moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Flotylle marynarki wojennej mają nowych dowódców

Przygotowanie okrętu ORP „Czernicki” do misji NATO na Morzu Śródziemnym to jeden z najważniejszych celów, jakie stawia sobie kmdr Krzysztof Zdonek. Dziś objął on dowodzenie 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża. Od rana nowego dowódcę ma też 3 Flotylla Okrętów, największy związek taktyczny polskiej marynarki. Został nim kmdr Krzysztof Jaworski.

– Kiedy w 2010 roku przekazywałem swojemu następcy dowodzenie Dywizjonem Okrętów Rakietowych, nie przypuszczałem, że będę miał ponownie zaszczyt i przyjemność służyć w 3 Flotylli Okrętów. We flotylli, która stała się dla mnie prawdziwą szkołą marynarskiego życia – podkreśla kmdr Krzysztof Jaworski. Dziś rano w Gdyni objął on dowodzenie nad największym związkiem taktycznym polskiej marynarki.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 8 rano. Na okrętach podniesiona została wielka gala banderowa, czasowo zaś kierujący flotyllą kmdr Kazimierz Pulkowski przekazał obowiązki nowemu dowódcy. Złożone przez nich meldunki przyjął gen. broni Mirosław Różański, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. W uroczystości brał też udział kadm. Mirosław Mordel, inspektor marynarki wojennej. Podczas krótkiego wystąpienia kmdr Jaworski przyznał, że najważniejsze zadania, które czekają jego podwładnych w najbliższych miesiącach, to udział w ćwiczeniach „Anakonda-16” oraz strzelanie Morskiej Jednostki Rakietowej na poligonie w Norwegii.

Nowy dowódca przez znaczącą część służby związany był właśnie z 3 Flotyllą Okrętów. Rozpoczynał w 1990 roku od dowodzenia działem rakietowo-artyleryjskim okrętu ORP „Metalowiec”. W kolejnych latach był między innymi dowódcą okrętu ORP „Hutnik” oraz Dywizjonu Okrętów Rakietowych. Potem pracował między innymi w: zespole asystenta szefa Sztabu Generalnego ds. Marynarki Wojennej, Zarządzie Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i jako szef Sztabu 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Był też na misji w Afganistanie. Jest oficerem wszechstronnie wykształconym. Ukończył między innymi Akademię Marynarki Wojennej, podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej w Newport, a także podyplomowe studia polityki obronnej na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie.

Po zakończeniu uroczystości w Gdyni oficjele wyruszyli do Świnoujścia, gdzie w południe obowiązki dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża objął kmdr Krzysztof Zdonek. – Wyznaczenie na to stanowisko było dla mnie zaskoczeniem, ale też wielkim zaszczytem. Flotyllę znam, ponieważ spędziłem w niej niemal całą dotychczasową służbę – podkreśla nowy dowódca.

Kmdr Zdonek przyznaje, że największą bolączką jednostki jest brak nowego sprzętu. – Tym bardziej cieszy mnie fakt, że w najbliższym czasie ma się to zmieniać – zaznacza kmdr Zdonek. – Wkrótce do służby wejdzie pierwszy z nowoczesnych niszczycieli min typu Kormoran, który będzie najnowocześniejszą tego typu jednostką na Bałtyku. O projekcie z uznaniem wypowiadali się przedstawiciele sił morskich Niemiec, Szwecji czy państw bałtyckich, z którymi miałem okazję rozmawiać. Już niedługo to my staniemy się dla nich punktem odniesienia – zapewnia.

Inna kluczowa kwestia wiąże się z przygotowaniem okrętu ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” do misji w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO. – W przyszłym roku ponownie stanie się on flagową jednostką zespołu, którym kierować ma polski oficer. Co ciekawe, tym razem okręty będą operować w newralgicznym rejonie, jakim jest Morze Śródziemne – tłumaczy komandor. Cele bliższe to udział w czerwcowych manewrach „Anakonda” i wsparcie ćwiczenia „Baltops”.

Kmdr Zdonek służbę w marynarce rozpoczął od stanowiska zastępcy dowódcy okrętu w 2 Brygadzie Okrętów Desantowych w Świnoujściu. W 1995 roku został dowódcą okrętu transportowo-minowego ORP „Gniezno”, siedem lat później zaś zastępcą dowódcy 12 Dywizjonu Trałowców. W tym czasie brał udział między innymi w „Baltic Endeavour”, pierwszych ćwiczeniach morskich w ramach programu „Partnerstwo dla Pokoju”, był też szefem sztabu natowskiego zespołu podczas operacji „Open Spirit”. Polega ona na niszczeniu niebezpiecznych pozostałości po ostatniej wojnie, które zalegają na dnie Morza Bałtyckiego. W kolejnych latach kmdr Zdonek był wyznaczany na stanowiska dowódcy 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, szefa szkolenia, a potem zastępcy dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. W 2014 roku przeszedł do Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, gdzie pełnił funkcję szefa Oddziału Ćwiczeń w Zarządzie Morskim oraz szefa Zarządu Uzbrojenia.
Ukończył między innymi studia na Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Sztabowej Marynarki Wojennej USA w Newport oraz Naval Command College.

3 Flotylla Okrętów w Gdyni skupia siły uderzeniowe polskiej marynarki. Służą w niej między innymi okręty podwodne, fregaty czy okręty rakietowe. Stacjonują one na gdyńskim Oksywiu. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża to przede wszystkim siły przeciwminowe i jednostki transportowe. Większość okrętów stacjonuje w Świnoujściu, część w Gdyni. 3 FO do niedawna dowodził kadm. Mirosław Mordel, który w marcu został Inspektorem Marynarki Wojennej. Poprzedni dowódca 8 FOW kadm. Jarosław Zygmunt podjął decyzję o przejściu do cywila. Z flotyllą pożegnał się kilka dni temu, podczas jej święta.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński, Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze

~Gregory
1462573380
Wspaniale. A ja mam tylko dwa pytania? Kiedy nastąpią próby morskie ORP Ślązak i czy to będzie korweta, czy "motorówka"?
D8-84-E4-62

They Will Check The Training Results in Combat
 
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Wioślarze i triatlonistka na podium
Na straży nieba
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Grand Quadriga ‘24”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Orzeł dla bohaterów
Polki pobiegły po srebro!
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie
Broń Hitlera w rękach AK
Krwawa noc pośród puszczy
W obronie wschodniej flanki NATO
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nowe zadania szefa SKW
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Mobilne dowodzenie
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej hełmów dla żołnierzy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wszystkie misje AWACS-a
Po przeprawie ruszyli do walki
Gry wojenne w szkoleniu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO