moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WAT nie będzie jedną z wielu politechnik

Zmiany w Wojskowej Akademii Technicznej będą wprowadzane ewolucyjnie. Chcemy podnosić poziom dydaktyczny i naukowy, rozwijać współpracę zagraniczną, zależy nam też na zwiększaniu liczby studentów w mundurach – mówi płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, nowy rektor-komendant WAT. Podkreśla, że największe sukcesy uczelnia ma w optoelektronice, cybernetyce i kryptologii.

polska-zbrojna.pl: Podczas inauguracji nowego roku akademickiego prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej, mówił o wyzwaniach stojących przed Wojskową Akademią Techniczną. Jakie zmiany szykują się na uczelni?

Płk Tadeusz Szczurek: Spore, choć będą wprowadzane w sposób ewolucyjny. Ewolucyjny nie znaczy powolny. Tempo zmian będzie takie, aby nie zepsuć tego, co jest dobre. Akademia zawsze była ważnym elementem w systemie edukacyjnym sił zbrojnych i prestiż musimy utrzymać. Kontynuujemy to, co najlepsze i poprawiamy to, co wymaga zmiany. Chcemy podnosić poziom dydaktyczny i naukowy uczelni z zachowaniem jej wojskowego charakteru. Zależy nam także na rozwijaniu współpracy zagranicznej z prestiżowymi uczelniami kształcącymi oficerów w państwach sojuszniczych, a także z innymi szkołami i ośrodkami naukowymi. Będziemy zapraszać do WAT naukowców o światowej renomie, także noblistów.

Jaki charakter będzie mieć Akademia – stanie się wojskową politechniką?

Nie chcemy być jedną z wielu politechnik. Zarówno w Warszawie, jak i w całym kraju jest wiele szkół technicznych na bardzo wysokim poziomie i nie chcemy z nimi konkurować ani ich dublować. Nie stać nas na przeciętność. Chcemy, aby WAT stała się elitarną uczelnią, która rozwija się w unikalnych dziedzinach. Będziemy wzmacniać te kierunki, w których jesteśmy najlepsi i kształcimy na nich na najwyższym poziomie. W ten sposób nie będziemy konkurować z politechnikami, lecz je uzupełniać. WAT stanie się ośrodkiem, do którego będą przychodzić studenci oczekujący kształcenia w dziedzinach, których nie ma w szkolnictwie cywilnym.

Jakie to kierunki?

Te, w których już teraz mamy największe sukcesy – optoelektronika, cybernetyka i kryptologia. Dziś w tej ostatniej dziedzinie jesteśmy pionierami w Polsce i jedyną uczelnią kształcącą na tym kierunku.

Nazwa uczelni zostanie zmieniona?

Nie i moim zdaniem nie powinna się zmienić. Mimo że spełniamy warunki, by używać nazwy „uniwersytet”, uważam, że nazwa „WAT” powinna pozostać. Jest rozpoznawalna w Polsce i na świecie, przyjęła się i stanowi część naszej marki.

Czy jest planowane utworzenie w WAT nowych kierunków lub przedmiotów nauczania?

W ubiegłym roku akademickim wprowadziliśmy kryptologię. W zależności od potrzeb sił zbrojnych tworzymy też nowe specjalności, na przykład związane z obroną powietrzną, nowym uzbrojeniem, elektroniką czy technikami radarowymi. Ponadto od października prowadzimy przedmiot historia Polski. Studenci przychodzący do uczelni często nie znali dziejów własnego kraju. W pierwszej kolejności ten przedmiot pojawił się w programach najstarszych roczników, aby podchorążowie poznali historię, zanim jako oficerowie odejdą z uczelni. Potem sukcesywnie będziemy wprowadzać ten przedmiot dla pozostałych roczników.

Dziś w Akademii studiuje 10 tysięcy słuchaczy, wśród nich tylko 1300 podchorążych. Czy będzie więcej studentów w mundurach?

Ta liczba już się zmienia dzięki polityce resortu obrony narodowej. Wcześniej były nabory po 100–200 podchorążych, w tym toku przyjęliśmy na pierwszy rok ponad 400 słuchaczy wojskowych. Jeśli taka sytuacja powtórzy się w kolejnych latach, to niedługo na pięciu rocznikach będzie 2 tysiące studentów w mundurach, a są plany, aby tę liczbę jeszcze zwiększyć.

WAT zamierza rezygnować ze studentów cywilnych?

Nie, bo są oni na uczelni wojskowej potrzebni, dzięki nim możemy utrzymać potencjał naukowy i kierunki, na których uczy się stosunkowo niewielka liczba podchorążych, na przykład na budownictwie, gdzie kształcimy zaledwie kilku studentów w mundurach. Jednak chcemy zachować elitarny charakter WAT jako uczelni wojskowo-cywilnej tak, aby wojskowość w niej dominowała. Raczej nie będzie się to objawiać w liczebnej przewadze podchorążych nad cywilnymi studentami. Chcemy natomiast, aby cywilni słuchacze czerpali z wzorców wojskowych. Zależy nam przede wszystkim na kształtowaniu postaw patriotycznych i wychowaniu w poszanowaniu Ojczyzny i tradycji. Mamy też w dalszych planach zorganizowanie dla chętnych jakiejś formy przeszkolenia wojskowego. Jest dziś zapotrzebowanie na taką edukację, widać to po klasach mundurowych w szkołach i organizacjach proobronnych.

Wiceminister Fałkowski mówił też o konieczności podnoszenia poziomu naukowego uczelni. Czy to oznacza prowadzenie jakichś szczególnych programów badawczych?

Badania naukowe powinny być w pierwszej kolejności nakierowane na potrzeby wojska, służyć zwiększaniu bezpieczeństwa państwa i zdolności obronnych sił zbrojnych. Dlatego WAT uczestniczy w wielu strategicznych programach z zakresu bezpieczeństwa i obronności państwa. Jesteśmy liderem w kilku projektach z programu „Nowe systemy uzbrojenia i obrony w zakresie energii skierowanej” realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, MON, Polską Grupę Zbrojeniową i Agencję Rozwoju Przemysłu. Uczestniczymy też w Narodowym Programie Obrony Powietrznej i w badaniach dotyczących satelitarnego systemu optoelektronicznej obserwacji ziemi. To tylko niektóre przykłady, aktualnie w WAT prowadzimy około 200 projektów badawczych.

Wspominał Pan o zapraszaniu zagranicznych naukowców. Czy będzie się to odbywało także w ramach ogłoszonych przez MON programów „Katedry ad hoc” i „Kościuszko”, które mają otworzyć wojskowe uczelnie i instytuty badawcze na zewnętrzne środowiska naukowe?

Tak, startujemy w obu tych programach. W ramach programu badań naukowych „Kościuszko”, który ma służyć zachęceniu do powrotu z emigracji polskich naukowców, już trzech spośród nich zgłosiło chęć przyjazdu do WAT. Niestety zgodnie z zasadami konkursu na razie nie mogę podać ich nazwisk. Projekt „Katedry ad hoc” natomiast przewiduje zapraszanie na krótkie pobyty wybitnych zagranicznych naukowców, którzy prowadziliby u nas cykl zajęć. W maju ma nas odwiedzić Shūji Nakamura, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2014 roku. Japoński naukowiec jest profesorem na uniwersytecie w Santa Barbara w USA i pionierem w dziedzinie badań nad technologią półprzewodników wytwarzających światło, między innymi LED.

Szkoła się zmienia i rozwija. Czy są planowane w niej również nowe inwestycje?

Tak. Na przykład, dzięki wsparciu MON rozpoczęliśmy kilka tygodni temu budowę nowoczesnego akademika z 450 miejscami. Będzie przeznaczony dla podchorążych oraz słuchaczy kursów i szkoleń organizowanych w WAT w ramach doskonalenia zawodowego żołnierzy i pracowników wojska. Akademik będzie gotowy jesienią przyszłego roku.

Płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, prof. WAT, 1 października został rektorem uczelni. W latach 2005–2008 był szefem logistyki w MON, a następnie zastępcą rektora WAT. Od 2012 roku pełnił funkcję prorektora ds. wojskowych na tej uczelni. Jest autorem lub redaktorem naukowym monografii i publikacji, w których porusza zagadnienia związane z konfliktami zbrojnymi, zarządzaniem w sytuacjach kryzysowych oraz wykorzystaniem sił zbrojnych i techniki wojskowej w neutralizacji zagrożeń militarnych i niemilitarnych.

Rozmawiała Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. WAT

dodaj komentarz

komentarze

~boss oksywie
1476892980
1300podchorazych i tak duzo w porownianiu do AMW jak na te znow niespokojne czasy Putinowskie zagrywki a reszta to ....platnicy kasiory ,papierki ,ciekawe czy nie wyjada jak inni
A1-86-90-7D

Na straży wschodniej flanki NATO
 
Prawda o zbrodni katyńskiej
V Korpus z nowym dowódcą
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Przygotowania czas zacząć
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strażacy ruszają do akcji
Kurs z dzwonem
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Ogień w podziemiu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ramię w ramię z aliantami
Mundury w linii... produkcyjnej
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Barwy walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Głos z katyńskich mogił
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto wojskowego sportu
Szarża „Dragona”
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Odstraszanie i obrona
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO