moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żandarmi świętują

Zapewniają bezpieczeństwo, pilnują dyscypliny, strzegą prawa i uczestniczą w misjach poza granicami kraju. Wyróżnia ich szkarłatny beret. Dziś odbyły się obchody święta Żandarmerii Wojskowej. – Strzegą nie tylko Wojska Polskiego, ale bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. Cześć polskim żandarmom! – mówił podczas uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.


– Żandarmeria Wojskowa ma bardzo bogatą i wspaniałą historię, a jej dzisiejsze możliwości, zadania, jej skuteczność były widoczne chociażby podczas manewrów „Anakonda’16” – podkreślił szef MON, który wziął udział w dzisiejszych obchodach w Warszawie. Jak mówił Antoni Macierewicz, ,,to nie przypadek, że ćwiczenia gromadzące 31 tysięcy żołnierzy z 24 państw, wymagające zsynchronizowania tysięcy pojazdów i tysięcy uczestników, udało się przeprowadzić tak skutecznie i sprawnie”. – Olbrzymia w tym zasługa właśnie żandarmerii, która chroniła i sprawiała, że wszystko odbyło się doskonale, bezpiecznie i tak, iż możemy być dumni z Wojska Polskiego – powiedział minister obrony. Zauważył także, że dzięki żandarmom „z podniesioną głową, z otwartymi oczyma, możemy czekać na szczyt NATO, na którym rozstrzygną się kwestie gwarantujące Polsce bezpieczeństwo”.

Pułkownik Tomasz Połuch, komendant główny Żandarmerii Wojskowej, podziękował żołnierzom oraz pracownikom za zaangażowanie, poświęcenie i profesjonalizm. – Obecny, wysoki poziom postrzegania Żandarmerii Wojskowej to owoc pracy nas wszystkich – powiedział.

Podczas dzisiejszej uroczystości złożono wieńce pod „Pomnikiem w hołdzie żołnierzom Żandarmerii Wojskowej”. Szef resortu obrony wręczył kordziki i odznaki honorowe ŻW osobom szczególnie zasłużonym podczas służby, a kompanii z krakowskiego oddziału żandarmerii – proporzec honorowy. – Te odznaczenia wręczam wam jako pośrednik, tak naprawdę wręcza je wam państwo polskie, które szanuje wasze zasługi – stwierdził minister. – Żandarmeria strzeże nie tylko Wojska Polskiego, ale bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. Cześć polskim żandarmom! – podkreślił Macierewicz.

Sam minister obrony narodowej otrzymał odznaczenie specjalne – medal honorowy Żandarmerii Wojskowej. – Ta odznaka, która oczywiście mi się nie należy, to wyróżnienie, które przyjmuję za największy honor. Sprawia, że teraz będę lepiej rozumiał waszą służbę – powiedział Antoni Macierewicz.

Komendant Połuch przypomniał, że historia żandarmów sięga 1812 roku i wkroczenia wojsk francuskich na Litwę. Wtedy to Napoleon Bonaparte wydał rozkaz utworzenia w każdej guberni litewskiej pułku żandarmerii. – Formacja ta powstała więc w jednym z najbardziej dramatycznych momentów w polskiej historii – dodał minister Macierewicz. – Wielu sądziło wówczas, że to na ich oczach odradza się niepodległa Rzeczpospolita. Wszyscy, którzy czytali lub oglądali „Pana Tadeusza” pamiętają słowa tęsknoty i nadziei, którymi się zaczyna i jakie jeszcze kilkadziesiąt lat później pojawiały się w myślach Polaków – tłumaczył szef MON.– Od tego czasu losy żandarmerii nierozerwalnie były związane z losem naszej ojczyzny – zaznaczył komendant główny ŻW. Jak przypominał, „żandarmeria pojawiała się zawsze wraz z aspiracjami niepodległościowymi społeczeństwa i tworzonym Wojskiem Polskim, a rozwiązywana była wtedy, gdy zaborca, agresor czy okupant siłą dławił polską wolę samostanowienia”. – Tak było podczas powstań listopadowego i styczniowego, podczas walk Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, kształtowania granic II Rzeczypospolitej, wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. A także podczas II wojny światowej, kiedy żandarmi ginęli na wszystkich frontach, więzieni w niemieckich obozach jenieckich lub mordowani w lasach Katynia czy Charkowa – wymieniał pułkownik. – Dawali wówczas świadectwo żołnierskiej wierności i odwagi, a dziś my, jako spadkobiercy tego wielkiego dziedzictwa kontynuujemy dzieło poprzedników – zaznaczył Połuch. Minister obrony dodał, że żandarmi odegrali też poważną rolę w powstaniu warszawskim. – Żandarmeria wzięła na siebie najtrudniejsze odcinki, poniosła największy wysiłek i największe ofiary – powiedział Macierewicz.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów oraz pokaz wyszkolenia specjalnego oddziału Żandarmerii Wojskowej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Zmiany w dodatkach stażowych
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Śladami ojca
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
„Ta ziemia do Polski należy…”
I zdobyliśmy!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Test współpracy dla bezpieczeństwa
NATO on Northern Track
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Abramsy w pętli
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Gry wojenne w szkoleniu
Pytania o europejską tarczę
Bohater odtrącony
Mobilne dowodzenie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pierwsi na oceanie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polska wiktoria na Monte Cassino
Orzeł dla bohaterów
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Więcej hełmów dla żołnierzy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W obronie wschodniej flanki NATO
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowe Oscary przyznane!
Ameryka daje wsparcie
Układ nerwowy Mieczników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rajd ku czci saperów
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polki pobiegły po srebro!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO