moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz poszukiwany listem gończym

Żandarmeria Wojskowa wydała list gończy za por. rez. Piotrem Capałą, byłym żołnierzem m.in. 36 Pułku Specjalnego. Oficer jest podejrzany o szpiegostwo. Do wojska docierają już informacje na temat ściganego. – Wszystkie przekazujemy Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, która bada tę sprawę – mówi ppłk Paweł Durka, rzecznik prasowy Żandarmerii Wojskowej.

List gończy za por. rez. Capałą został opublikowany na stronie internetowej i oficjalnym fanpagu Żandarmerii Wojskowej. – Takie działanie podjęliśmy na prośbę Wydziału ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie – mówi ppłk Paweł Durka, rzecznik prasowy ŻW. Poszukiwany jest podejrzany m.in. o przestępstwo z art. 130 §3 „Kodeksu karnego”. Art. 130 dotyczy szpiegostwa, §3 zaś precyzuje, że chodzi o zbieranie materiałów i informacji dla obcego wywiadu oraz gotowość do współpracy. Prawdopodobnie podejrzany nie przekazał informacji obcemu wywiadowi, ale za gotowość do współpracy grozi mu osiem lat więzienia. To najniższa kara za przestępstwa związane ze szpiegostwem. Na rzecz którego państwa działał wojskowy? Tego Żandarmeria Wojskowa nie ujawnia. Media sugerują, że chodzi o Rosję.

Porucznik rez. Capała jest podejrzewany też o przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków, nielegalne posiadanie broni lub amunicji. Maksymalna kara za te przestępstwa to dziesięć lat więzienia.

Po wydaniu listu gończego do wojska docierają już pierwsze sygnały na temat poszukiwanego. – Otrzymujemy informacje, które na bieżąco weryfikujemy. O tym, czy są one prawdziwe, czy też nie, nie mogę się wypowiadać – mówi rzecznik ŻW. – Mogę jedynie dodać, że spływają do nas na przykład na Facebooku.

Rzecznik przypomina również, że za pomoc podejrzanemu, ukrywanie go bądź utajnienie informacji o miejscu jego przebywania grozi kara nawet pięciu lat pozbawienia wolności. – Zawiadomienie organów ścigania o przestępstwie czy jego sprawcy to obywatelski obowiązek – dodaje ppłk Durka. Ci, którzy mają informację na temat poszukiwanego i chcieliby ją przekazać, nie muszą się obawiać o swoje bezpieczeństwo, ponieważ wszystkim informatorom śledczy gwarantują pełną anonimowość – ich dane nie będą uwidocznione w aktach śledztwa ani w żadnych innych dokumentach procesowych.

„Gazeta Wyborcza” informuje, że por. rez. Capała w latach 2001–2010 służył w 36 Pułku Lotnictwa Transportowego, który odpowiadał za podróże VIP-ów. Jednostka została rozwiązana po katastrofie smoleńskiej. Gazeta donosi, że por. rez. Capała zajmował się wydawaniem dyspozycji w sprawie lotów VIP-ów. Zasiadał też w wewnętrznej komisji pułku, która analizowała przyczyny katastrofy rządowego Tu-154. Jednak informatorzy GW podkreślali, że działalność oficera nie miała żadnego związku z katastrofą smoleńską. Po rozwiązaniu 36 Pułku rozpoczął on służbę w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego. Gazeta w 2015 roku podała, że oficer miał zostać zatrzymany w 2014 roku przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Wówczas SKW – jak pisali dziennikarze – była przekonana, że porucznik powinien zostać oskarżony o szpiegostwo, ale prokuratura uznała, że dowodów wystarczy tylko na to, by postawić mu zarzuty o przekazywanie materiałów niejawnych nieuprawnionym osobom. Oficera nie aresztowano. Po zatrzymaniu przebywał na zwolnieniu lekarskim, w tym czasie odszedł ze służby.

KE

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze

~marko
1472392320
po pierwsze działania SKW z 2014 r. pokazują brak profesjonalizmu w tej instytucji, po drugie1q zgodnie z ustawą o ŻW instytucja ta nie ma kompetencji do prowadzenia działań w sprawach dot. szpiegostwa. Reasumując, SKW może prowadzić wyłącznie działania operacyjne, natomiast czynności dochodzeniowo-śledcze wobec cywila bo takim jest por. rez. winna prowadzić ABW bo to jej kompetencja. Skoro jednak Prokuratura Okręgowa Wydział ds. wojskowych tak zdecydował to albo decydent nie zna ustawy o ŻW lub też zmieniły się przepisy w tej materii !!!!
4B-60-51-33

Jaką drogą po wojskowy indeks?
 
Dobrowolsi – czas start!
Zimowy sprawdzian podchorążych
„Avenger” na Monte Cassino
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Invictus w zimowym stylu
Nowoczesna łączność dla armii
Pierwszy skok
Skromny początek wielkiej wojny
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Cud w Trewirze
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lista trupich główek
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nowy szef CWCR
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Mocny sygnał od NATO
Wojna o porządek świata
Polska przystań brytyjskich jeńców
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Eurofightery znowu w Polsce
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Bruksela przed szczytem
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rakietowy szach
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zamiana po włosku
Lekcje z frontu
Podwójny Półmaraton Komandosa
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zielone światło dla Barbary
Wojenny bohater na szubienicy
Abramsy pod dobrą opieką
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Liban uznany za strefę działań wojennych
Śnieg może być groźną bronią
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Tajna misja polskiej agentki
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Offset dla „Wisły”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Którą drogą do armii?
Szef MON-u w Brukseli
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO