moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przysięgi elewów z drugiego turnusu

Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić – tymi słowami ślubowało dziś w Braniewie 95 elewów. – To jest przysięga nowej armii polskiej – mówił do nich minister Antoni Macierewicz. Ci ochotnicy odbywają służbę przygotowawczą w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej. W sumie w całej Polsce dziś i za kilka dni przysięgę złoży 3400 elewów.

Dziś w centrum Braniewa ślubowanie złożyli elewi z drugiego turnusu służby przygotowawczej. – Jestem dumny z tego, że mogłem wam dziś towarzyszyć. To jest przysięga nowej armii polskiej. Moment złożenia ślubowania to szczególny dzień w życiu każdego żołnierza, każdego Polaka. To przysięga na wierność Ojczyźnie – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

O znaczeniu przysięgi wojskowej mówił także dowódca 9 Brygady Kawalerii Pancernej. – Jest dla nas, żołnierzy, aktem szczególnym. To kontynuacja zobowiązania do obrony państwa oraz wierności wobec ojczyzny – podkreślał płk Jacek Ostrowski.

Ochotnicy ślubowanie złożyli w obecności inspektora wojsk lądowych gen. dyw. Leszka Surawskiego, dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Marka Sokołowskiego oraz kadry i żołnierzy 9 Brygady Kawalerii Pancernej. W uroczystości wzięły także udział rodziny ochotników, uczniowie klas mundurowych z Braniewa i Pasłęka oraz kombatanci.

Ośmiu elewów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w dotychczasowym szkoleniu, otrzymało listy gratulacyjne z rąk ministra i dowódcy 9 Brygady. Oficjalne uroczystości zakończyły się pokazem musztry paradnej.

Regulaminy na start

Szkolenie w ramach drugiego turnusu służby przygotowawczej rozpoczęło na początku maja 100 ochotników, ale podczas miesięcznego szkolenia pięć osób zrezygnowało. – To zupełnie normalne, że niektórzy z kandydatów rezygnują – mówi Marta Hajkowicz, rzecznik prasowy 9 Brygady. – Jednak ci, którzy zaliczyli pierwszy miesiąc szkolenia, są mocno zmotywowani i zaangażowani. Przykładają się do zajęć, bo chcą w przyszłości rozpocząć zawodową służbę wojskową.

Elewi do Braniewa przyjechali z województw: podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego. Najmłodsi ochotnicy mają 21 lat, najstarszy – 37. W większości są to absolwenci gimnazjów i szkół średnich. – Poprzedni turnus służby przygotowawczej zdominowali ludzie starsi, często z wyższym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Tym razem w Brygadzie szkolą się młodsi ochotnicy – uzupełnia rzeczniczka.

Szkolenie służby przygotowawczej jest podzielone na dwie części: trzymiesięczne szkolenie podstawowe i następnie specjalistyczne, które trwa cztery tygodnie. W pierwszym etapie wszyscy żołnierze szkolą się według takiego samego programu. Poznają wojskowe regulaminy, musztrę, uczą się dyscypliny. Wiele godzin spędzają na nauce bezpiecznego posługiwania się bronią. – Podczas szkolenia zapoznawczego elewi poznają warunki bezpieczeństwa, zdają sprawdziany z wychowania fizycznego i skupiają się na szkoleniu ogniowym – mówi ppłk Sławomir Skwierczyński, zastępca dowódcy 9 Brygady. – Stopniowo są wprowadzane zajęcia z taktyki. Uczymy ochotników, na przykład, zasad marszu z ubezpieczeniem oraz wykonywania okopów – dodaje.

Od 1 sierpnia elewi rozpoczną zajęcia specjalistyczne. W 9 Brygadzie w Braniewie żołnierze będą się szkolić w specjalnościach: piechota zmechanizowana i strzelec karabinka. – Będą działać w składzie drużyny zmechanizowanej wyposażonej w bojowe wozy piechoty – uzupełnia zastępca dowódcy Brygady. Szkolenie zakończy się pod koniec sierpnia. Żołnierze będą musieli zdać praktyczne i teoretyczne egzaminy. Najlepsi elewi podpiszą kontrakty do służby w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

Nie tylko w Braniewie

W ramach drugiego turnusu służby przygotowawczej w całej Polsce przysięgę złoży 3400 ochotników (w tym pół tysiąca kobiet). Dzisiaj ślubowali elewi w kilkunastu jednostkach wojskowych, m.in. w Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Dęblinie, Ustce, Grudziądzu, Kielcach, Bolesławcu, Słupsku, Powidzu, Szczecinie i Kazuniu. Ślubowanie odbędzie się także w przyszłym tygodniu. Przysięgę złożą wówczas ochotnicy z Dziwnowa, Świnoujścia, Leźnicy Wielkiej i Gliwic.

Kolejny, trzeci już w tym roku turnus służby przygotowawczej rozpocznie się we wrześniu. Zgodnie z planem do końca 2016 roku zostanie przeszkolonych 11,5 tysiąca ochotników.

Aby dostać się do służby przygotowawczej, trzeba spełnić kilka warunków, m.in. mieć co najmniej 18 lat, polskie obywatelstwo i nie być karanym. Kandydaci na oficerów muszą się legitymować wykształceniem wyższym, na podoficerów – średnim, natomiast szeregowi – przynajmniej gimnazjalnym.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Elew
1465103700
Wiadomo może w jakich jednostkach rozpocznie się trzeci turnus szkolenia służy przygotowawczej?
6B-FF-7D-4F

Święto stołecznego garnizonu
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
Zachować właściwą kolejność działań
Sprawa katyńska à la española
Kolejne FlyEye dla wojska
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pod skrzydłami Kormoranów
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
W Italii, za wolność waszą i naszą
25 lat w NATO – serwis specjalny
Charge of Dragon
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO on Northern Track
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kadisz za bohaterów
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
SOR w Legionowie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strażacy ruszają do akcji
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Szpej na miarę potrzeb
Wytropić zagrożenie
Gunner, nie runner
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
NATO na północnym szlaku
Wojna na detale
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Rekordziści z WAT
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Front przy biurku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO