moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bieg pamięci poległego żołnierza

Aby ukończyć ten bieg, trzeba mieć nie tylko świetną kondycję, ale też wykazać się wiedzą o wojsku. Sprawdzą ją weterani z 12 Brygady Zmechanizowanej i byli żołnierze GROM-u. Na plaży w Gdańsku-Brzeźnie  odbędzie się w sobotę „Warriors Run”. Sportowe wydarzenie organizowane, by upamiętnić sierżanta Pawła Ordyńskiego. Podoficer poległ podczas XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.


– Paweł był moim dobrym kolegą, razem byliśmy na misji. Razem też jechaliśmy na patrol, gdy eksplodował ładunek – mówi st. kpr. Jacek „Diabeł” Wiśniewski. – Bieg jest poświęcony jego pamięci, ale cześć należy się wszystkim żołnierzom, którzy zginęli na misjach.

Sportowa impreza odbędzie się w Gdańsku 28 maja. Współorganizatorem – poza kapralem Wiśniewskim – jest Iwona Guzowska, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w kick boxingu i boksie. – Pomysł narodził się z szacunku do Polski, do naszej historii i żołnierzy, którzy zawsze bronili kraju – mówi Guzowska. – Jestem sportowcem i dumną Polką, dzięki mężowi, który służył w Afganistanie dowiedziałam się o Pawle Ordyńskim i oczywistym było dla mnie, że bieg powinien być poświęcony jego pamięci.

Gdański „Warriors Run” jest jednym z trzech wydarzeń tego typu. Pozostałe dwa biegi odbędą się jesienią – we wrześniu w Wierchomli oraz 11 listopada ponownie w Gdańsku. Pobiec można w dwóch kategoriach: bieg dzienny na dystansie 7 kilometrów (start o godzinie 11.00) oraz bieg nocą (początek o godzinie 22.00) – wtedy pokonać trzeba 6 kilometrów. – Dystans nie jest zbyt duży, ale po drodze na zawodników czeka około 10 zadań – mówi st. kpr. Jacek Wiśniewski.

Biegacze będą na przykład musieli wykonać skłony leżąc w wodzie. – Trzeba trochę sprytu, żeby znaleźć odpowiednią technikę do tego zadania, tak by zawodnika nie zalała fala – mówi żołnierz. Innym ćwiczeniem będzie… układanie puzzli. – Wydaje się proste, ale trzeba zapamiętać każdy szczegół z ułożonego obrazka, bo będziemy o to pytać – wyjaśnia współorganizator biegu. – Jeśli pamięć zawodnika zawiedzie, będzie musiał ułożyć puzzle jeszcze raz.

Drugą częścią imprezy ma być quiz wiedzy o wojsku i historii Polski. Podczas biegu pytania będą zadawać weterani z 12 Brygady Zmechanizowanej oraz byli specjalsi z fundacji Sprzymierzeni z GROM. – Może paść pytanie, ile zwrotek ma hymn Polski albo kiedy obchodzimy Dzień Flagi i kto był założycielem GROM-u – mówi st. kpr. Wiśniewski. – Chcemy, aby osoby, startujące w biegu, znały ideę, która nam przyświeca: czcimy pamięć o Pawle i promujemy wojsko – dodaje.

Na bieg może zapisać się każdy. – Kondycja i sprawność fizyczna są ważne, ale mimo wszystko stawiamy na zabawę, a nie na wyścig – zachęca st. kpr. Wiśniewski. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie internetowej. Udział w biegu jest płatny. Uczestnicy powinni stawić się 28 maja o godzinie 11.00 przy falochronach w Gdańsku-Brzeźnie. Gościem honorowym biegu będzie syn poległego w Afganistanie żołnierza – 3-letni Wiktor oraz jego mama.

Fundacja Sprzymierzeni z GROM, która również jest zaangażowana w organizację wydarzenia, będzie przy okazji zbierać pieniądze dla rodzin poległych żołnierzy wojsk specjalnych.


Sierż. Paweł Ordyński służył w 12 Brygadzie Zmechanizowanej ze Szczecina. Zginął 20 marca 2013 roku w Afganistanie, gdy pojazd opancerzony, którym żołnierze jechali na patrol, trafił na minę pułapkę. Paweł Ordyński pozostawił dziewczynę i 3-miesięcznego wówczas syna, którego nie zdążył poznać.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Iwona Guzowska, arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
 
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Krwawa noc pośród puszczy
Wszystkie misje AWACS-a
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ostatnia droga Pileckiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
„Pierwsza Drużyna” na start
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
Nowe zadania szefa SKW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Nie szpital, a instytut
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polska wiktoria na Monte Cassino
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Piedimonte – samobójcza misja
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
Abramsy w pętli
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO