moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Z wizytą w GROM-ie

16-letni Wiktor Nowakowski może pochwalić się niezwykłą wiedzą na temat Jednostki Wojskowej GROM. W konkursie zorganizowanym przez „Polskę Zbrojną” świeżo upieczony licealista pokonał 160 osób. W nagrodę odwiedził jedną z najtajniejszych jednostek w kraju. Podczas wizyty zwiedził salę tradycji i zapowiedział, że kiedyś tu wróci jako… żołnierz jednostki.


Kilka tygodni temu ogłosiliśmy konkurs poświęcony tej najbardziej znanej polskiej jednostce specjalnej. Pytanie brzmiało: dlaczego GROM świętuje 13 czerwca? Trzeba było również napisać, która ze specjalizacji żołnierzy wydaje się najciekawsza.  

„Poza najpopularniejszymi specjalnościami, takimi jak breacher, snajper czy paramedyk, warto pamiętać też o tych mniej znanych, jak anestezjolog, chirurg, sternik czy kierowca (…) jednostka utworzyła komórki o specjalności CBRN, gdyż w dzisiejszych czasach jest wysoce prawdopodobne, iż terroryści użyją broni masowego rażenia (…) odtworzono komórki o specjalności K9, gdzie psi operatorzy, poza wyszukiwaniem ładunków wybuchowych, są przygotowywani do funkcji stricte bojowych. Warto pamiętać o specjalizacji JTAC” – to tylko fragment odpowiedzi, którą przysłał Wiktor Nowakowski. Świeżo upieczony licealista wygrał nasz konkurs. W nagrodę mógł odwiedzić jednostkę.

Wiktor od dawna interesuje się wszystkim, co jest związane z działaniami wojsk specjalnych, a szczególnie GROM-u. Czyta książki poświęcone operacjom bojowym, prenumeruje magazyny o tematyce wojskowej i stara się bywać wszędzie tam, gdzie można spotkać żołnierzy jednostki. Z dumą opowiada o tym, że na jednym z pikników rozmawiał z dowódcą pułkownikiem Piotrem Gąstałem. – Mam nawet jego autograf – podkreśla.

Jako gość specjalny Wiktor zwiedził salę tradycji GROM-u. Żołnierze eksponują w niej pamiątki z misji, w których uczestniczą, a także przedmioty cichociemnych, których tradycje dziedziczą. 16-latek oglądał wszystkie eksponaty z wielkim zainteresowaniem, a najbardziej podobały mu się zdjęcia żołnierzy z operacji wojskowych. – A dlaczego tu nie ma informacji o misji w Afryce? – dopytywał dociekliwie. – A, rozumiem, nie wolno o tym mówić – uciął, nie czekając na odpowiedź kustosza. Z wielkim zainteresowaniem oglądał również mapę, na której są zaznaczone miejsca operacji GROM-u. Jego uwagę przyciągnęły także portrety 316 cichociemnych. Od razu rozpoznał na nich postać Aleksandra Tarnawskiego, jedynego żyjącego skoczka, który w czasie wojny został przerzucony z Wielkiej Brytanii do Polski.

Wiktora interesowały także zasady dotyczące selekcji oraz testów psychologicznych do jednostki. Chłopak nie ukrywa, że bardzo chciałby służyć w GROM-ie. – Trenuję sztuki walki, byłem też na obozie w Bieszczadach – mówił. – Podobno orientacja w terenie odgrywa kluczową rolę podczas testów w górach – dodaje.

Razem z Wiktorem jednostkę odwiedziła jego mama. – Syn bardzo dużo czyta na temat wojsk specjalnych, kiedyś nawet musiałam w jego imieniu licytować w internecie album o żołnierzach GROM, który nie był dostępny w regularnej sprzedaży – mówi Iwona Nowakowska. – Już się pogodziłam z tym, że chce być żołnierzem, chociaż wolałabym, aby został lekarzem - dodaje.

Wiktor obejrzał także „Pomnik Braterstwa Broni Żołnierzy GROM i Cichociemnych” i zrobił sobie fotografię w miejscu, w którym zazwyczaj robione są zdjęcia oficjalnych delegacji. Na koniec żołnierze obdarowali Wiktora upominkami związanymi z jednostką.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy w pętli
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
They Will Check The Training Results in Combat
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pierwsi na oceanie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Po przeprawie ruszyli do walki
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
I zdobyliśmy!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Gry wojenne w szkoleniu
Broń Hitlera w rękach AK
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Śladami ojca
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Orzeł dla bohaterów
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ameryka daje wsparcie
Zmiany w dodatkach stażowych
Bohater odtrącony
Pływacy i maratończycy na medal
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży nieba
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
W obronie wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO