moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej miejsc dla przyszłych oficerów

Niemal o połowę zwiększyła się liczba osób, które rozpoczną w tym roku studia na czterech wojskowych uczelniach. Na kandydatów na podchorążych będą czekać 764 indeksy, zamiast planowanych wcześniej 534. MON zdecydował się zwiększyć limit przyjęć głównie ze względu na tworzenie nowego rodzaju wojsk – obrony terytorialnej.

Liczbę miejsc dla słuchaczy I roku studiów na wojskowych uczelniach minister obrony narodowej określa każdego roku w specjalnym rozporządzeniu. Jeszcze w marcu resort zakładał, że uczelnie wojskowe przyjmą 534 nowych podchorążych.

Teraz MON postanowił zwiększyć niemal o połowę dotychczasowy limit. W sumie od października naukę rozpocznie 764 podchorążych. – Zwiększony limit wynika z potrzeb sił zbrojnych oraz przede wszystkim z tworzenia nowego rodzaju wojsk, czyli obrony terytorialnej – tłumaczy Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON.

Dodatkowych 230 miejsc zostało rozdzielone między cztery wojskowe uczelnie. Najwięcej dodatkowych indeksów zaoferuje Wojskowa Akademia Techniczna. Oprócz dotychczasowych 280 miejsc, WAT będzie mógł przyjąć jeszcze 112 osób. W Akademii Marynarki Wojennej limit 30 miejsc został zwiększony do 50, a w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie zamiast 74 podchorążych naukę rozpoczną 92 osoby. Wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, poza ustalonymi w marcu 150 indeksami, będzie miał dodatkowe 80.

Zwiększenie limitu z pewnością ucieszy tych, którzy planują karierę wojskową. A tych nie brakuje. Bartłomiej Misiewicz zauważa, że w tym roku o jedno miejsce na uczelniach wojskowych będzie ubiegać się średnio 7 osób. To dane z 31 marca 2016 roku, czyli dnia, do którego kandydaci na studentów mogli rejestrować się na stronach wybranej uczelni.

Okazuje się, że najwięcej osób (8,8) stara się o indeks wrocławskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Elektronicznie zarejestrowało się tu 2031 kandydatów, w tym 229 kobiet. Nieco mniej osób (8,4) chce wziąć udział w egzaminach na studia w Akademii Marynarki Wojennej. Łącznie zgłosiły się tu 422 osoby, wśród nich jest 71 kobiet. Z kolei o możliwość studiowania w Wojskowej Akademii Technicznej będzie walczyć 1706 osób, w tym 299 kobiet (4,4 kandydata na jedno miejsce). W dęblińskiej Szkole Orląt chce się uczyć 605 kandydatów na pilotów, w tym 100 kobiet. Daje to średnią 6,6 osób na jedno miejsce.

Decyzja o zwiększeniu limitów oznacza dla resortu dodatkowe koszty. W tym roku wyniosą one 7,7 mln zł (w tym dydaktyka 4,6 mln zł i utrzymanie, tj. uposażenia, zakwaterowanie i wyżywienie 3,1 mln zł). W każdym kolejnym roku koszty uczelni mają wynieść 20,7 mln zł (w tym dydaktyka 12,3 mln zł, a utrzymanie 8,4 mln zł).

Rozporządzenie dotyczące zwiększenia limitów ma być podpisane w najbliższych dniach. Obecnie jest na etapie uzgodnień międzyresortowych. – Liczymy, że zostanie ono podpisane przez ministra najpóźniej na początku lipca. Termin ten jest istotny, ponieważ 6 lipca rozpoczyna się rekrutacja do uczelni wojskowych. Do tego czasu muszą one poznać uaktualniony limit przyjęć na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia, przeznaczonych dla kandydatów na żołnierzy zawodowych – dodaje rzecznik MON.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Wajnchold

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Hełmy – nowoczesne i na miarę
WAM wraca po latach
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Broń Hitlera w rękach AK
Mobilne dowodzenie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Podróż po AWACS-ie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
„Ryś” z laserem
Ameryka daje wsparcie
They Will Check The Training Results in Combat
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Cień atomowej zagłady
NATO on Northern Track
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Nie szpital, a instytut
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Ratownicy na medal
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Flota Bayraktarów w komplecie
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Przysięga w Limanowej
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Grand Quadriga ‘24”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Honor weteranom misji!
Pokazali bojowego ducha
Piedimonte – samobójcza misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO