moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wielonarodowa brygada przed ćwiczeniem certyfikującym

Uroczysta defilada, pokaz musztry paradnej i wyróżnienia dla żołnierzy – tak Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada świętowała pierwszą rocznicę utworzenia. W grudniu jednostkę czeka sprawdzian, który pokaże, czy osiągnęła ona pełną gotowość operacyjną. Do ćwiczeń certyfikujących żołnierzy poprowadzi już nowy dowódca.


W styczniu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz ogłosił w Lublinie wstępną gotowość operacyjną wielonarodowej brygady. Od tamtej pory priorytetem dowództwa było przygotowanie jednostki do pełnej zdolności operacyjnej. – Jestem pewien, że nastąpi to zgodnie z wyznaczonym terminem – mówił w Lublinie gen. bryg. Adam Joks, szef Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady. Generał w dniu święta jednostki pożegnał się z żołnierzami, ponieważ przejmuje dowodzenie Zarządem Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych. Obowiązki szefa LITPOLUKRBRIG objął płk Volodymyr Yudanov, zastępca gen. Joksa. Ukraiński pułkownik będzie kierował brygadą tylko do czasu powołania nowego dowódcy. Stanowisko jest bowiem rotacyjne, a wyznaczony przez Polskę oficer ma prawo pełnić je jeszcze przez rok.

Głównym zadaniem wielonarodowej brygady jest utrzymanie międzynarodowego pokoju, udział w zagranicznych operacjach stabilizacyjnych pod egidą Unii Europejskiej, NATO i ONZ, a także pomoc Ukrainie w reformowaniu jej sił zbrojnych. Żołnierze do zadań przygotowują się od miesięcy. Wzięli udział m.in. w ćwiczeniach „Rapid Trident” oraz „Anakonda 2016”. – Przeszliśmy cały cykl szkoleń, nie tylko w Polsce, ale też na Ukrainie, Litwie i w Rumunii. Na tym jednak nie poprzestajemy. Niebawem żołnierze wybiorą się do Grecji na manewry „Seven Stars”, a także na Ukrainę na ćwiczenia „Maple Arch” – zapowiada gen. Joks.


Major Bolesław Kozielski, szef sekcji rozpoznawczej w LITPOLUKRBRIG, dodaje: – Za nami także szkolenia z armią amerykańską. Dotyczyły one zarówno współpracy cywilno-wojskowej, jak i czysto specjalistycznej, na przykład z sekcją rozpoznawczą.

W grudniu wielonarodową brygadę czeka najważniejsze, certyfikujące ćwiczenie „Common Challenge”. – Jego wyniki pokażą, czy jednostka osiągnęła pełną gotowość operacyjną – mówi płk Volodymyr Yudanov. Przygotowania do sprawdzianu nie są łatwe. Brygadę tworzą żołnierze z trzech różnych armii, każda ma swój regulamin wojskowy, uzbrojenie i wyposażenie. Wszystko zostało jednak ujednolicone w ramach procedur NATO. – W tej chwili już tylko doskonalimy współdziałanie poszczególnych sekcji dowództwa – zaznacza płk Yudanov.

Pełną zdolność operacyjną LITPOLUKRBRIG ma osiągnąć na początku 2017 roku. Jednostka ma liczyć ponad cztery tysiące żołnierzy. Dowództwo Wielonarodowej Brygady znajduje się w Lublinie. Tu też stacjonuje 83 oficerów z Polski, Litwy i Ukrainy oraz pracownicy wojskowi. Pozostali na co dzień przebywają w macierzystych jednostkach.


Podczas uroczystości żołnierzom i pracownikom Dowództwa Wielonarodowej Brygady wręczono wyróżnienia. Ceremonię zakończył pokaz musztry paradnej i defilada. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. – Ulokowanie siedziby Dowództwa Wielonarodowej Brygady w Lublinie jest nobilitujące, ale to także wyraz troski o tę część kraju – podkreślał Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Decyzja o utworzeniu Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady zapadła w 2007 roku. Porozumienie w tej sprawie podpisali siedem lat później, 19 września 2014 roku, ministrowie obrony państw założycielskich. Brygada, stacjonująca w Lublinie, zainaugurowała działalność 25 stycznia 2016 roku. Pełną zdolność organizacyjną ma osiągnąć na początku 2017 roku.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1474369860
Ukraina nie należy do NATO! Dlaczego zatem utworzono brygadę z ich udziałem? Wciagną nas w konflikt z Rosją a to może źle się skończyć.
80-AB-16-01

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
25 lat w NATO – serwis specjalny
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szarża „Dragona”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Przygotowania czas zacząć
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Sprawa katyńska à la española
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ramię w ramię z aliantami
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Barwy walki
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ogień w podziemiu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku
Na straży wschodniej flanki NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Optyka dla żołnierzy
Zbrodnia made in ZSRS
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Odstraszanie i obrona
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto wojskowego sportu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część druga
Kurs z dzwonem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojsko inwestuje w Limanowej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rakiety dla Jastrzębi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO