Strzelali z karabinków kbk, rzucali granatem, ewakuowali rannych z pola walki. 70 uczniów z całej Polski zmierzyło się w I Ogólnopolskich Mistrzostwach Klas Wojskowych w Drawsku Pomorskim. Najlepsi – ex aequo – okazali się zawodnicy z Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie i Zespołu Szkół nr 3 im. Marii Dąbrowskiej w Puławach.
Na początku lipca na największym poligonie w Europie (40 tys. ha) ćwiczyli uczniowie. Pomysłodawcą I Ogólnopolskich Mistrzostw Klas Wojskowych była dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz płk. Marek Gmurski, dowódca poligonu w Drawsku Pomorskim.
– Trudno sobie wyobrazić Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu Pomorskim bez uczniów w mundurach i bez współpracy z armią. Klasy wojskowe są nieodłącznym elementem życia szkoły od 16 lat – mówi Maciej Rydzewski, dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim. Dodaje, że co roku do klasy wojskowej i policyjnej zgłasza się coraz więcej kandydatów. – Młodzież chce związać swoją przyszłość z zawodami, które dają im szansę rozwoju i możliwość zatrudnienia – podkreśla Rydzewski.
Nauczyciele organizując zawody razem z komendą poligonu chcieli sprawdzić praktyczną wiedzę podopiecznych. – Praktyka w kształceniu dotyczącym wojska i obronności to podstawa – mówią.
Najtrudniejszy marszobieg
Na I Ogólnopolskie Mistrzostwa Klas Wojskowych przyjechało 70 uczniów z różnych części Polski: ze Skały, Piechowic, Głogowa, Kalisza Pomorskiego, Gościna, Gorzowa Wielkopolskiego, Dubienki, Zamościa, Kielc, Katowic, Stargardu, Wschowy, Złocieńca i Puław.
Uczniowie zostali podzieleni na 14 czteroosobowych zespołów. Podczas konkurencji musieli się wykazać nie tylko dobrą kondycją fizyczną, lecz także wiedzą z dziedziny bezpieczeństwa, umiejętnością posługiwania się mapą, kompasem oraz celnym strzelaniem. Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, płk Marek Gmurski, podkreśla, że mistrzostwa miały także propagować postawy patriotyczne. – Młodzież była bardzo mocno zaangażowana w realizację tych przedsięwzięć. Chciała poznać tajniki służby wojskowej. My staraliśmy się jak najlepiej przekazać te informacje, nie tylko w formie praktycznej, lecz także i informacyjnej – wyjaśniał pułkownik Gmurski.
Najtrudniejszy okazał marszobieg na 8 km, podczas którego uczniowie musieli m.in. przenieść rannego, zatankować zepsuty samochód i przestawić go.
Najlepsze były ex aequo drużyny z Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie i Zespołu Szkół nr 3 im. Marii Dąbrowskiej w Puławach. – Daliśmy z siebie wszystko i jesteśmy dumni – mówili zwycięzcy, którzy pokonali kolegów z II LO w Stargardzie i z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale.
Liderzy otrzymali puchar ufundowany przez zachodniopomorskiego kuratora oświaty. W uroczystym ogłoszeniu wyników udział wzięła kompania reprezentacyjna z 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ze Złocieńca oraz orkiestra wojskowa ze Szczecina. – Drodzy uczniowie! Za wami bardzo ważny sprawdzian sprawności fizycznej oraz efektywnej współpracy w zespole. Egzamin zdaliście celująco. Udowodniliście, że macie na tyle determinacji, aby zmagać się nie tylko ze swoimi konkurentami, lecz także z własnymi słabościami. Dla mnie wszyscy jesteście zwycięzcami – mówił płk Gmurski.
Patronat nad mistrzostwami objął z ramienia Ministerstwa Obrony Narodowej dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosław Różański, a patroni medialni to TVP Szczecin oraz Radio Koszalin. Płk Marek Gmurski zapowiedział, że mistrzostwa będą się odbywać cyklicznie i zaprosił młodzież na przyszły rok.
Pomysł z Kalisza Pomorskiego
Idea organizacji mistrzostw w Drawsku Pomorskim zrodziła się w styczniu 2015 roku. – Duża w tym zasługa płk. Marka Gmurskiego, komendanta poligonu, który wybrał Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim jako współorganizatora imprezy – wspomina Joanna Kulesza, ówczesna dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.
Wybór szkoły z Kalisza Pomorskiego nie był przypadkiem. Klasy wojskowe mają tu długoletnią tradycję. Pierwsza z nich została powołana w 2000 roku. Uczniowie z Kalisza Pomorskiego z sukcesami biorą udział w zawodach sportowo-obronnych i konkursach dotyczących polityki bezpieczeństwa m.in. w Mistrzostwach Sportowo-Obronnych Stowarzyszeń Młodzieżowych o Nagrodę Ministra Obrony Narodowej (II miejsce chłopców w finale 2005 roku), konkursie „Polska w NATO – bezpieczna Polska, bezpieczna Europa, bezpieczny świat” (laureaci w 2009, 2010 i 2013 roku), Międzynarodowym Konkursie Aliante (laureaci reprezentujący Polskę w finałach w 2011 roku w Czarnogórze, w 2013 – w Szwecji, 2014 – na Słowacji, 2015 – na Litwie).
W organizację mistrzostw w Drawsku Pomorskim było zaangażowane m.in. starostwo drawskie, a patronatem zawody objęli: Ministerstwo Obrony Narodowej, wojewoda zachodniopomorski i zachodniopomorski kurator oświaty.
Klasyfikacja (poza ogólną)
Test sprawnościowy
Pierwsze miejsce: Zespół Szkół nr 3 w Puławach;
Drugie miejsce: II Liceum Ogólnokształcące w Stargardzie;
Trzecie miejsce: Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale.
Marszobieg
Pierwsze miejsce: II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie;
Drugie miejsce: Zespół Szkół nr 3 w Puławach;
Trzecie miejsce: Zespół Szkół w Gościnie;
Strzelania z karabinka kbk AK
Pierwsze miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Zamościu;
Drugie miejsce: XIV Liceum Ogólnokształcące w Katowicach;
Trzecie miejsce: Zespół Szkół i Liceum Ogólnokształcące w Dubience;
W klasyfikacji indywidualnej w strzelaniu z karabinka kbk AK najlepsi okazali się uczniowie z ZSP nr 5 z Zamościa (pierwsze miejsce Karen Momot, drugie Szymon Rabiega, trzecie Dawid Cybulski).
Test z wiedzy wojskowej
Pierwsze miejsce: Zespół Szkół w Gościnie;
Drugie miejsce: III LO w Głogowie;
Trzecie miejsce: Zespół Szkół nr 3 w Puławach.
autor zdjęć: „Kontrast”
komentarze