moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nominacja dla szefa Sztabu Generalnego WP

Gen. Mieczysław Gocuł odebrał dziś z rąk prezydenta Andrzeja Dudy akt mianowania na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To druga z kolei kadencja generała na tym stanowisku. Rozpocznie się ona 7 maja. – Przed nami wielki proces usprawniania polskiej armii. Trzeba ją wyposażyć w najlepszy dostępny sprzęt – zapowiedział zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

– Ta nominacja to jednoznaczna ocena pana dotychczasowej pracy – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych. Pierwsza kadencja generała Mieczysława Gocuła na stanowisku szefa SGWP rozpoczęła się w maju 2013 roku. Został wyznaczony na to stanowisko przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wcześniej był I zastępcą gen. Mieczysława Cieniucha, który obowiązki szefa SGWP objął po katastrofie smoleńskiej. – Dziękuję za tę służbę, która rozpoczęła się decyzją poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego, trwała w okresie jego prezydentury i w pierwszym okresie mojej. I tamtą decyzję, i pańską pracę oceniam pozytywnie, zresztą nie tylko ja – podkreślił Andrzej Duda, przypominając, że konsultował tę nominację z premier Beatą Szydło oraz ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. – Oboje dobrze oceniają służbę generała Gocuła – mówił prezydent. Premier i szef MON byli obecni na uroczystości w Pałacu Prezydenckim i złożyli szefowi SGWP gratulacje.

Prezydent w swym wystąpieniu sporo miejsca poświęcił zadaniom, które czekają generała Gocuła. – Trzeba w sposób konsekwentny kontynuować dotychczasowe prace, zwłaszcza dotyczące wojskowego elementu związanego ze zbliżającym się szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie. Przed wojskiem również wielkie manewry NATO „Anakonda-16”, które w czerwcu odbędą się na poligonach w całej Polsce – zaznaczył Andrzej Duda. Podkreślił też potrzebę zmian w polskim wojsku. – Przed nami wielki proces usprawniania polskiej armii. Przede wszystkim jej elementu obronnego, a to oznacza modernizację. Przeprowadzić ją trzeba, po pierwsze, bardzo dobrze od strony planistycznej, po drugie – wyposażyć polską armię w najlepszy dostępny sprzęt, po trzecie – zrobić to mądrze – mówił zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

– Generał Gocuł zapowiedział szczegółowy plan zmian, jakie mają nastąpić w wojsku. – „Program rozwoju sił zbrojnych”, przygotowywany do zatwierdzenia w tym roku, będzie obejmował transformację systemu obronnego państwa i szeroko rozumianą modernizację techniczną. Kolejna kwestia to przebudowa systemu dowodzenia i kierowania, zarówno w czasie pokoju, jak i kryzysu oraz wojny – wymieniał. Szef SGWP przypomniał, że ma powstać nowy rodzaj sił zbrojnych – wojska obrony terytorialnej, ale będą też przebudowywane relacje między najważniejszymi dowódcami oraz MON. – Ma to być uporządkowanie systemu dowodzenia w kierunku jednoosobowego dowodzenia i jednoosobowej odpowiedzialności – wyjaśnił generał. Dodał również, że trzeba zadbać o właściwą obecność wojsk NATO na wschodniej flance, w tym w Polsce, „aby zapewnić bezpieczeństwo naszego kraju”.

Szef Sztabu Generalnego WP przyznał, że zarówno stawiane mu zadania, oczekiwania wobec niego, jak i odpowiedzialność, są ogromne. – Ale dzisiaj chyba trudno mieć mniejsze wymagania. Takie są czasy. Bezpieczeństwo globalne, regionalne, ale i to dotyczące bezpośrednio granic RP wymuszają na nas lepszą służbę, entuzjazm i przede wszystkim pasję w codziennym działaniu – ocenił generał.

Prezydent Andrzej Duda podpisał decyzję o ponownym mianowaniu gen. Mieczysława Gocuła na szefa Sztabu Generalnego WP 29 kwietnia. Została ona ogłoszona 2 maja – w Dniu Flagi. Dziś zwierzchnik sił zbrojnych wręczył generałowi nominację. 

Ewa Korsak / PAP

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zawsze gotowi do pomocy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Bohater odtrącony
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nowe zadania szefa SKW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po przeprawie ruszyli do walki
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Serwis K9 w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
W obronie wschodniej flanki NATO
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Polska wiktoria na Monte Cassino
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Pytania o europejską tarczę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Ta ziemia do Polski należy…”
They Will Check The Training Results in Combat
Gry wojenne w szkoleniu
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Flota Bayraktarów w komplecie
Śladami ojca
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ameryka daje wsparcie
Broń Hitlera w rękach AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO