moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Centrum Szkolenia w Zegrzu świętuje i upamiętnia oficera AK

Mija 97 lat, od kiedy wojsko rozpoczęło tu szkolenie kadr łączności – mówił płk Ireneusz Fura, komendant Centrum Szkolenia Łączności w czasie święta jednostki. Głównym punktem uroczystości w Zegrzu było odsłonięcie tablicy upamiętniającej mjr. Konstantego Mikołaja Radziwiłła. Oficer AK został zamordowany przez Niemców w 1944 roku, a jego szczątki odnaleziono w zegrzyńskich koszarach.

– Łączność to nerw armii. To wy, żołnierze i pracownicy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, pomnażacie jego dorobek. Dzięki temu Centrum jest przykładem nowoczesnego ośrodka szkolenia w profesjonalnych siłach zbrojnych – mówił podczas święta jednostki gen. bryg Andrzej Danielewski, inspektor szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Początki Centrum sięgają okresu międzywojennego. 13 września w 1919 roku utworzono w Zegrzu Obóz Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności. – Mija 97 lat, od kiedy wojsko rozpoczęło tu szkolenie. To cały wiek rozwoju łączności w polskiej amii – mówił płk Ireneusz Fura, komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. W tym roku jednak święto jednostki odbyło się dzień później, by upamiętnić inne wydarzenie. 14 września w 1944 roku na terenie koszar został zamordowany przez Niemców mjr Konstanty Mikołaj Radziwiłł, ps. „Korab”, oficer Armii Krajowej. Jego szczątki po 25 latach znaleziono przypadkiem.

Miejsce pamięci mjr. Radziwiłła

Żołnierze zegrzyńskiego Centrum, 26 Oddziału Gospodarczego i władze samorządowe postanowiły upamiętnić to miejsce. – Postawa majora jest bez wątpienia przykładem patriotyzmu i oddania sprawom państwa. Odsłoniętą dziś tablicą składamy hołd walecznemu oficerowi – mówił płk Ireneusz Fura.

W uroczystej zbiórce wzięli udział m.in. biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg Józef Guzdek, gen. bryg. Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN, Sławomir Frątczak, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. Obecny był także minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, wnuczek majora. – W tym szczególnym miejscu, gdzie 47 lat temu podchorążowie pracujący przy odbudowie strzelnicy znaleźli szczątki dziadka, chciałbym w imieniu całej rodziny serdecznie podziękować za to wielkie odznaczenie – mówił minister Radziwiłł. Przypomniał okoliczności identyfikacji zwłok majora. – Dziadek miał przy sobie medalik, małe pudełeczko z relikwiami świętego Jana Bosko. Od początku nie mieliśmy więc wątpliwości, czyje szczątki zostały odnalezione – podkreślał minister zdrowia.

W uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy uczestniczył również Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. – Śmierć majora była męczeńska, ale przyniosła owoce. Wiemy dziś, jak należy się zachować, jakie wzorce przekazywać młodemu pokoleniu – podkreślał minister. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy szef MSWiA przekazał wnukowi oficera, ministrowi Radziwiłłowi, pośmiertnie nadany Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Koszary otwarte

Poza oficjalnymi uroczystościami w zegrzyńskim Centrum zorganizowano pokaz sprzętu, z jakiego na co dzień korzystają żołnierze. Na wystawie stanęły m.in. zautomatyzowane wozy dowodzenia: Łowcza, Rega-1, ZWD-3, aparatownie, ruchomy warsztat naprawczy, autocysterny, zintegrowany węzeł teleinformatyczny Jaśmin, ruchomy węzeł łączności cyfrowej RWŁC-10/T czy radiostacje: R-140M oraz RF-5000. Wcześniej sprzęt ten można było obejrzeć podczas defilady pododdziałów i pojazdów. Centrum w Zegrzu odwiedziło ponad 500 osób, w tym uczniowie współpracujących z jednostką szkół.


 

Zegrzyńskie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki powstało 1 października 1997 roku na bazie rozformowanych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności i Centrum Szkolenia Łączności. Jest jedynym ośrodkiem w kraju, który kształci kadry wojsk łączności i informatyki na potrzeby sił zbrojnych. Każdego roku szkoli się tu ponad 5 tys. osób.

Konstanty Radziwiłł brał udział w wojnie obronnej 1939 roku, a od 1941 roku był członkiem Związku Walki Zbrojnej (późniejsza AK) i należał do I Rejonu Legionowo w VII Obwodzie „Obroża” Okręgu Warszawskiego. W połowie sierpnia 1944 roku w wyniku akcji prowadzonej przez Niemców członków jego oddziału schwytano. On sam został aresztowany w sierpniu 1944 roku i zamordowany strzałem w tył głowy 14 września na terenie koszar w Zegrzu. Jego szczątki odnaleziono przypadkiem w maju 1969 roku, w trakcie przebudowy strzelnicy na terenie Oficerskiej Szkoły Łączności.
Komisja Polskiego Czerwonego Krzyża zidentyfikowała je po zbadaniu szkieletu oraz na podstawie znalezionego relikwiarza. Pogrzeb Konstantego Radziwiłła odbył się na cmentarzu w Serocku. Oficer został pośmiertnie odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Medalem Wojska Polskiego oraz Krzyżem AK.

We wrześniu 2009 roku imieniem majora zostało nazwane gimnazjum w Zegrzu. W 2013 roku w wyniku starań Światowego Związku Żołnierzy AK minister obrony narodowej awansował por. Radziwiłła na stopień majora. Rok później miejsce odnalezienia szczątków polskiego oficera wpisano w mapę turystycznego szlaku patriotycznego Polski Walczącej. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Zbrodnia made in ZSRS
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
V Korpus z nowym dowódcą
Ramię w ramię z aliantami
Święto wojskowego sportu
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sprawa katyńska à la española
Jeśli nie Jastrząb, to…
Przygotowania czas zacząć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szarża „Dragona”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Kurs z dzwonem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Głos z katyńskich mogił
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ocalały z transportu do Katynia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ogień w podziemiu
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Szpej na miarę potrzeb
Na straży wschodniej flanki NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Optyka dla żołnierzy
Rakiety dla Jastrzębi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO