moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piknik lotniczy w 23 bazie

Podniebny pokaz samolotu Su-22, śmigłowca W-3 Sokół oraz pierwszego na świecie wojskowo-cywilnego zespołu akrobacyjnego składającego się z MiG-a 29 i XtremeAir XA-41. Tak wyglądał dzień otwarty w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego. Lotnisko w Janowie odwiedziło ponad półtora tysiąca osób. Na zwiedzających czekały też wystawy sprzętu używanego w mińskiej bazie.


Lotniczy piknik został zorganizowany w ramach dni otwartych 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego. – Takie wydarzenia zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Podobnie było i teraz – mówi mjr Mirosław Guziel, rzecznik bazy. Organizatorzy oceniają, że lotnisko w Janowie pod Mińskiem Mazowieckim odwiedziło w sobotę ponad półtora tysiąca osób.

Dynamicznie w powietrzu

Miłośnicy podniebnych awiacji mogli się czuć usatysfakcjonowani. Podczas pikniku zaprezentowały się samoloty Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, śmigłowiec W-3 Sokół z 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej, a także MiG-29 – oba z Mińska. Za sterami tego ostatniego zasiadł kpt. Adrian Rojek, znakomity pilot pokazowy, którego lotnicze akrobacje budzą podziw nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Główną atrakcją był występ pierwszego na świecie wojskowo-cywilnego teamu pokazowego Xtreme Sky Force. W jego skład wchodzą bojowy MiG-29 pilotowany przez ppłk Piotra Iwaszko, dowódcę grupy działań lotniczych z 23 bazy oraz samolot XtremeAir XA-41, za sterami którego zasiada Artur Kielak mistrz Polski w akrobacji samolotowej. – Myślę że poszło nam całkiem dobrze, a na pewno zgodnie z planem. Ale o to czy się podobało, trzeba pytać publiczność – mówił po pokazie ppłk Iwaszko. Był to drugi, po krzesińskich pokazach w sierpniu, wspólny występ obu pilotów.

– Uwielbiam MiG-i 29 i jestem tu zawsze, gdy tylko nadarza się okazja. Dzisiejszy pokaz MiG-a z dużo mniejszym samolotem wypadł niezwykle efektownie, a piloci robili rzeczy niesamowite. Może ten zespół stanie się wizytówką nie tylko bazy, ale i naszego miasta – mówił pan Dariusz, mieszkaniec Mińska Mazowieckiego.

Samoloty na płycie lotniska

Niemałe zainteresowanie budziły też maszyny zaprezentowane na płycie lotniska. MiG-i przyciągały uwagę wymalowanymi na statecznikach portretami znanych polskich lotników z czasów II wojny światowej. Kolejki chętnych ustawiały się, by od środka obejrzeć vipowskiego Jak-a 40, transportowego Herculesa czy śmigłowiec Sokół. Na płycie lotniska stanęły też cywilne maszyny aeroklubów oraz zabytkowy, zaprojektowany w latach 30-tych, dwupłatowy Stearman.Organizatorzy przygotowali też dużą wystawę uzbrojenia. Zwiedzający mogli obejrzeć min.: lotnicze działka automatyczne GSz-30-1 skonstruowane jako pokładowe uzbrojenie strzeleckie samolotów, czy kierowane pociski rakietowe klasy powietrze-powietrze, w tym R-73E, R-27R1 czy R-60 MK, jeden z najmniejszych pocisków tego typu na świecie.

Baza zaprezentowała też całą gamę sprzętu lotniskowego. Na płycie lotniska stanęły specjalistyczne pojazdy gaśnicze Wojskowej Straży Pożarnej, maszyny do oczyszczania lotniska i jego odśnieżania, pojazdy holownicze. Zainteresowani mogli wejść do środka Startowego Stanowiska Dowodzenia (SSD-2M). Na co dzień – jako jedno z ogniw systemu zabezpieczenia lotów – wykorzystywane jest ono do m.in. łączności naziemnych służb lotniczych ze statkami powietrznymi i łączności lotniskowej.

Ci, którzy przyszli na piknik mieli też okazję obejrzeć sprzęt Żandarmerii Wojskowej i Policji. Chętni mogli np. sprawdzić swoje umiejętności podczas jazdy symulatorem dachowania czy błędnika. Można tez było porozmawiać z żołnierzami i przedstawicielami wojskowych instytucji i jednostek. Stanowiska przygotowały m.in. Siły Powietrzne, dęblińska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 i 4 i Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Bartosz Bera, Paulina Glińska

dodaj komentarz

komentarze


Zimowy sprawdzian podchorążych
 
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Rusza kwalifikacja wojskowa
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Eurofightery znowu w Polsce
Air Show ’25 – do zobaczenia
Skromny początek wielkiej wojny
Offset dla „Wisły”
Rakietowy szach
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Którą drogą do armii?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Śnieg może być groźną bronią
Bruksela przed szczytem
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Invictus w zimowym stylu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Abramsy pod dobrą opieką
Lista trupich główek
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zielone światło dla Barbary
„Avenger” na Monte Cassino
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pierwszy skok
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Liban uznany za strefę działań wojennych
Polska przystań brytyjskich jeńców
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Dobrowolsi – czas start!
Lekcje z frontu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowy szef CWCR
Wojna o porządek świata
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Tajna misja polskiej agentki
Szef MON-u w Brukseli
Wojenny bohater na szubienicy
Mocny sygnał od NATO
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zamiana po włosku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowoczesna łączność dla armii
Cud w Trewirze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO