moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pięć priorytetów modernizacji

Wiceszef MON Bartosz Kownacki zapowiedział, że w ciągu tygodnia minister Antoni Macierewicz otrzyma Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-2022. – To nie będzie rewolucja. Nie chodziło o to, żeby wywrócić do góry nogami wszystkie założenia modernizacyjne – deklarował wiceminister podczas targów zbrojeniowych w Kielcach.

Prace nad nowym Planem Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017 – 2022, minister obrony Antoni Macierewicz zlecił wiosną tego roku. Dokument ma być aktualizacją programu przyjętego przez rząd PO-PSL trzy lata temu.

Opracowanie projektu nadzoruje odpowiedzialny za zakupy wojskowego sprzętu i uzbrojenia wiceminister Bartosz Kownacki. – Przed 15 września projekt Planu Modernizacji Technicznej na lata 2017 – 2019, z uwzględnieniem nowelizacji do roku 2022, wpłynie do ministra obrony narodowej. Gdy zostanie zaakceptowany, będziemy mogli przedstawić go publicznie. Mam nadzieję, że nastąpi to jeszcze we wrześniu – zapowiedział dziś Bartosz Kownacki podczas konferencji pt. „Priorytety modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP”.  Zorganizowano ją w Kielcach w ramach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

Sekretarz stanu podkreślał, że dotychczasowy plan modernizacji na lata 2017 – 2022 musiał zostać skorygowany. – Jeżeli chcielibyśmy zrealizować wszystkie programy, to kwoty, które trzeba byłoby wydać na obronność okazałyby się dużo większe niż możliwości finansowe państwa polskiego – wyjaśniał, dodając, że nie należy się jednak spodziewać rewolucji. – Nie chodziło o to, żeby wywrócić do góry nogami wszystkie dotychczasowe założenia modernizacyjne. Słuszne w dużej mierze plany poprzedników, były jednak nierealne – dodawał.

Choć nowy Plan jest jeszcze niejawny, to podczas konferencji przedstawiono kilka szczegółów. Płk Krzysztof Zielski, pełniący obowiązku szefa Zarządu Planowania Rzeczowego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zapowiedział, że modernizacja będzie dotyczyć pięciu priorytetowych obszarów: obrony powietrznej, marynarki wojennej, cyberprzestrzeni, wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz obrony terytorialnej. – Limit wydatków na modernizację techniczną w latach 2017 – 2019 wynosi trzydzieści dwa miliardy złotych. Siedemdziesiąt cztery procent tej kwoty przeznaczone zostanie na programy operacyjne, a dwadzieścia cztery na zakupy poza nimi – wyjaśniał.

Na sprzęt i uzbrojenie obrony terytorialnej przeznaczonych będzie kilka miliardów złotych. Kupione zostaną m.in. karabiny szturmowe Beryl i mini-Beryl, karabiny maszynowe UKM 2000P, karabiny wyborowe BOR, granatniki jednostrzałowe GSBO-40/GPBO-40, moździerze LM-60D, sprzęt noktowizyjny, termowizyjny i optyczny, pojazdy i łodzie, wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych o kryptonimie Pustelnik.

Według projektu, najwięcej pieniędzy z budżetu państwa pochłonie program modernizacji systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej kraju. – Koszt systemu „Wisła”, zgodnego z naszymi oczekiwaniami, wyniesie około 7,5 miliarda dolarów – zapowiedział wiceminister Bartosz Kownacki. Dodał, że budżet resortu obrony do 2022 roku mocno obciąży również program zakupu nowych okrętów podwodnych – około 10 miliardów złotych, oraz śmigłowców wielozadaniowych i uderzeniowych – kilkanaście miliardów złotych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: www.twitter.com/Bartosz Kownacki

dodaj komentarz

komentarze

~Nik
1473597900
ppk Pustelnik??? a co to za zwierz?
20-A0-E2-FA
~Laluś
1473511380
Piękne wystąpienie.
A9-DF-11-CA
~dimitris
1473508320
Za 10 mld zł to można nabyć co najwyżej tzw. pudełka kilku okrętów podwodnych, bez nowoczesnego do nich uzbrojenia. Na które, w standardzie, potrzebnych jest drugie tyle, W Grecji (piszę z Grecji) też nie mówiono o tym ani słowa, dokonując zakupu. Po czym postawiono parlament przed faktem dokonanym i trzeba było jeszcze drugie tyle pieniędzy wysupłać. Oddzielna kwestia, to problemy techniczne i gigantyczne łapownictwo, powiązane w przypadku Grecji z taką, a nie inną decyzją o wyborze dostawcy op. Nie widzę żadnej jaskółki, by w Polsce mogło być inaczej, jeśli zakupu op Polacy dokonają sami (słyszałem o propozycji zakupu wspólnego, z Norwegią).
5D-C6-44-7D

Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
 
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Tajna misja polskiej agentki
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Dobrowolsi – czas start!
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zamiana po włosku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowy szef CWCR
Abramsy pod dobrą opieką
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Którą drogą do armii?
Lista trupich główek
„Avenger” na Monte Cassino
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zimowy sprawdzian podchorążych
Podwójny Półmaraton Komandosa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowoczesna łączność dla armii
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Bruksela przed szczytem
Zachód przeciwko „korsarzom”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szef MON-u w Brukseli
Wojna o porządek świata
Eurofightery znowu w Polsce
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Skromny początek wielkiej wojny
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Mocny sygnał od NATO
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Polska przystań brytyjskich jeńców
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pierwszy skok
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Wojenny bohater na szubienicy
Offset dla „Wisły”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Cud w Trewirze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO