moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO-wskie ćwiczenia CWIX w Bydgoszczy

900 żołnierzy i specjalistów cywilnych z 21 państw NATO oraz dziewięciu krajów partnerskich Sojuszu testuje w bydgoskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych prawie 200 systemów dowodzenia i łączności. Ćwiczenia CWIX 2016 wizytowali wczoraj generał Petr Pavel, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, oraz generał Denis Mercier, naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji.

Już po raz szósty w Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy odbywają się największe natowskie ćwiczenia systemów wsparcia dowodzenia i łączności. W warsztatach CWIX (Coalition Warrior Interoperability Exploration, Experimentation, Examination, Exercise), które rozpoczęły się 13 czerwca i potrwają do końca miesiąca, bierze udział ponad 900 wojskowych informatyków z 30 państw – 21 należących do NATO oraz dziewięciu krajów partnerskich Sojuszu.

Organizatorem ćwiczeń CWIX, podobnie jak w poprzednich latach, jest Naczelne Dowództwo NATO ds. Transformacji (Allied Command Transformation – ACT). Jego dowódca, generał Denis Mercier, podkreślał, że CWIX to nie tylko największe, lecz przede wszystkim najważniejsze szkolenie organizowane przez NATO, podczas którego są testowane, sprawdzane i oceniane skomputeryzowane systemy dowodzenia i łączności. – Działając w ramach operacji wielonarodowych jako sojusznicy, musimy mieć pewność, że nasze systemy dowodzenia i łączności są ze sobą w pełni kompatybilne. I że przekazywanie informacji pomiędzy poszczególnymi nacjami, rozkazów, danych rozpoznawczych będzie się odbywało sprawnie i bez najmniejszych przeszkód – wyjaśniał.

Francuski generał podkreślał, że podczas CWIX-a można przetestować i przebadać nie tylko te rozwiązania teleinformatyczne, które już są w wyposażeniu danej armii, lecz również takie, które są dopiero opracowywane przez wojsko lub przemysł zbrojeniowy. – To bardzo ważna część ćwiczeń, aby sprawdzać idee, pomysły i rozwiązania, które mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie w kolejnych generacjach systemów dowodzenia i łączności – komentował, podkreślając, że to dany kraj decyduje, jakie konkretnie i ile rozwiązań chce sprawdzić w wielonarodowych testach.

Podczas tegorocznego CWIX-a będzie sprawdzanych prawie 200 systemów dowodzenia i łączności z 30 krajów. Generał brygady Jan Dziedzic, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wyjaśniał, że nasza armia zdecydowała, iż do ćwiczeń zgłosi 13 rozwiązań teleinformatycznych. – „Jaśmin” i „Łeba” to systemy użytkowane przez naszą armię i tutaj przetestujemy ich kolejne funkcjonalności – mówił.

Jak wyglądają takie testy? Dla postronnego obserwatora mogą być przeraźliwie nudne, gdyż wszystko dzieje się na ekranach komputerów. Major Alex Vershinin z amerykańskiej armii, który kierował zespołem przygotowującym CWIX-a w Centrum Szkolenia Sił Połączonych, podkreśla jednak, że sztaby wielonarodowych brygad utworzonych na potrzeby warsztatów mierzą się z realnymi, bojowymi scenariuszami. – W jednym z zadań mamy francuski patrol, otrzymujący dane z polskiego drona rozpoznawczego, na podstawie których wezwane zostaje wsparcie ogniowe do oddalonego o 10 km pododdziału portugalskiej artylerii. A na dodatek sojusznicze dowództwo wyższego szczebla decyduje, że do akcji musi wkroczyć również włoskie lotnictwo – opisuje mjr Vershinin.

CWIX tym różni się od innych szkoleń dowódczo-sztabowych, że podczas niego nie jest oceniane, czy każdy rozkaz został wykonany i jak sprawnie. Weryfikowane jest to, czy na pewno rozkaz dotarł do adresata, jak szybko to nastąpiło i czy w przekazanej wiadomości nie pojawiły się błędy i przeinaczenia, które w realnym działaniu bojowym mogłyby się przełożyć, np. na atak na własne wojska.

Ćwiczenia CWIX obserwował też wczoraj generał Petr Pavel, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO. Podkreślał, że zarówno bydgoskie warsztaty, jak i zakończone niedawno ćwiczenia „Anakonda’16” to nie tylko szkolenia i podnoszenie umiejętności żołnierzy NATO, lecz również pewnego rodzaju „wiadomość”. – Ćwiczenia, takie jak CWIX czy „Anakonda”, mają służyć także temu, aby nasi potencjalni agresorzy wiedzieli, że jeżeli przyjdzie co do czego, to nie będzie łatwo – mówił.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: JFTC, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Gry wojenne w szkoleniu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Broń Hitlera w rękach AK
Zawsze gotowi do pomocy
W obronie wschodniej flanki NATO
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pytania o europejską tarczę
Śladami ojca
Wojna w świętym mieście, epilog
Orzeł dla bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
Abramsy w pętli
Polska wiktoria na Monte Cassino
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Nowe zadania szefa SKW
Krwawa noc pośród puszczy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
„Grand Quadriga ‘24”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO