moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Teatr Żydowski będzie grał w Klubie DGW

Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa użyczy swojej sceny aktorom Teatru Żydowskiego. Wojskowi przyszli z pomocą artystom, którzy stracili swoją dotychczasową siedzibę przy pl. Grzybowskim. Pierwsze gościnne przedstawienie w nowym miejscu odbędzie się 20 października. To już drugi teatr, po Kwadracie, który znajduje schronienie w Klubie DGW.


– Decyzja o przekazaniu sceny Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa Teatrowi Żydowskiemu była decyzją naturalną i wynikała z podziwu dla ich dotychczasowej działalności. Teatr Żydowski ma stałe miejsce w panoramie kultury polskiej – mówił dziś prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej podczas konferencji prasowej poświęconej współpracy wojskowych z artystami. Wiceminister dodał, że wojsko powinno być związane z kulturą wysoką, bo „tworzy ona prestiż armii i buduje wokół niej otoczkę kulturową i społeczną”.

Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego, podziękowała wszystkim, którzy pomagają placówce w poszukiwaniach sceny zastępczej.– Teatr, który nie działa, powoli umiera, a nasz nie działa już od 5 miesięcy – dodała Tencer.

Artyści tracą siedzibę przy pl. Grzybowskim

Teatr Żydowski przez 45 lat mieścił się w kamienicy przy placu Grzybowskim. Miejsce to wynajmował od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, które w 2015 roku sprzedało budynek firmie Ghelamco. W czerwcu tego roku Generalny Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał, że stan siedziby stanowi zagrożenie dla widzów i zamknął teatr. Latem przedstawiania odbywały się w plenerze, potem artyści zawiesili działalność.

– Plany dewelopera zakładają zburzenie budynku przy pl. Grzybowskim i wybudowanie na jego miejscu biurowca. Znajdzie się w nim miejsce dla Teatru Żydowskiego, ale budowa będzie trwała kilka lat – przyznał we wrześniu Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy. To jeden z możliwych scenariuszy, miasto rozważa także inne lokalizacje dla teatru. Szuka również siedziby tymczasowej. – Trwają rozmowy z właścicielami Fabryki Trzciny na warszawskiej Pradze dotyczące umowy najmu. Mamy nadzieję, że niedługo rozpocznie się adaptacja budynku na potrzeby teatru – podała dziś Joanna Szwajcowska, zastępca dyrektora Biura.

Prace modernizacyjne mogą jednak potrwać do początku przyszłego sezonu. Do tego czasu spektakle będą wystawiane m.in. w Klubie DGW. – Pomyśleliśmy o Klubie, ponieważ Teatr Kwadrat, który gościł tutaj podczas remontu swojej siedziby, miło wspominał współpracę z tą instytucją – opowiadał Dawid Szurmiej, aktor Teatru Żydowskiego.

Teatr będzie korzystał z sali widowiskowej klubu na blisko 240 miejsc oraz garderób i zaplecza technicznego. – Udostępniamy pomieszczenia na zasadzie umowy użyczenia – wyjaśnia ppłk Tomasz Cholewiński, kierownik Klubu. Przedstawienia i próby będą się odbywały w określone dni miesiąca i nie zakłócą codziennej pracy Klubu. Ppłk Cholewiński zauważa, że współpraca z teatrem jest korzystna dla klubu. – Pozostają kontakty, które potem, tak jak w przypadku Teatru Kwadrat, skutkują wzajemną współpracą kulturalną – przekonywał kierownik Klubu.

Spektakle będą także grane w Warszawskiej Operze Kameralnej, a imprezy odbywać się będą w Austriackim Forum Kultury.

Plany i premiery

Podczas konferencji przedstawiciele teatru mówili też o planach artystycznych na ten sezon. – Pomimo że przez blisko rok będziemy „teatrem latającym”, pracujemy nad nowymi projektami – zapowiedziała Tencer. 20–24 października warszawska publiczność będzie mogła obejrzeć w Klubie DGW „Kamienicę na Nalewkach” ukazującą życie codzienne warszawskich Żydów.

Kolejne pokazy to: „Dla mnie bomba” (27–30 października w Operze Kameralnej) oraz „Marienbad" (4–6 listopada w Klubie DGW). Natomiast pierwszą premierą sezonu będzie „Szosza” na podstawie powieści Isaaca Bashevisa Singera 16 grudnia w Operze Kameralnej. Na 13 stycznia 2017 roku planowana jest natomiast w Klubie DGW premiera „Koszernej dziewczyny” na podstawie komedii Daniela Simona.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich wystawia sztuki w językach jidisz i polskim. Od 2012 roku działa w nim Centrum Kultury Jidysz. Teatr powstał w 1950 roku. Od 1971 roku mieścił się przy placu Grzybowskim w budynku wybudowanym specjalnie pod działalność teatralną.

Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa jest wojskowym ośrodkiem kultury powołanym do upowszechniania kultury narodowej i tradycji oręża polskiego. Klub położony jest w samym centrum Warszawy, na rogu ulicy Madalińskiego i Alei Niepodległości. Pomieszczenia Klubu zostały niedawno wyremontowane. Przez blisko dwa lata w Klubie gościł Teatr Kwadrat, kiedy pod koniec 2010 roku musiał opuścić swoją siedzibę przy ul. Czackiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Pytania o europejską tarczę
They Will Check The Training Results in Combat
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Abramsy w pętli
By Polska była bezpieczna
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
Na straży nieba
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Bohater odtrącony
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Gry wojenne w szkoleniu
NATO on Northern Track
Zawsze gotowi do pomocy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
W obronie wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Po przeprawie ruszyli do walki
Polki pobiegły po srebro!
Śladami ojca
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO