moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Festyn Lotniczy w 12 Bazie

To nie był standardowy festyn lotniczy. W Mirosławcu, poza pokazami samolotów i śmigłowców oraz skoków spadochronowych z pokładu Bryzy, można też było obejrzeć możliwości wojskowych dronów. – To festyn z okazji pierwszego święta naszej jednostki – mówi ppor. Sandra Lorenz, rzecznik prasowy 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych.

Lotniczy festyn w Mirosławcu to jedna z najpopularniejszych imprez wojskowych w Zachodniopomorskiem. W tym roku odbył się po raz szósty. Ale pierwszy raz jego organizatorem, obok Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Mirosławiec, była 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych, działająca od 1 stycznia 2016 roku. Wczorajsza impreza była więc także świętem tej nowej w Wojsku Polskim jednostki.

Drony w powietrzu

Podczas Festynu Lotniczego na niebie zaprezentowały się wojskowe drony, które są w wyposażeniu 12 Bazy. – W programie dynamicznym pokazaliśmy konstrukcję wykorzystywaną na co dzień przez naszych żołnierzy. Można więc było zobaczyć BSR Orbitery – relacjonuje ppor. Lorenz.

Poza bezzałogowcami w powietrzu zaprezentowały się też samoloty Su-22, MiG-29 i F-16, a także śmigłowce Mi-24, Mi-14, W-3 i SH-2G. Można było oglądać również skoki spadochronowe żołnierzy z pokładu M-28 oraz akrobacje powietrzne w wykonaniu wojskowego zespołu „Biało-Czerwone Iskry”. – Zaprezentowaliśmy szóstkę samolotów. Pogoda pozwoliła nam na pokaz w wariancie wysokim. Latając wyżej, możemy pokazać więcej lotniczych figur. A sam pokaz jest dzięki temu bardziej dynamiczny i ciekawszy dla publiczności – mówi kpt. Maciej Kopiel, lider zespołu BCI.

Atrakcją dla miłośników podniebnych pokazów był też fakt, że komentował je kpt. rez. pil. Witold Sokół, który relacjonuje widzom wiele festynów, w tym m.in. polskie Air Show w Radomiu. – Niezmiernie się cieszę, że po raz kolejny mogę nieść kaganek wiedzy lotniczej ludziom. O samolotach polskich sił powietrznych mógłbym opowiadać długo, ale pokazy to nie tylko maszyny, lecz przede wszystkim ludzie. Dlatego, by nie pozostali jedynie anonimowymi pilotami za sterami swoich samolotów, opowiadam o nich. Ciekawostki bardzo ożywiają lotnicze pokazy – mówi Witold Sokół. W ciekawy sposób starał się też zaprezentować publiczności bezzałogowce. – Poważnie potraktowałem temat. Ktoś mógłby powiedzieć, że drony służą zabawie. Otóż nie. To bardzo ważny element na współczesnym polu walki, dlatego opowiadam o ich przeznaczeniu, zadaniach , także tych bojowych – dodaje emerytowany oficer.

Statyka na ziemi

Wszystkie statki powietrzne biorące udział w pokazach można było oglądać na wystawie statycznej. Poza myśliwcami, dronami i śmigłowcami, na płycie lotniska stanęły: lekki śmigłowiec SW-4 Puszczyk, samolot szkolno-treningowy PZL-130 Orlik oraz transportowe C-130 Herculesy i C-295M Casy.

Podczas festynu swój sprzęt i wyposażenie zaprezentowały również wojska lądowe, m.in. czołgi Leopard oraz urządzenie treningowe Cyklop. Na tym ostatnim chętni mogli spróbować swoich sił w strzelaniu. Nie zabrakło też występów scenicznych oraz pokazów Grupy Rekonstrukcji Historycznej 12 Pułku Ułanów Podolskich i Grupy Rekonstrukcyjnej Polskich Jednostek Specjalnych.

– W tym roku nie było Air Show w Radomiu, można więc śmiało powiedzieć, że dynamiczne pokazy pod naszym niebem były jednymi z najatrakcyjniejszych w Polsce – dodaje ppor. Lorenz. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Bartosz Bera/rbsphotos.com

dodaj komentarz

komentarze

~Katarzyna
1473009600
Su - 22 w powietrzu wielu chciało zobaczyć. Niestety sztandarowy samolot jednostki w Mirosławcu stał tylko na pokazach statycznych. I zostaje wielki żal że nie latały w tym dniu i nie było żadnej informacji dlaczego:(. Ale ogólnie spędziłam tam bardzo fajnie dzień
E2-75-F3-CB

Pierwszy skok
 
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Lista trupich główek
Wielki test w West Point coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zamiana po włosku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Air Show ’25 – do zobaczenia
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Offset dla „Wisły”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Którą drogą do armii?
Wojenny bohater na szubienicy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Mocny sygnał od NATO
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Dobrowolsi – czas start!
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Tajna misja polskiej agentki
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowoczesna łączność dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Rusza kwalifikacja wojskowa
Wojna o porządek świata
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowy szef CWCR
Eurofightery znowu w Polsce
Palmiry – miejsce kaźni
Bruksela przed szczytem
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zachód przeciwko „korsarzom”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Abramsy pod dobrą opieką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO