moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Studenci z Dęblina zdobyli Mont Blanc

Wyszliśmy o czwartej rano, rozświetlając trasę latarkami czołowymi. Najpierw pokonaliśmy wąską grań, potem weszliśmy na lodowiec – opowiada kpr. pchor. Marcin Helak. Na Mont Blanc wyruszył z podchorążymi: Michałem Tomczakiem i Karolem Lewandowskim. Studenci z Dęblina na szczyt weszli w mundurach, by uczcić święto Wojska Polskiego. Swój sukces zadedykowali choremu koledze.

Wyprawa podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych trwała pięć dni. W Alpy wybrali się członkowie Akademickiego Klubu Górskiego „Husar”. Pierwszym etapem ich podróży była Austria. Trzej studenci dotarli do Kals i stamtąd wspięli się na najwyższy austriacki szczyt, czyli Grossglockner (3798 m n.p.m.). – Najpierw wspięliśmy się na około 2800 metrów. Po krótkim odpoczynku w schronisku przypuściliśmy atak na szczyt – opowiada kpr. pchor. Marcin Helak, pomysłodawca wyprawy „Polskie Orlęta”. – Podejście było wymagające, bo grań jest szczytowa i bardzo wąska. Dla bezpieczeństwa wykorzystywaliśmy techniki linowe – opisuje.

Zdobycie najwyższego szczytu Austrii potraktowali jako rozgrzewkę. – To był ostatni test przed wspinaczką w wyższe partie gór. Przede wszystkim musieliśmy przyzwyczaić swoje organizmy do działania na dużej wysokości – opowiadają podchorążowie.

Kolejnym etapem była Francja. Podchorążowie dotarli do miejscowości Les Houches (2 km od Chamonix), skąd mieli się wspinać na Mont Blanc. W piątek rano ubrani w mundury polowe, z plecakami piechoty górskiej ruszyli w górę. Każdy z uczestników wyprawy dźwigał około 25 kg. Poza jedzeniem i odzieżą na zmianę, w plecakach nieśli różnego rodzaju uprzęże do wspinaczki, liny, czekany, śruby lodowcowe, raki i karabińczyki. – Pierwszego dnia wykonaliśmy bardzo długie podejście. Startując z wysokości 2300 metrów n.p.m., wspięliśmy się do schroniska Gouter położonego 1500 m wyżej – opowiada pchor. Helak. – Gdy szliśmy w mundurach z polską flagą, zwracaliśmy na siebie uwagę. Alpiniści, których mijaliśmy po drodze, pytali, gdzie służymy. Z dumą odpowiadaliśmy, że jesteśmy podchorążymi polskiej uczelni wojskowej – dodaje.

W schronisku Gouter (3800 m n.p.m.) spędzili kilka godzin. – Pobudkę mieliśmy o drugiej w nocy! – mówi pchor. Helak. Zjedli śniadanie, spakowali bagaże i o czwartej rano ruszyli na szlak. Poruszali się wąskimi graniami, oświetlając drogę jedynie latarkami czołowymi. – Krótko po wyjściu ze schroniska weszliśmy na lodowiec. Trzeba było bardzo uważać, by nie wpaść, na przykład, w szczeliny lodowe. Aby zminimalizować ryzyko upadku, przez cały czas poruszaliśmy się spięci linami – opowiada pomysłodawca wyprawy.

Mont Blanc zdobyli o 8.40. – To była niesamowita radość. Byliśmy z siebie dumni, bo plan zrealizowaliśmy w 100% – mówią. – Ale wysiłek był katorżniczy. W ciągu czterech dni weszliśmy na dwie wysokie góry. Jesteśmy zmęczeni, choć bardzo szczęśliwi. Warto było – dodaje pchor. Helak.

Wojskowi studenci wyprawę w Alpy zorganizowali w połowie sierpnia, by w ten sposób uczcić święto Wojska Polskiego. Ale nie tylko. Swój sukces zadedykowali podchorążemu Konradowi Mielczarkowi, który z powodu wypadku drogowego jest sparaliżowany. – Spotkaliśmy się z Konradem zaraz po przyjeździe do Polski. Przekazaliśmy mu biało-czerwoną flagę, z którą zdobyliśmy Mont Blanc. Mamy nadzieję, że nasz wyczyn doda mu sił do walki o swoje zdrowie – mówi Marcin Helak.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marcin Helak

dodaj komentarz

komentarze


Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
 
Wojna o porządek świata
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nowy szef CWCR
Wojenny bohater na szubienicy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Polska przystań brytyjskich jeńców
Mocny sygnał od NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Abramsy pod dobrą opieką
Lista trupich główek
Skromny początek wielkiej wojny
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zielone światło dla Barbary
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zamiana po włosku
Pierwszy skok
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Avenger” na Monte Cassino
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Którą drogą do armii?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowoczesna łączność dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Liban uznany za strefę działań wojennych
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Offset dla „Wisły”
Lekcje z frontu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Podwójny Półmaraton Komandosa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Tajna misja polskiej agentki
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Bruksela przed szczytem
Roszady personalne w PGZ-ecie
Cud w Trewirze
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Śnieg może być groźną bronią
Invictus w zimowym stylu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Dobrowolsi – czas start!
Eurofightery znowu w Polsce
Szef MON-u w Brukseli
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rakietowy szach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO