moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Młodzieżowy festiwal wojskowości w Żaganiu

Uczniowie Zespołu Szkół w Rakowicach Wielkich zdobyli tytuł najlepszej klasy mundurowej w Polsce w 2016 roku. Walczyli o niego na żagańskim poligonie podczas Centralnego Zlotu młodzieży uczącej się w tego typu klasach. Wzięło w nim udział 708 młodych ludzi z 23 klas mundurowych i 50 nauczycieli z całego kraju, a także 30 uczniów i pedagogów z Ukrainy – z Liceum Wojskowego w Kijowie.

To był już trzeci Centralny Zlot Klas Mundurowych, organizowany od 2014 r. pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej na terenie obozowiska Karliki na poligonie w Żaganiu. Gospodarzem spotkania młodzieży i wojska była 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. – Celem zlotu jest popularyzowanie wśród młodego pokolenia historii i tradycji oręża polskiego, jak również współczesnego wizerunku wojska polskiego. Pragniemy, abyście podczas rywalizacji sportowej nabyli umiejętności niezbędne do współdziałania w grupie, poznali trochę żołnierskiego rzemiosła oraz zdobyli wiele nowych doświadczeń w ramach edukacji proobronnej – mówił gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca „Czarnej Dywizji”, podczas uroczystego otwarcia imprezy.

Najlepsi w „mundurowym rzemiośle”

Uczestnicy zlotu przyjechali do obozowiska 3 października. Przez sześć dni drużyny reprezentujące 23 klasy ze wszystkich 16 województw w Polsce konkurowało o miano najlepszej klasy mundurowej w kraju. W każdym zespole było 15 uczniów. Najpierw przystąpili oni do sprawdzianu wiedzy na temat historii i współczesnych zagadnień dotyczących wojsk pancernych. Później wyruszyli na trasę 8-kilometrowego marszobiegu. W jego trakcie wykonywali zadania siłowe, jak np. przenoszenie skrzynek z amunicją, przepychanie samochodu osobowo-terenowego w trudnym terenie czy rzut granatem. Wykazywali się też celnością podczas strzelania oraz umiejętnościami udzielania pomocy rannym i ewakuowania ich z pola walki. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy do współzawodnictwa sportowego włączyli również pływanie – zawody na dystansie 50 metrów.

Wyniki wszystkich konkurencji komisja sędziowska podliczyła 8 października. Miano najlepszej w 2016 roku wywalczyła klasa reprezentująca Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich. Nauczyciel Adam Dymitroca opiekuje się w tej placówce klasami mundurowymi o trzech profilach: wojskowym, policyjnym i strażackim. Do Żagania zabrał po 8 uczniów z każdej z nich. On i jego podopieczni reprezentowali województwo dolnośląskie. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów zdobyła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Stalowej Woli (Podkarpacie). Trzecie – uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Tomaszowa Mazowieckiego. Obie szkoły za patronów mają gen. Tadeusza Kościuszkę.

Była też klasyfikacja dodatkowa – na najlepszą klasę mundurową w kategorii musztry, piosenki marszowej i autoprezentacji. Popołudniami oceniano bowiem umiejętności młodzieży w maszerowaniu krokiem równym i defiladowym w zwartym pododdziale oraz wykonywania przez całą grupę piosenki marszowej. Niektóre klasy prezentowały też publicznie swoje szkoły i region, z którego pochodzą. W tej konkurencji zwyciężyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 9 w Nowym Sączu, wchodzącego w skład Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków (Małopolska). Drugi był pododdział Zespołu Szkół w Rakowicach Wielkich, a trzeci – z Niepublicznego Technikum Zawodowego im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ w Kielcach (woj. świętokrzyskie).

– Uczestnicy zawodów każdego roku wykazują się większą sprawnością fizyczną i umiejętnościami – ocenia mjr Jan Kędziora, przewodniczący komisji sędziowskiej. – W tej edycji niektórzy uczniowie stanęli do rywalizacji po raz drugi i uzyskiwali znacznie lepsze czasy niż rok czy dwa lata temu. I znacznie sprawniej wykonywali zadania wojskowe. Świadczy to o tym, że wiedza zdobyta podczas wcześniejszych zlotów nie poszła na marne, doświadczenia procentują – dodał.

Swoje umiejętności mogli też podczas zlotu sprawdzić nauczyciele, dla których zorganizowano marszobieg na 4,5 km. Rywalizowali m.in. w strzelaniu z karabinka bojowego i broni krótkiej, rzucaniu granatem oraz ścigali się w basenie. Ich wyników nie liczono jednak do klasyfikacji klas.

Z wojskowym drylem

Celem poligonowego spotkania klas mundurowych są nie tylko zawody. Młodzież ma poznawać realia służby żołnierskiej i poczuć tzw. wojskowy dryl. Sprawdzano więc, czy uczniowie przestrzegają przepisów dotyczących umundurowania. Posiłki serwowano im w stołówce poligonowej, na wolnym powietrzu, a przemarsze na nie odbywały się w zwartych grupach i przeważnie ze śpiewem na ustach.

Odbyło się również wiele szkoleń i pokazów. Młodzież uczyła się technik udzielania pomocy medycznej rannym, a pod okiem saperów i wykorzystując ich sprzęt – wykrywania niewybuchów leżących pod ziemią.

Uczniowie poznawali też specyfikę pracy oraz sprzęt znajdujący się w wyposażeniu żandarmerii wojskowej. Obejrzeli także broń i pojazdy, jakimi dysponuje 11 Dywizja. Wielu z nich po raz pierwszy mogło wejść do czołgów Leopard 2A4 oraz 2A5 czy usiąść w kołowym transporterze opancerzonym KTO Rosomak. Instruktorzy w mundurach tłumaczyli również, jak są zbudowane i do czego służą 122-milimetrowa wyrzutnia WR-40 Langusta, czy armatohaubica 152 mm Dana. Żagańscy pancerniacy zaprezentowali też uczestnikom zlotu „gwiazdę” serialu „Czterej pancerni i pies”, czyli odrestaurowany czołg T-34 z napisem „Rudy” na pancerzu i numerze taktycznym 102. „Rudy 102” jest dziś atrakcją pikników i świąt wojskowych oraz rekonstrukcji historycznych z czasów II wojny światowej.

– Młodzież długo będzie pamiętała, że mogła oglądać sprzęt bojowy, jakim dysponuje armia i to nie na wystawie, na której można na broń tylko popatrzeć. Byli zaskoczeni i zadowoleni, że została im udostępniona, a żołnierze instruktorzy cierpliwie wszystko tłumaczyli – mówi Adam Dymitroca. – Spotkanie w Żaganiu doskonale sprzyja integracji uczniów z całej Polski, mających podobne zainteresowania. Mieszkając kilka dni na poligonie, dziewczęta i chłopcy lepiej poznali wojskową służbę i przekonali się, że nie jest wcale łatwa – ocenia nauczyciel zwycięskiej klasy z Zespołu Szkół w Rakowicach Wielkich.

Pod żołnierskim okiem

W nadzór nad przebiegiem konkurencji, pokazów, szkoleń oraz w organizację pobytu uczestników zaangażowanych było 140 żołnierzy z czterech jednostek wojskowych 11 Dywizji, głównie 23 Pułku Artylerii z Bolesławca. Pomagało im około 50 członków Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando”, które wraz z „Czarną Dywizją” organizowało zlot. Nad całością przygotowań i przebiegiem imprezy czuwał ppłk Robert Pochodaj, komendant zlotu. – Dzięki dobrej organizacji i wysokiemu poziomowi merytorycznemu, zlot uważany jest przez uczestników za swoisty festiwal wojskowości. Odjeżdżając zapewniali, że powrócą do Żagania za rok – twierdzi mjr Jerzy Juchaniuk, rzecznik prasowy 23 Pułku i zarazem corocznego zlotu klas mundurowych.

Centralny Zlot Klas Mundurowych organizowany jest od 2014 roku. Tegoroczna, trzecia edycja odbywała się od 3 do 8 października.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: por. Krzysztof Gonera, Jakub Fiałkowski

dodaj komentarz

komentarze

~Nieźle
1476110160
Błąd. Komendantem był ppłk Robert Pochodaj ,a nie Pochowaj !
FB-15-09-72

Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
 
Orzeł dla bohaterów
Po przeprawie ruszyli do walki
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Ta ziemia do Polski należy…”
Układ nerwowy Mieczników
„Pierwsza Drużyna” na start
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Śladami ojca
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
W obronie wschodniej flanki NATO
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polska wiktoria na Monte Cassino
I zdobyliśmy!
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Bohater odtrącony
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
NATO on Northern Track
Pierwsi na oceanie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Na straży nieba
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ameryka daje wsparcie
Rajd ku czci saperów
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowe Oscary przyznane!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Zmiany w dodatkach stażowych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mobilne dowodzenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO