moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nadużycia w spółkach PGZ

Były zarząd Huty Stalowa Wola nieterminowo wywiązywał się z umów z wojskiem, czego efektem są kary dla firmy w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych. W Jelczu, PIT-Radwarze i Fabryce Broni „Łucznik” dochodziło z kolei do nepotyzmu – ujawniło dziś MON. – Dlatego zarządy tych firm musiały zostać zmienione – uzasadniał wiceminister obrony Bartosz Kownacki.

W ostatnich tygodniach w kilku kluczowych spółkach należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej doszło do zmian kadrowych. Nowym szefem przedsiębiorstwa Jelcz został Łukasz Dudkowski, spółki Huta Stalowa Wola Bernard Cichocki, a Fabryki Broni „Łucznik” Adam Suliga.

Po ogłoszeniu zmian posłowie Platformy Obywatelskiej zażądali specjalnego posiedzenia Komisji Obrony Narodowej w sprawie polityki kadrowej w spółkach zależnych od MON. – Chodzi głównie o PGZ i ponad 60 spółek Skarbu Państwa, w których mają miejsce rażące przykłady powoływania niekompetentnych ludzi na bardzo ważne stanowiska – mówił w Sejmie Cezary Tomczyk z PO. Dziś na konferencji prasowej do zarzutów opozycji odniósł się wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. – Nieuczciwym i niesprawiedliwym jest ocenianie zarządu PGZ, zanim nie będą widoczne efekty jego działalności. Każde kierownictwo powinno mieć szansę, aby wykazać się swoją pracą i po określonym czasie podsumować wyniki – mówił wiceminister. – Jesteśmy gotowi na posiedzenie sejmowej komisji, z chęcią przedstawimy na nim swoje argumenty i merytorycznie uzasadnimy decyzje. Dokonamy także oceny tego, co działo się w PGZ przez ostatnie lata – dodawał Kownacki.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył także prezes PGZ Arkadiusz Siwko oraz szefowie największych spółek należących do Grupy: Huty Stalowa Wola, Jelcza i Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia. Arkadiusz Siwko wyjaśniał przyczyny zmian w ich kierownictwie. Podkreślał, że szefostwo PGZ miało poważne powody, aby wymienić zarządy.
Były już zarząd Huty Stalowa Wola nieterminowo wywiązywał się z umów z wojskiem, czego efektem jest nałożenie na firmę dziesiątków milionów złotych kar. – Tylko w tym roku Inspektorat Uzbrojenia w imieniu Skarbu Państwa naliczył kary w wysokości ponad 45 milionów złotych – mówił prezes Siwko. – Niestety zarząd Huty nie przedstawił PGZ żadnego programu naprawczego, który odpowiadałby na pytanie, w jaki sposób zabezpieczyć teraz funkcjonowanie zakładu – dodawał. Co więcej – jak podkreślił Siwko – tydzień przed swoim odwołaniem prezes HSW dał wszystkim pracownikom podwyżki. W przyszłym roku będą one kosztowały producenta Raków i Krabów dziesięć milionów złotych, a w 2018 roku – ponad dwanaście milionów.

Zarząd PGZ stawia zarzuty także kierownictwu innych spółek. Dotyczą one nie tylko podejmowania niekorzystnych decyzji finansowych, ale także nepotyzmu. – Były prezes Jelcza zatrudniał w swojej firmie syna i córkę. W PIT Radwarze zatrudniono syna posłanki PO Jadwigi Zakrzewskiej, a w radomskim Łuczniku wicemarszałka jednego z województw – wyliczał prezes Siwko.

Wiceminister Kownacki podkreślał, że MON i PGZ zdecydowały się dziś poinformować o kulisach odwołania zarządów, ponieważ jutro rozpoczyna się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. – To wydarzenie powinno być świętem naszej zbrojeniówki i szansą na zdobycie nowych klientów, a nie przebiegać w atmosferze zarzutów o rzekome nieprzemyślane i niemerytoryczne decyzje personalne dotyczące PGZ – mówił wiceminister.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~jelczanin
1473599100
Wg słownika j. polskiego nepotyzm to „faworyzowanie krewnych, ulubieńców przy rozdawaniu godności lub wysokich stanowisk przez osoby wpływowe”. Były prezes Jelcza zatrudnił w 2009 córkę i syna (oboje po studiach kierunkowych plus języki obce) do pracy na stanowiskach wykonawczych. Wtedy w 2009 r. JELCZ nie był spółką publiczną. W 2012 córka odeszła, a syn nadal pracuje. Jeśli zaliczyć stanowiska wykonawcze w spółkach do "stanowisk wysokich", to do jakich zaliczyć stanowiska kierownicze i zarządcze? Gdzie tu nepotyzm?
99-BA-35-88
~MedalforSwagier
1473228420
W prywatnych jakoś "nepotyzm" nie przeszkadza.
43-23-9A-E4
~Tymczasowy
1473208200
Mam nadzieje, ze PiS pod koniec swoich rzadow II kadencji przyjrzy sie dokladniej IU MON, do ktorego zglaszanych jest wiele zastrzezen. Teraz, jak rozumiem i widze, sa pilniejsze sprawy.
70-BF-21-6E
~aqq
1473181440
Kowal (Bumar) zawinił a cygana (HSW) powiesili. Oprócz zmian w Zarządach spółek są też nowe Rady Nadzorcze - w Jelczu (100% HSW) ni ma nikogo z HSW a jest kierownik doku kultury, żona jednego z prezydentów miast i przedsiębiorca budowlany - powodzenia.
BA-9E-19-44
~nikt
1473139260
Ciekawe dlaczego nie wzięli się za faktycznie złych - Bumar- łabędy - dobrze jest rządzony wg Dobrej zmiany? Przez nich program Regina jest opóźniony! Nepotyzm, ok trzeba tępić, jeżeli zatrudnia się kogoś bez kwalifikacji na stanowisko, ale czy faktycznie zatrudnieni nie mieli kompetencji na swoich stanowiskach? Ciekawe jak nowe zarządy będą lepsze - pewnie zatrudnią nie siostrę i córkę, ale wszystkich dookoła. Mam nadzieję, że będzie lepiej!
58-55-89-F6

Zmiany w zarządzie PGZ-etu
 
Leopardy jadą na poligon
Offset dla „Wisły”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Sztandar dla Dowództwa WOT
Pamiętamy o Niezłomnych
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Mocny sygnał od NATO
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Tajna misja polskiej agentki
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Lista trupich główek
Nowy szef CWCR
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Palmiry – miejsce kaźni
Którą drogą do armii?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Telefon zaufania dla żołnierzy
Będzie za co kupić koreańską broń
Rusza morski „Dragon”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Wielki test w West Point coraz bliżej
Abramsy pod dobrą opieką
W Jachrance o skokach spadochronowych
Zamiana po włosku
Kleszcze dla wojska
Eurofightery znowu w Polsce
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Przerwany lot „Orlika”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wojenny bohater na szubienicy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowoczesna łączność dla armii
Dobrowolsi – czas start!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Priorytety dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO