moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Pro Defense” w Ostródzie

Międzynarodowy Kongres Organizacji Proobronnych w Ostródzie odbędzie się na początku czerwca podczas targów „Pro Defense”. Na Mazury zjadą nie tylko członkowie organizacji proobronnych z Polski i innych krajów NATO, lecz także uczniowie klas mundurowych, studenci kierunków wojskowych i miłośnicy militariów, w sumie ok. 15 tys. osób. Goście będą mogli obejrzeć m.in. wojskowy sprzęt oraz pokaz wyszkolenia komandosów.

Marzec 2016. Minister Antoni Macierewicz na ćwiczeniach organizacji proobronnych w Mińsku Mazowieckim.

Od 2 do 5 czerwca w Ostródzie królować będzie obrona terytorialna. Na terenie Centrum Targowo­-Konferencyjnego Expo Mazury odbędą się targi „Pro Defense”. – Hasłem targów jest „Obrona Terytorialna Rzeczypospolitej Polskiej – zbudujmy ją razem”. Wydarzenie w Ostródzie będzie się składać z trzech części. Będą dynamiczne pokazy wyszkolenia żołnierzy i uczniów klas mundurowych, prawie 120 przedsiębiorstw zaprezentuje swój sprzęt, odbędzie się też część naukowo-konferencyjna – zapowiada Bartłomiej Misiewicz, szef gabinetu politycznego ministra obrony.

Na 20 tys. m2 powierzchni polskie firmy pokażą produkty przeznaczone dla powstających jednostek obrony terytorialnej. Będzie można zobaczyć broń – karabiny, pistolety, granatniki czy strzelby, a także mundury i wyposażenie osobiste żołnierzy, środki łączności i dowodzenia oraz zwiadowcze i bojowe drony. – Największe stoisko będzie miała Polska Grupa Zbrojeniowa, która zaprezentuje w Ostródzie swoje najlepsze spółki i ich najciekawsze produkty – zapowiada Piotr Czuryłło, menadżer targów.

Międzynarodowy kongres

Organizatorzy „Pro Defense” podkreślają, że impreza będzie miała wyjątkowy charakter, gdyż jej częścią będzie dwudniowy (2–3 czerwca) Kongres Organizacji Proobronnych. Wezmą w nim udział przedstawiciele stowarzyszeń proobronnych z Polski, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Wielkiej Brytanii i USA, a także z krajów nienależących do NATO: Szwecji, Szwajcarii i Finlandii.

– Obecnie mamy potwierdzonych przedstawicieli 10 państw NATO-wskich, w tym Stanów Zjednoczonych, między innymi z Gwardii Narodowej Illinois, z którą współpracujemy od dawna, zwłaszcza przy tworzeniu Obrony Terytorialnej – mówi Bartłomiej Misiewicz, szef gabinetu politycznego ministra obrony.

Karol Bandurski, prezes Stowarzyszenia FIA (Fideles et Instructi Armis – Wierni w Gotowości pod Bronią), które jest organizatorem kongresu, wyjaśnia, że zaproszenie otrzymali przedstawiciele wzorcowych organizacji. Celem kongresu jest przede wszystkim wymiana doświadczeń. – Będziemy dyskutowali między innymi o funkcjonowaniu organizacji proobronnych, a także o perspektywach ich rozwoju – zapowiada prezes Stowarzyszenia, które ma swoje oddziały w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach, Krakowie i Zamościu.


Podczas kongresu odbędzie się także (3 czerwca) konferencja naukowa nt. „Przygotowania proobronne na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego państwa”. Jej organizatorem jest Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.

W dyskusji wezmą udział funkcjonariusze Policji i żołnierze oraz goście z zagranicy. Generał Valerii Sereda, rektor Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, wygłosi referat nt. „Formacje ochotnicze jako forma realizacji prawa obywateli do bezpieczeństwa narodowego”. Natomiast Darius Žukauskas, szef Komendy Głównej Policji okręgu kowieńskiego opowie o tym, jak litewska policja przygotowuje się do zagrożeń hybrydowych.

Wystawa sprzętu i komandosi w akcji

Częścią targów „Pro Defense” będzie również przygotowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wystawa sprzętu i uzbrojenia polskiej armii.

– Zaprezentowanych zostanie ponad 70 egzemplarzy sprzętu wojskowego, m.in. transportery KTO Rosomak, czołgi PT­91 oraz Leopardy 2A4 i 2A5, śmigłowiec SW­4, stacja radiolokacyjna NUR­15M i bezzałogowe statki powietrzne – wylicza ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego.


To jednak nie wszystko. Będzie też można zobaczyć żołnierzy w akcji. – Na terenie targów odbędzie się pokaz praktycznego działania Żandarmerii Wojskowej. Natomiast na położonym obok jeziorze Sajmino swoje umiejętności zaprezentują jednostka wojsk specjalnych Formoza oraz Brzegowa Grupa Ratownicza Marynarki Wojennej – mówi ppłk Głuszczak.

Wojsko przygotowało też kilka stoisk promocyjnych, na których przedstawiciele wojskowych komend uzupełnień oraz Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej odpowiedzą na pytania dotyczące rekrutacji ochotników.

– Targi skierowane są głównie do organizacji proobronnych, klas mundurowych, do ludzi młodych. Mamy do czynienia z ogromną modą na bezpieczeństwo. Rok temu mieliśmy w Polsce ponad 300 klas mundurowych. Dziś mamy blisko 100-procentowy wzrost i w związku z tym chcemy to wykorzystać. Duża część tych młodych ludzi potem znajdzie się w szeregach zawodowego wojska albo obrony terytorialnej – podkreśla Misiewicz.

W targach w Ostródzie ma wziąć udział blisko 15 tys. osób. Około tysiąca z nich to uczniowie z 38 klas mundurowych z całej Polski. Z kolei wśród 400 uczestników konferencji będą m.in. komendant-rektor Akademii Obrony Narodowej płk dr Ryszard Parafianowicz, płk dr hab. Tomasz Kośmider z AON, dr hab. Wiesław Łach z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz dr Grzegorz Kwaśniak, dyrektor biura ds. utworzenia Obrony Terytorialnej w MON.

Wstęp na targi „Pro Defense”, organizowane pod patronatem ministra obrony narodowej, jest bezpłatny.

KW, TW

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy / CO MON, Andrzej Wilkiel / 18pr

dodaj komentarz

komentarze


Sejmowa debata o bezpieczeństwie
 
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Podróż po AWACS-ie
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Pokazali bojowego ducha
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Grand Quadriga ‘24”
Ameryka daje wsparcie
Piedimonte – samobójcza misja
Nie szpital, a instytut
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Pierwsza Drużyna” na start
WAM wraca po latach
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Broń Hitlera w rękach AK
Przysięga w Limanowej
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ratownicy na medal
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
By Polska była bezpieczna
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Ryś” z laserem
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po śladach polskich bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO