moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze z Giżycka usłyszeli zarzuty

Znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej policjantów – takie zarzuty usłyszeli żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej po tym, jak w nocy z czwartku na piątek mieli pobić policjantów. Oskarżonym grozi do trzech lat pozbawienia wolności. Oficerowie zostali zawieszeni w pełnieniu obowiązków służbowych, nie przyznają się jednak do winy.


– Trzem oficerom: pułkownikowi, podpułkownikowi i majorowi z 15 Brygady Zmechanizowanej postawiono zarzuty – mówi prokurator Krzysztof Stodolny z Prokuratury Rejonowej w Giżycku. – Żołnierze zostali przesłuchani w piątek, a następnie zwolnieni za poręczeniem majątkowym – dodaje.

Z informacji przekazanych przez prokuraturę wynika, że pułkownik – zastępca dowódcy giżyckiej brygady oraz podpułkownik – dowódca jednego z batalionów 15 Brygady Zmechanizowanej, zostali oskarżeni o naruszenie nietykalności cielesnej „w celu zmuszenia funkcjonariuszy policji do zaniechania czynności służbowych” oraz znieważenie policjantów. Jednemu z żołnierzy postawiono także zarzut naruszenia nietykalności cielesnej barmana (pracownika hotelu, w którym doszło do zdarzenia). Grozi im kara do trzech lat pozbawienia wolności. Trzeci z oficerów, major – zastępca dowódcy batalionu – usłyszał zarzut znieważenia policjantów na służbie, za co grozi rok więzienia.

Zdarzenie miało miejsce w Giżycku w czwartek w nocy. Pracownicy jednego z hoteli wezwali policję do awanturujących się mężczyzn. Podczas interwencji doszło do szarpaniny, w wyniku której ucierpiało troje policjantów. Dwie funkcjonariuszki doznały obrażeń rąk, a policjant ma połamane żebra oraz rękę. Żołnierze zostali zatrzymani, byli pod wpływem alkoholu.

Sprawę prowadzi prokuratura w Giżycku we współpracy z Żandarmerią Wojskową. – Musimy uzupełnić dowody, powołać biegłego lekarza, który ustali obrażenia policjantów. A po zakończonym leczeniu poszkodowanych zabezpieczyć historię choroby funkcjonariuszy – mówi Stodolny. Dodaje także, że śledztwo zakończy się najpóźniej za trzy miesiące. – Wojskowi nie przyznali się do winy, ale nie wykluczyli, że mogło dojść do takiego zdarzenia – uzupełnia prokurator z Giżycka. Odtąd żołnierzy reprezentować będą ich adwokaci.

Sprawa budzi wiele kontrowersji, o napaść na policjantów oskarżeni są oficerowie z nieposzlakowaną dotąd opinią. Oficerowie byli wielokrotnie nagradzani i wyróżniani przez przełożonych, mają doświadczenie w misjach w  Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Iraku i Afganistanie. Jeden z nich ukończył m.in. prestiżowy kurs Rangers w Stanach Zjednoczonych.

Dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej płk Jarosław Gromadziński zawiesił oficerów w wykonywaniu obowiązków służbowych. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych podjął decyzję o wszczęciu procedury zmierzającej do usunięcia żołnierzy ze służby wojskowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze

~Art
1474550460
Ci Panowie powinni zostac wydaleni z wojska i to szybko. Dowodca powinien byc przykladem dla podwladnych i wzorcem a nie damskim bokserem. Czasy zamiatania pod dywan sie skonczyly-o wyciszeniu sprawy nie powinno byc mowy. Bog Honor i Ojczyzna powinny przestac byc pustymi sloganami.
09-B6-DF-43
~ted
1474383120
To normalne, że żołnierz się broni. Tak jest szkolony. Wydaleni z wojska powinni być gdyby dali się " sprowadzić do partreru ". Takie sprawy powinna załatwiać żandarmeria wojskowa. Panowie oficerowie powinni naprawić szkody i przeprośić obsługę hotalu. Pozdrawiam
66-8B-7F-68
~marek
1474369620
Ja bym ich proponował przenieść do Szczytna do szkoły policyjnej, aby ich szkolili zamiast odbywać wyrok, wszyscy by na tym dobrze wyszli.
48-20-7C-97
~Sarlizies74
1474295820
Zwolnić należałoby tych cymbałów z policji, którzy w najgorszy z możliwych sposobów rozwiązali problem. Żołnierzy nie zwalniać, obniżyć o dwa stopnie i na rok na misję aż sprawa przycichnie. Wyszkolenie wysokiego rangą oficera to kilkaset tysięcy złotych, i co pójdzie do sektora prywatnego? ale przecież Polska bogaty kraj.
6C-3E-13-90

Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
Barwy walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Głos z katyńskich mogił
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna na detale
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Strażacy ruszają do akcji
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kadisz za bohaterów
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO on Northern Track
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejne FlyEle dla wojska
SOR w Legionowie
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Italii, za wolność waszą i naszą
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO