moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Gratulujemy Polakom obchodów 225-lecia najstarszej konstytucji europejskiej. Barack Obama i ja zamierzamy dołączyć do was w lipcu podczas szczyt NATO w Warszawie – podkreślił w swych życzeniach sekretarz stanu USA John Kerry. W całej Polsce trwają uroczystości z okazji Święta Narodowego 3 Maja. Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe i zapowiedział zmiany w obecnej konstytucji.
W całym kraju odbywały się uroczystości w 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Warszawie zorganizowano II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja i Bieg Konstytucji, a przede wszystkim – główne obchody Narodowego Święta 3 Maja. Wśród uczestników uroczystości na Placu Zamkowym, u boku prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło był minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych generał broni Mirosław Różański wraz z wieloma dowódcami Wojska Polskiego. Odegrano hymn narodowy, wciągnięto flagę państwową na maszt i oddano salut armatni. Odbyła się defilada Kompanii Reprezentacyjnej WP, Orkiestry Reprezentacyjnej oraz pocztów sztandarowych polskich sił zbrojnych i innych służb mundurowych. 

Zapowiedź prac nad nową konstytucją

– To była konstytucja, która stanowiła, jak na owe czasy, rozwiązania rewolucyjne pod względem ustroju, a także została przyjęta przez reprezentację narodu, a nie narzucona przez jaśnie oświeconego władcę – mówił prezydent Andrzej Duda o polskiej ustawie zasadniczej przyjętej 3 Maja 1971 roku. Przypomniał, że była pierwszą w Europie i – po amerykańskiej – drugą na świecie konstytucją. – To my Polacy umieliśmy przyjąć taki akt, pokazując Europie i światu wzór parlamentaryzmu i wzór budowania nowoczesnego ustroju państwowego, ale także wzór myślenia o realnej sytuacji ojczyzny. Myślenia o bezpieczeństwie, nie tylko własnym, ale także i innych współobywateli, myślących o tym, że tylko państwo silne daje przetrwanie i godziwe życie narodowi – zaznaczył prezydent. Zwierzchnik Sił Zbrojnych przypomniał przy okazji, że Sejm Wielki przyjął obciążenia m.in. dla szlachty, by odbudować polską armię.

Jednocześnie Andrzej Duda nawiązał do dyskusji o potrzebie zmiany obecnie obowiązującej ustawy zasadniczej, uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe i zatwierdzonej w referendum w 1997 roku. Jak stwierdzi prezydent, „to jest konstytucja czasu przejściowego i nie wszystko udało się w niej dobrze uregulować”. – Należy się pochylić nad konstytucją, dokonać wnikliwej jej oceny i przygotować nowe rozwiązanie, ale przygotować je nie tylko w gabinetach, przygotować je także w debacie z suwerenem, jakim jest polskie społeczeństwo – mówił dziś Andrzej Duda na Placu Zamkowym. Podkreślił, że nowa ustawa ma „chronić obywateli” i powinna zawierać m. in „wzmocnione zapisy dotyczące chociażby świadczeń emerytalnych”. – Wszyscy przedstawiciele klasy politycznej, zapatrzmy się w Konstytucję 3 Maja, w jej twórców, ich odwagę i zrozumienie dla istoty spraw państwowych. Niech będą dla nas wzorem uczciwego i rzetelnego prowadzenia spraw publicznych – apelował prezydent.Rano Andrzej Duda wziął udział we mszy św. w intencji ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej. Następnie wręczył najwyższe polskie odznaczenia sześciu osobom szczególnie zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Orderami Orła Białego zostali uhonorowani: lekkoatletka Irena Kirszenstein-Szewińska (za promowanie sportu i idei olimpijskiej), Wanda Wiktoria Półtawska (za propagowanie wartości i znaczenia rodziny oraz rozwój katolickiej nauki społecznej), były minister nauki i prezes PAN Michał Kleiber (zasługi dla rozwoju nauki), za wybitne soiągnięcia w swoich dziedzinach – kompozytor Michał Lorenc, Zofia Romaszewska (m.in. działaczka opozycji w PRL, była sędzina Trybunały Stanu i Kanclerz Orderu Odrodzenia Polski), dziennikarz Bronisław Wildstein.

Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego można oglądać okolicznościową iluminacje przygotowaną z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dnia Polonii i Polaków oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja. Jest to orzeł w koronie na biało-czerwonym tle. Barwy narodowe oświetlają także Belweder.
 
Docenieni za granicą

Z okazji dzisiejszego święta życzenia Polakom złożył między innymi sekretarz stanu USA John Kerry. – W imieniu prezydenta Obamy i narodu amerykańskiego gratuluję Polakom obchodów 225-lecia najstarszej konstytucji europejskiej – napisał w nocie zamieszczonej na stronie internetowej departamentu stanu USA. Sekretarz stanu potwierdził również, że razem z prezydentem USA Barakiem Obamą przyjadą na szczyt NATO, który odbędzie się w lipcu w Warszawie. To pierwsza informacja dotycząca składu amerykańskiej delegacji, która będzie uczestniczyła w tym spotkaniu członków Rady Północnoatlantyckiej. – Szczyt NATO w Warszawie będzie wizytówką dalszej siły i determinacji naszego Sojuszu w czasie znaczących napięć – dodał sekretarz stanu.


John Kerry w swym oświadczeniu przypomniał również, że stosunki między Polakami i Amerykanami były zawsze dobre, a uległy znacznemu ożywieniu po zakończeniu zimnej wojny i wzmocnieniu we wspólnej walce na rzecz demokracji i praworządności. – Dzisiaj nasze narody blisko współpracują w zakresie gospodarczym i bezpieczeństwa, a nasi żołnierze służą ramię w ramię na całym świecie. Razem jesteśmy zdeterminowani, aby odeprzeć wszystkie zagrożenia dla bezpieczeństwa i dobrobytu naszych obywateli – podkreślił amerykański polityk. – Podczas mojej ostatniej wizyty w Polsce byłem pod wielkim wrażeniem młodych naukowców, przedsiębiorców, nauczycieli, innowatorów i miałem okazję do spotkań. Ci utalentowani ludzie zapewnią świetlaną przyszłość Polsce i rozwój pomysłów, które uczynią życie lepszym i bardziej pomyślnym dla nas wszystkich. Najlepsze życzenia dla wszystkich mieszkańców Polski z okazji Święta Konstytucji – zakończył swe oświadczenie Kerry.

MM , DK , BW

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Cień atomowej zagłady
 
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Na straży nieba
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Śladami ojca
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ameryka daje wsparcie
Zawsze gotowi do pomocy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pływacy i maratończycy na medal
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Nowe zadania szefa SKW
Pytania o europejską tarczę
Flota Bayraktarów w komplecie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Grand Quadriga ‘24”
Mobilne dowodzenie
„Ryś” z laserem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Układ nerwowy Mieczników
Po śladach polskich bohaterów
By Polska była bezpieczna
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO