy egzamin lotników

Ponad 100 najważniejszych polskich lotników zameldowało się wczoraj w Krzesinach. Piloci biorą udział w egzaminie „Zlot 2016”. Muszą wykazać się znajomością aktualnych przepisów lotniczych oraz wiedzą o budowie samolotów i śmigłowców. Mieli też zdawać sprawdzian z umiejętności praktycznych w powietrzu, jednak loty odwołano z powodu złej pogody.


W Krzesinach, na terenie 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, spotkali się przedstawiciele kadry kierowniczej sił zbrojnych. – Dla pilotów to najważniejszy moment w roku. Na „Zlot 2016” przyjechali lotnicy z sił powietrznych, wojsk lądowych i marynarki wojennej – mówi ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Piloci co roku zdają egzamin, by potwierdzić poziom swoich umiejętności. Ale „Zlot 2016” to nie tylko sprawdzian dla lotników. Jest to także kurs szkoleniowo-metodyczny, w którym biorą udział dowódcy różnego szczebla, m.in. skrzydeł, baz, eskadr i grup działań lotniczych. To o tyle ważne, że właśnie ci oficerowie decydują o sposobie i jakości szkolenia oraz o procedurach, które obowiązują pilotów.

„Zlot 2016” rozpoczął się we wtorek rano. Plan zakładał, że piloci będą zdawać dwuetapowy egzamin: teoretyczny i praktyczny. Planowano, że swoje umiejętności pilotażowe i bojowe w powietrzu oficerowie zaprezentują siadając za sterami m.in. samolotów: F-16, MiG-29, Su-22, C-130 Hercules, C-295M CASA, TS-11 Iskra, PZL 130 Orlik oraz śmigłowców Mi-24, W-3 Sokół oraz Mi-8/17.

Niestety, plany lotnikom pokrzyżowała pogoda. – Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom kursu, podjęto decyzję o wstrzymaniu lotów – mówi kpt. Krzysztof Nanuś, rzecznik prasowy 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. – Piloci przystąpili jedynie do egzaminu teoretycznego – dodaje.

Ich zadaniem było między innymi rozwiązanie testów dotyczących budowy maszyn i prawa lotniczego. W czasie egzaminu musieli wykazać się m.in. wiedzą z zakresu planowania i monitorowania procedur operacyjnych, nawigacji, radionawigacji, łączności i zasad eksploatacji różnego rodzaju samolotów i śmigłowców. Kompetencje lotników oceniała 25-osobowa komisja specjalistów, której przewodniczył inspektor sił powietrznych gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak.

Podczas drugiego dnia „Zlotu 2016” piloci wezmą udział w szkoleniu metodycznym. W planie są wykłady na temat zmian w przepisach lotniczych, przyszłości lotnictwa wojskowego, wykorzystania statków powietrznych. Podsumowane zostaną międzynarodowe szkolenia lotnicze, przeprowadzone w ostatnim czasie. Piloci rozmawiać będą także o bezpieczeństwie lotów i nowych wyzwaniach lotniczych. Do tych ostatnich należy na pewno przyjęcie samolotów do szkolenia zaawansowanego M-346 Master. Pierwszy z nich ma wylądować w Dęblinie już za kilka tygodni.

Kurs szkoleniowo-metodyczny połączony z egzaminem dla najwyższej kadry lotniczej w siłach zbrojnych odbywa się cyklicznie co roku. W kursie biorą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Generalnego RSZ, Dowództwa Operacyjnego RSZ, Sztabu Generalnego WP, Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, Centrum Operacji Powietrznych, Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego SZRP, Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej SZRP, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz innych instytucji.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. Rafał Olejniczak

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kurs z dzwonem
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rakiety dla Jastrzębi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Charge of Dragon
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Optyka dla żołnierzy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ogień w podziemiu
Święto wojskowego sportu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO