moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ilu żołnierzy odeszło z armii

Od stycznia do czerwca z wojska odeszło 3,5 tysiąca żołnierzy zawodowych, w tym 1,6 tys. szeregowych. Choć to więcej niż w ostatnich latach, MON podkreśla, że zakładało takie zmiany, a część z nich wynika z wygaśnięcia kontraktów. – Odejścia stanowią 97% zakładanej liczby zwolnień w tym półroczu – zapewnia Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON. Do służby są powoływani nowi żołnierze.

W pierwszej połowie roku z zawodowej służby wojskowej odeszło 3546 żołnierzy zawodowych. Najwięcej, bo aż 1460 to szeregowi. Z armią rozstało się też 1219 podoficerów oraz 861 oficerów. To więcej niż w analogicznym okresie w dwóch ostatnich latach. W 2015 roku odeszło 2723 żołnierzy zawodowych, a rok wcześniej – 2259.

MON zapewnia jednak, że sytuacja kadrowa jest pod kontrolą. – Liczbę zwolnień z zawodowej służby wojskowej na ten rok prognozowaliśmy na poziomie 5500 żołnierzy. Dotychczasowe odejścia nie odbiegają od przyjętych założeń, stanowią bowiem 97% liczby zwolnień zakładanych na pierwsze półrocze – mówi Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy resortu obrony narodowej.

Dlaczego żołnierze rezygnują

Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia, że zdecydowana większość, bo 72% odejść z armii to indywidualne decyzje żołnierzy. – Zgodnie z ustawą pragmatyczną każdy wojskowy w dowolnym momencie służby ma prawo złożyć wniosek o wypowiedzenie stosunku służbowego i nie musi w żaden sposób uzasadniać swojej decyzji. Ustawowy okres wypowiedzenia wynosi sześć miesięcy – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych. MON nie zna przyczyn takich rezygnacji.

Część tegorocznych zwolnień spowodowana jest także wygaśnięciem kontraktu lub osiągnięciem przez żołnierzy wieku emerytalnego (60 lat). Wygaśnięcie kontraktu dotyczy aż 18% odchodzących, głównie szeregowych zawodowych. – W naszej Brygadzie z tego powodu z wojska odeszło 147 szeregowych. Ale 103 nowych powołaliśmy już w nasze szeregi. Cały czas prowadzimy kwalifikacje na wolne stanowiska – podkreśla kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie.

Liczba odejść w przypadku najmłodszego korpusu byłaby jeszcze większa, gdyby nie wprowadzona w marcu nowelizacja ustawy pragmatycznej. Zlikwidowała ona limit 12 lat służby kontraktowej. Dzięki zmianie 161 żołnierzy z 12-letnim i dłuższym stażem wciąż może służyć (w wojsku jest 39 800 szeregowych).

Nowi w szeregach

MON podkreśla, że jednocześnie szeregi armii wciąż zasilają kolejni ochotnicy. W pierwszej połowie roku do służby zawodowej powołano 3380 żołnierzy, w tym 32 oficerów, 858 podoficerów i 2490 szeregowych zawodowych. – W drugiej połowie powołań będzie jeszcze więcej, zwłaszcza wśród żołnierzy rezerwy. Służbę rozpocznie także około 720 oficerów, absolwentów uczelni wojskowych – dodaje Bartłomiej Misiewicz.

Odchodzący żołnierze dostają z armii m.in. roczne wynagrodzenie oraz odprawę mieszkaniową i ekwiwalent za urlop. MON zapewnia, że plany finansowe resortu uwzględniają kadrową rotację i w budżecie na 2016 rok wystarczy pieniędzy na wypłaty należności związanych ze zwolnieniami.

Jak dotąd najwięcej żołnierzy odeszło z wojska w 2011 roku. Armię opuściło wówczas aż 7380 wojskowych, 6 tys. złożyło rezygnację z własnej inicjatywy. Wśród nich najwięcej, bo 3608 osób, z korpusu podoficerskiego. Odeszło także ponad 2 tys. szeregowych. Niemal połowa zrobiła to z własnej inicjatywy. Spośród oficerów odeszło wówczas 1396 osób.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~adam
1469088660
Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników bo jest duża pomyłka w artykule ponieważ st.szer nie dostaje rocznego wynagrodzenia oraz odprawy mieszkaniowej a o pieniądzach za urlop może tylko pomyśleć bo szybciej to go wyślą na zaległy urlop niż by mieli mu wypłacić.
F7-DE-A8-FC

Kurs z dzwonem
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Animus Fortis, czyli mężny duch
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Psiakrew, harmata!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Optyka dla żołnierzy
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Odstraszanie i obrona
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Hiszpański palimpsest
Będzie można zostać snajperem lądowym
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO na północnym szlaku
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojskowi medycy ratują i leczą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
V Korpus z nowym dowódcą
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Rakiety dla Jastrzębi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Weterani i bokser „Master”
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Cena wolności
Wojsko inwestuje w Limanowej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Ogień w podziemiu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO