moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska spłaca dług wobec „Inki” i „Zagończyka”

Już nikt nie odważy się wymazać z naszej historii bohaterów – mówił prezydent Andrzej Duda podczas pogrzebu Danuty Siedzikówny „Inki” i ppor. Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Sanitariuszka i żołnierz 5. Wileńskiej Brygady AK zostali pochowani w Gdańsku. – Cześć i chwała bohaterom! – krzyczały tłumy, które przybyły na uroczystość. Oboje pośmiertnie awansowano.


W 70. rocznicę rozstrzelania przez władze komunistyczne „Inka” i „Zagończyk” spoczęli na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Uroczystości pogrzebowe sanitariuszki oraz żołnierza 5. Wileńskiej Brygady AK rozpoczęły się wczesnym popołudniem w Bazylice Mariackiej. Ale przed świątynią już od rana gromadzili się mieszkańcy i ci, którzy przyjechali do Gdańska na pogrzeb.

Przed uroczystą mszą, którą celebrował metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, odczytano decyzję o przyznaniu poległym awansów i odznaczeń wojskowych. Szeregowa Danuta Siedzik została mianowana podporucznikiem, a podporucznika Feliksa Selmanowicza awansowano na stopień podpułkownika. Postanowieniem prezydenta, „Zagończyk” za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, został także odznaczony Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski. Uczestniczący we mszy przyjęli te decyzję okrzykami: Cześć i chwała bohaterom".

– To nie jest tylko pogrzeb. To przede wszystkim patriotyczna manifestacja zadośćuczynienia, jakie państwo polskie czyni dzisiaj wobec swoich bohaterów – mówił podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. – My poprzez ten pogrzeb nie przywracamy im godności, oni nigdy godności nie stracili. Przywracamy godność państwu polskiemu – mówił w Bazylice Mariackiej prezydent. Przypomniał także, że „Zagończyk” ruszył do walki mając 15 lat, a „Inka” – 17. – Oni walczyli o prawdziwą, wolną Polskę – mówił Duda. – Pójdźmy przez Gdańsk z podniesioną głową, na ten cmentarz, gdzie byli pochowani pod chodnikiem – apelował.

Bliscy żołnierzy: mówmy o historii

W kondukcie pogrzebowym, który ruszył spod Bazyliki Mariackiej szły tłumy. Wiele osób miało na sobie koszulki z wizerunkami żołnierzy wyklętych. W tłumie widać było też flagi i transparenty patriotyczne. Bohaterów podziemia niepodległościowego żegnali zarówno przedstawiciele władz, jak i mieszkańcy Trójmiasta. – Należy pamiętać o tych, którzy walczyli o niepodległość i nigdy nie złożyli broni – mówi Arek, który na uroczystości pogrzebowe przyjechał z Elbląga. – To straszna historia, moja córka jest w tym samym wieku, w którym była „Inka”, gdy zginęła – mówiła pani Barbara, spędzająca urlop w Sopocie.

– Ten wielki marsz, który nas przywiódł z katedry gdańskiej będzie teraz szedł przez całą Polskę i przypominał o wielkich czynach Polaków walczących o niepodległość – mówił podczas uroczystości pogrzebowych minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Ten marsz będzie przypominał o żołnierzach niezłomnych, ale także o tych wszystkich pokoleniach, które czerpią z ich tradycji i nigdy się nie poddały – dodawał szef MON.

Rodziny bliskich, które przybyły na uroczystość nie kryły wzruszenia. Danuta Ciesielska, siostrzenica „Inki” dziękowała wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że pogrzeb się odbył. – Dziś została przywrócona prawda i pamięć wbrew wszystkiemu – mówiła. – Nasi bohaterowie walczyli za Polskę, dlatego proszę, rozmawiajmy z naszymi dziećmi, aby i one, tak ja dzisiaj mogły, z dumą powiedzieć, że są Polakami – apelowała wnuczka „Zagończyka”. Danuta Ciesielska nosi imię, na cześć zmarłej ciotki, a prawnuk „Zagończyka”, który urodził się w kwietniu tego roku, otrzymał imię Feliks.

„Inka” w pieśni i filmie

Podczas dzisiejszej uroczystości wręczono także srebrne pierścienie „Inki”. To nowe odznaczenie, które przyznawane jest za patriotyczną postawę i kultywowanie pamięci o żołnierzach wyklętych. Na każdym widnieje grawer z napisem „Tak trzeba”.  Jest to fragment ostatniego grypsu, który Siedzikówna wysłała najbliższym z więzienia. Pierwszy z pięćdziesięciu pierścieni otrzymał prezydent Andrzej Duda, drugi premier Beata Szydło. Podczas wręczania pierścieni śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska zaśpiewała hymn pt. „Inka”.

Dzisiejszą uroczystość przygotowała – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z IPN oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Organizatorzy zadbali także o to, aby w Gdańsku pojawił się namiot edukacyjny, w którym podczas uroczystości można było zapoznać się z sylwetkami poległych, a także pobrać broszury i kartki okolicznościowe z wizerunkami bohaterów. Przed budynkiem służby więziennej na trasie konduktu ustawiono specjalny telebim, na którym wyświetlano fragmenty filmu „Inka”.

W bezimiennym dole

Danuta Siedzikówna „Inka”, sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK i Feliks Selmanowicz „Zagończyk”, zastępca dowódcy plutonu 5 Wileńskiej Brygady AK zostali zamordowani 28 sierpnia 1946 roku w Więzieniu Karno-Śledczym w Gdańsku przy ul. Kurkowej.

Miejsce pochówku "Inki" i "Zagończyka" przez kilkadziesiąt lat pozostawało nieznane. Bezimienny grób odnaleziono w 2014 roku. – Szukaliśmy na dwóch największych gdańskich cmentarzach: przy ulicy Kurkowej i Garnizonowym. Mieliśmy dokument z września 1946 roku, w którym naczelnik więzienia przy Kurkowej napisał do wdowy po Feliksie Selmanowiczu, że zwłoki jej męża zostały pogrzebane na cmentarzu garnizonowym i podał numer kwatery – mówi „Polsce Zbrojnej” Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura ds. Poszukiwań i Identyfikacji IPN-u.

Rozpoczęły się prace georadarowe. Firma, która je przeprowadziła, przedstawiła raport, z którego wynikało jednak, że na zbadanym obszarze nie było żadnych pochówków. – Nie uwierzyłem tej ekspertyzie. Podczas prac na tym terenie w latach 2014-15 znaleźliśmy kilkadziesiąt szczątków ludzkich w płytkich dołach, na głębokości 50 centymetrów. Były wśród nich osoby pogrzebane na początku XX wieku, było kilka urn sprzed II wojny światowej. „Inkę” znaleźliśmy trzeciego dnia. Leżała w jednym dole z Feliksem Selmanowiczem „Zagończykiem”, częściowo pod trawą, częściowo pod chodnikiem, na głębokości 49 centymetrów – opowiada Krzysztof Szwagrzyk – Pamiętam swoje ówczesne zapiski: „to kobieta, bardzo młoda, zachowały się damskie buciki na maleńkim koturnie”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
 
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lista trupich główek
Bruksela przed szczytem
Nowoczesna łączność dla armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zamiana po włosku
„Avenger” na Monte Cassino
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna o porządek świata
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Abramsy pod dobrą opieką
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Wojenny bohater na szubienicy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Pierwszy skok
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Offset dla „Wisły”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szef MON-u w Brukseli
Skromny początek wielkiej wojny
Polska przystań brytyjskich jeńców
Cud w Trewirze
Tajna misja polskiej agentki
Nowy szef CWCR
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Którą drogą do armii?
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Dobrowolsi – czas start!
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Mocny sygnał od NATO
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Eurofightery znowu w Polsce
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO