moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terroryści atakują z powietrza

Samolot pasażerski z kilkudziesięcioma osobami na pokładzie zostaje uprowadzony przez terrorystów. Chwilę po tym, jak załoga nadaje sygnał alarmowy, w powietrze wzbija się dyżurna para myśliwców. Piloci F-16 mają przechwycić uprowadzony samolot i zmusić go do lądowania. To scenariusz rozpoczynających się dzisiaj ćwiczeń kryzysowych „Renegade-Sarex”.

Służby rozpoczęły manewry „Renegade-Sarex” dzisiaj rano, a zakończą je w czwartek wieczorem. W manewrach organizowanych przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych bierze udział około 700 osób. To przede wszystkim żołnierze, ale są także urzędnicy oraz funkcjonariusze innych służb. Ćwiczeniami kieruje gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel, szef sztabu Dowództwa Operacyjnego.

– Manewry mają sprawdzić gotowość do przeciwdziałania atakom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na morzu i lądzie – mówi ppłk Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego RSZ. – Jest to sprawdzenie służb przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży – uzupełnia płk Robert Stachurski, szef Szefostwa Obrony Powietrznej DO RSZ.

Manewrom „Renegade-Sarex” towarzyszy także ćwiczenie „Kryzys”, organizowane przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Oba ćwiczenia rozgrywane są w ramach największych tegorocznych manewrów w Polsce, w których bierze udział wiele sojuszniczych państw NATO – „Anakondy-16”.

Zawyją syreny

Manewry antykryzysowe odbywają się w przestrzeni powietrznej nad Małopolską, Dolnym Śląskiem, Ziemią Łódzką, Mazowszem, Pomorzem, a także w Karkonoszach i na Bałtyku. Każdego dnia żołnierze i funkcjonariusze ćwiczyć będą według innego scenariusza. Dziś manewry rozpoczęły się o godzinie 9 rano. W Krakowie samolot pasażerski naruszył strefę ograniczonego ruchu lotniczego. Intruza przechwyciła w powietrzu dyżurna para śmigłowców W-3 i zmusiła go do lądowania w Łososinie Dolnej, niedaleko Nowego Sącza.

Po raz kolejny mundurowi ruszą do akcji dziś po południu. Zostaną zaalarmowani przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, ponieważ jeden z samolotów zgłosi problemy z silnikiem. Maszyna rozbije się, a zadaniem 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Mińska Mazowieckiego będzie odnalezienie i uratowanie rozbitków, we współpracy ze strażą pożarną i Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Ale to nie wszystko. W godzinach wieczornych ponownie wystartuje para dyżurna F-16. Tym razem zadaniem pilotów myśliwców będzie przechwycenie uprowadzonego samolotu pasażerskiego i zmuszenie go do lądowania w Modlinie.

W związku z manewrami w niektórych miastach zawyją syreny alarmowe. – Będziemy uruchamiać syreny na trasie przelotu uprowadzonych samolotów albo w miejscach, gdzie potencjalnie występuje jakieś zagrożenie. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa – mówi płk Robert Stachurski z Dowództwa Operacyjnego RSZ. Oficer wyjaśnia, że tego typu szkolenia są potrzebne, by wyczulić ludzi na niebezpieczeństwo.

– Właściwą reakcją na sygnał alarmu byłoby szybkie ukrycie się w piwnicach albo garażach podziemnych w dużych budynkach. Tymczasem podczas poprzednich edycji tych ćwiczeń widzieliśmy, że przechodnie w ogóle nie zwracali uwagi na syreny albo stali na baczność, myśląc, że obchodzona jest właśnie jakaś rocznica państwowa – dodaje płk Stachurski.

Uratować rozbitków

W kolejnych dniach przećwiczone zostaną umiejętności służb w sytuacji katastrofy samolotu pasażerskiego nad Bałtykiem. Zadaniem ratowników i żołnierzy będzie odnalezienie 20 poszkodowanych pasażerów. Na rozkaz Centrum Operacji Morskich poderwane będą m.in. śmigłowce ratownicze Brygady Marynarki Wojennej.

Jednym z najtrudniejszych wyzwań będzie natomiast ćwiczenie, podczas którego różne służby, urzędnicy i ratownicy zmierzą się z katastrofą samolotu pasażerskiego w Karkonoszach. – Scenariusz zakłada, że w wyniku katastrofy samolotu w okolicach Kowar ucierpi niemal sto osób. W rolę poszkodowanych wcielą się podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej z Wrocławia, a akcją ratunkową pokieruje karkonoska grupa GOPR – wyjaśnia płk Stachurski. – Poszkodowani będą transportowani do szpitala polowego oraz do szpitala we Wrocławiu – dodaje.

Momentem kulminacyjnym ćwiczenia będzie uprowadzenie pasażerskiego samolotu przez terrorystów. Piloci zaalarmują służby, a po rozkazie Centrum Operacji Powietrznej do akcji poderwie się para dyżurna F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Myśliwce będą musiały rozpoznać i przechwycić sterroryzowany samolot (podczas ćwiczeń będzie to C-295M z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic), a następnie zmusić do lądowania we Wrocławiu. Zakładników siłowo odbijać będą policyjni antyterroryści i żandarmeria wojskowa.

– To oczywiście tylko kilka zadań, z jakimi zmierzyć się będą musieli żołnierze i funkcjonariusze podczas tej edycji ćwiczeń „Renegade-Sarex”. W zanadrzu mamy jeszcze inne wydarzenia, które w znaczny sposób utrudnią zadanie ćwiczącym – podkreśla płk Stachurski.

Manewry zakończą się w czwartek po południu. W trzydniowe ćwiczenie zaangażowane są m.in.: Dowództwo Operacyjne RSZ, Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwo Komponentu Powietrznego, Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego, Dowództwo Generalne RSZ, 8 Baza Lotnictwa Transportowego, 32 Baza Lotnictwa Taktycznego, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, Brygada Marynarki Wojennej, Żandarmeria Wojskowa, Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Aeroklub Podhalański, Muzeum Lotnictwa Polskiego. Ponadto w ramach ćwiczeń działają: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, które organizuje manewry, pełni od 2014 roku rolę Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Obrony Narodowej. Odpowiada za planowanie, dowodzenie wojskami oraz współpracę z instytucjami cywilnymi w zapobieganiu atakom terrorystycznym lub w usuwaniu ich skutków. Dowództwo wykonuje także zadania dotyczące ochrony granic w przestrzeni powietrznej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/CC DORSZ, st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zbrodnia made in ZSRS
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejne FlyEle dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO na północnym szlaku
Ramię w ramię z aliantami
Optyka dla żołnierzy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Front przy biurku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kadisz za bohaterów
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona
Barwy walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szpej na miarę potrzeb
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szarża „Dragona”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strażacy ruszają do akcji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sprawa katyńska à la española
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto stołecznego garnizonu
SOR w Legionowie
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zachować właściwą kolejność działań
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO