moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent i szef MON na manewrach „Anakonda-16”

Zbudowanie na Wiśle mostu o długości 350 metrów zajmuje im zaledwie 40 minut. Działania brytyjskich i niemieckich pododdziałów inżynieryjnych podczas „Anakondy-16” obserwował w Chełmnie prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych razem z ministrem obrony Antonim Macierewiczem odwiedzili także żołnierzy w Drawsku Pomorskim.


– „Anakonda-16” odpowiada na wyzwania współczesnych czasów, na obecną architekturę bezpieczeństwa w Europie. Te manewry służą pokazaniu sojuszniczej jedności – mówił prezydent Andrzej Duda, który obserwował ćwiczenia na poligonie.

Most na Wiśle

Niemieccy saperzy i ich brytyjscy koledzy już drugi raz zbudowali w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) przeprawę pontonową przez Wisłę. Z zadaniem zmierzyli się żołnierze ze 130 Batalionu Inżynieryjnego Bundeswehry oraz 75 Regimentu Inżynieryjnego i 107 Eskadry Polowej armii Wielkiej Brytanii.

Podobnie jak w ubiegłym tygodniu, także i teraz do połączenia brzegów Wisły posłużyły samobieżne mosty pontonowe M3, nazywane również amfibijnymi (rozkładane przęsło umieszczono na amfibii) lub promami mostowymi.

Wojskowi z Wielkiej Brytanii i Niemiec nie ukrywali, że budowa tak długiej, bo mierzącej około 350 metrów przeprawy, to zadanie z najwyższej półki. – Nie wiem, czy ktokolwiek wcześniej postawił przy użyciu systemu M3 tak długą przeprawę jak nasza. A im dłuższy most, tym trudniejszy do kontrolowania. W tym przypadku musimy zgrać ze sobą około trzydzieści promów – mówił sierżant Lucky, dowódca jednej z załóg brytyjskiej armii.

Dziś pododdziały inżynieryjne (osłaniane przez funkcjonariuszy żandarmerii wojskowej z Polski, USA, Bułgarii oraz Macedonii) stawiały przeprawę wyłącznie w celach treningowych. 8 czerwca budowano ją dla przemieszczających się pojazdów opancerzonych Stryker z 2 Pułku Kawalerii amerykańskiej armii. Ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych podkreśla, że budowa mostów podczas „Anakondy-16” (trzecia przeprawa ma powstać 15 czerwca) to ważne zadanie. – Sprawdzamy, czy wojska sojusznicze mogą bez kłopotu przemieszczać się po najtrudniejszych rejonach naszego kraju, także przez przeszkody wodne. Z tego powodu pododdziały inżynieryjne nie tylko zbudują trzy mosty pontonowe przez Wisłę, ale przeprawiały się również przez Odrę – wyjaśnia.

Prezydent i szef MON na poligonie

Działania saperów w Chełmnie obserwował prezydent Andrzej Duda. Towarzyszyli mu generał Frederick „Ben” Hodges, dowódca sił lądowych USA w Europie oraz generał broni Mirosław Różański, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych RP.

Tym razem żołnierze postawili przeprawę dziesięć minut szybciej niż kilka dni temu. Najpierw powstały złożone z sześciu zestawów M3, tzw. sekcje brzegowe, później dołączono do nich dwie sekcje wewnętrzne (każda złożona z dwunastu zestawów M3). Gdy przeprawa była gotowa, w ramach sprawdzenia, jako pierwszy pokonał ją niemiecki wóz pomocy, potem na drugi brzeg przejechały auta wojskowej policji. Cały czas nad „bezpieczeństwem” budujących czuwało sojusznicze lotnictwo – polskie śmigłowce szturmowe Mi-24 oraz Głuszec, amerykańskie Apache, a także para naszych samolotów F-16.

Prezydent obserwujący ćwiczenia podkreślał, że prezentują one „bardzo dobry poziom wyszkolenia wojsk sojuszniczych i ich współpracę”. Dodał, że manewry „Anakonda-16” są ważne dla całego NATO i mogą pozytywnie wpłynąć na relacje Sojuszu z Rosją. – To nasz sąsiad i trudny partner, który w ostatnich latach pokazuje bardzo mocne tendencje imperialne. Widzimy to na Ukrainie i na Krymie. W tej sytuacji tylko pokaz siły i umiejętności kolektywnej obrony pozwoli uruchomić prawdziwy, partnerski dialog – komentował zwierzchnik sił zbrojnych.

Wcześniej Andrzej Duda razem z ministrem Antonim Macierewiczem odwiedzili żołnierzy w Drawsku Pomorskim. Swoje umiejętności zaprezentowała tam 1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, którą dowodził płk Phill Brooks. W jej skład weszło 9 plutonów wystawionych przez Polskę, Stany Zjednoczone, Albanię, Macedonię, Szwecję, Rumunię i Bułgarię. Zgodnie ze scenariuszem grupa bojowa okrążyła przeciwnika i przy wsparciu śmigłowców AHA 64 Apache i Mi-24, pokonała nieprzyjaciela. Na poligonie ćwiczyły m.in. załogi czołgów Abrams, Leopardów 2A5, transporterów Rosomak i CV 90.

Po zakończeniu manewrów prezydent oraz szef MON spotkali się z żołnierzami uczestniczącymi w ćwiczeniu oraz obejrzeli sprzęt, jakim dysponują poszczególne komponenty narodowe.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Dwie dekady ulepszania Sojuszu
 
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
WAM wraca po latach
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ratownicy na medal
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ameryka daje wsparcie
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ryś” z laserem
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nie szpital, a instytut
By Polska była bezpieczna
Przysięga w Limanowej
Cień atomowej zagłady
Nowe zadania szefa SKW
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Wojna w świętym mieście, epilog
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pokazali bojowego ducha
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Honor weteranom misji!
Broń Hitlera w rękach AK
Po śladach polskich bohaterów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Podróż po AWACS-ie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO