17-18 września 2016 roku w Sochaczewie i Łomiankach odbędą się wspólne uroczystości 77 rocznicy bitwy nad Bzurą 1939 roku, jedynej bitwy kampanii polskiej 1939 roku, która wyniknęła z inicjatywy operacyjnej polskiego dowódcy gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby. Dzięki natarciu żołnierzy z Wielkopolski i Pomorza, Warszawa umocniła obronę i mogła trwać jako jedyna z ostatnich redut września 1939 r. Inicjatywa operacyjna generała Tadeusza Kutrzeby udowodniła, że żołnierze polscy potrafią przeprowadzić zwrot zaczepny na wielką skalę. Uderzać. Zmuszać do odwrotu Niemców. 20 września dowódca 8 armii niemieckiej gen. Johannes Blaskowitz napisał o rozkazie: o „jednej z największych, wyniszczających bitew wszystkich czasów…”.
W obu miejscowościach znajdują się ogromne cmentarze wojenne – na sochaczewskich spoczywa 4000 polskich żołnierzy a w Łomiankach – 2700 osób i władze obu miejscowości co roku oddają hołd poległym. Nic więc dziwnego, że od lat w tym rejonie odbywają się największe rekonstrukcje historyczne, począwszy od zapoczątkowanej w 2002 roku rekonstrukcji bitwy nad Bzurą w Brochowie, a później w Sochaczewie i w Łomiankach. Wszystkie te wydarzenia koordynuje Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą – placówka z ponad czterdziestoletnią tradycją, w której swoje pamiątki złożyli uczestnicy bitwy i ich rodziny.
17 września w Sochaczewie uroczystości rozpoczną się o godzinie 14.00 na cmentarzu wojennym w Trojanowie, a potem o godzinie 16.00 na sochaczewskim placu Tadeusza Kościuszki sztandar wojskowy otrzyma 38. Dywizjon zabezpieczenia Obrony Powietrznej noszący imię obrońcy Sochaczewa w 1939 roku, majora Feliksa Kozubowskiego, dowódcy II batalionu 18 pułku piechoty. Uroczystości zakończy o godz. 19.00 wielka rekonstrukcja historyczna „Obronić Miasto – Sochaczew 1939” w rejonie wzgórza zamkowego.
Następnego dnia w Łomiankach w rekonstrukcji historycznej „Bitwa pod Łomiankami 1939” przypomnimy niezwykłe dzieje polskiej jazdy i kawalerii, niedaleko od historycznego miejsca, gdzie 19 września 1939 roku miała miejsce ostatnia szarża kawalerii II Rzeczypospolitej – 14. lwowskiego Pułku Ułanów Jazłowieckich. Swój udział zapowiedziały najlepsze polskie konne grupy rekonstrukcyjne, które przyjazd do Łomianek uważają za swoją powinność.
Uroczystości swoimi patronatami honorowymi objęli: Prezydent RP Andrzej Duda (Sochaczew) i Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz (Łomianki). Patronem medialnym jest "Polska Zbrojna".
Więcej informacji na portalu historii ożywionej www.dobroni.pl
autor zdjęć: Artur Sankowski, Dorota Leszczyńska
komentarze