moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef MON: NATO potwierdziło gotowość do obrony

W Akademii Obrony Narodowej odbyła się ceremonia zakończenia ćwiczeń „Anakonda-16”. – Sojusz działa solidarnie i jest gotów bronić swojej wschodniej i południowej flanki, co potwierdziły kończące się manewry – mówił minister Antoni Macierewicz. Szef MON, polscy generałowie oraz dowódca amerykańskiej armii w Europie gen. Frederick „Ben” Hodges, dokonali pierwszego podsumowania ćwiczeń.

– Sojusz Północnoatlantycki pokazał, że jest gotów do obrony i nie pozwoli nikomu naruszyć swoich granic – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas zakończenia ćwiczeń „Anakonda-16” w Akademii Obrony Narodowej. Szef MON podkreślał, że manewry miały charakter obronny. – NATO jest w stanie skutecznie odeprzeć współczesne zagrożenia hybrydowe – dodawał minister. Zaznaczył, że podczas szczytu NATO w Warszawie potwierdzone zostaną decyzje dotyczące ulokowania w Polsce i krajach bałtyckich czterech bojowych grup batalionowych Sojuszu.

– Jeśli domagamy się skutecznej obrony wschodniej flanki NATO, mamy też obowiązek współdziałania z państwami zagrożonymi od południa – mówił minister Macierewicz. Kilka dni temu szef MON zapowiedział, że jeszcze przed szczytem NATO polskie myśliwce F-16 rozpoczną misję rozpoznawczą na Bliskim Wschodzie. Kontyngent mają tworzyć cztery samoloty wielozadaniowe i około 150 lotników. Polacy mają również brać udział w szkoleniu tamtejszych żołnierzy.

Zdali celująco

Podczas ceremonii zakończenia ćwiczeń pierwszego podsumowania dokonał gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych i kierownik manewrów. Przypomniał, że były one największym i najważniejszym sprawdzianem reakcji NATO na współczesne zagrożenia. – Zdaliście go celująco – mówił generał do zebranych w AON żołnierzy. Dodał, że ostateczne wyniki będą znane za dwa miesiące. – „Anakonda” była chyba najlepiej zorganizowanym ćwiczeniem, w których brałem udział od 30 lat – stwierdził gen. Frederick „Ben” Hodges, dowódca sił lądowych USA w Europie i kierownik manewrów ds. wojsk koalicyjnych. Generał chwalił polskich żołnierzy, podkreślając, że organizując „Anakondę” wykazali się strategicznymi umiejętnościami przywódczymi. – Zrealizowaliśmy wszystko to, co NATO założyło sobie na poprzednim szczycie w Walii, przystosowując Sojusz do nowej sytuacji geopolitycznej – mówił gen. Hodges.

Amerykański dowódca zaznaczył jednocześnie, że dwa obszary wymagają jeszcze dopracowania. Pierwszy dotyczy utworzenia tzw. militarnej strefy Schengen, aby wojskowe konwoje w razie kryzysu mogły bez przeszkód poruszać się po Europie. – Musimy także poprawić współpracę w kwestii łączności – mówił generał. Jego zdaniem w przyszłym roku podobne ćwiczenia mogłyby się odbyć np. okolicach Morza Czarnego lub na południu kontynentu.

Medale za „Anakondę”

Na koniec uroczystości minister obrony wręczył medale i wyróżnienia żołnierzom, którzy szczególnie zasłużyli się podczas ćwiczeń. Jednym z odznaczonych był gen. Hodges, uhonorowany Złotym Medalem Wojska Polskiego. Odznaczenie otrzymują cudzoziemcy, którzy swoją działalnością szczególnie zasłużyli się dla współpracy polskiego wojska z siłami zbrojnymi innych państw.

Ćwiczenia „Anakonda-16” odbywały się od 7 do 17 czerwca i były największymi manewrami wojskowymi w Polsce po 1989 roku. Wzięło w nich udział ponad 31 tys. żołnierzy z 23 krajów: Polski, osiemnastu państw członkowskich sojuszu oraz czterech państw partnerskich. Celem manewrów była demonstracja solidarności i gotowości do kolektywnej obrony państw członkowskich. Ćwiczenia były również sprawdzianem zdolności do działań połączonych, a dla Polski testem w roli państwa gospodarza.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
Abramsy w pętli
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ameryka daje wsparcie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Na straży nieba
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Śladami ojca
They Will Check The Training Results in Combat
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Polki pobiegły po srebro!
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
„Ryś” z laserem
By Polska była bezpieczna
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Po śladach polskich bohaterów
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pytania o europejską tarczę
Krwawa noc pośród puszczy
Zawsze gotowi do pomocy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO