moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podchorążowie na skałach

Trenowali wspinaczkę, budowali mosty linowe i uczyli się ratownictwa górskiego. Musieli się dostać na trzydziestometrowe skały i maszerowali po górach. Takie zadania wykonywali wojskowi studenci z Polski, Czech, Litwy i Rumunii podczas Międzynarodowego Górskiego Szkolenia Kadetów w Szklarskiej Porębie.

Ćwiczenia w Karkonoszach zorganizowała Sekcja Szkoleń Wysokogórskich z wrocławskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Już piąty raz podchorążowie z Wrocławia doskonalili swoje umiejętności wraz z kadetami z innych krajów, w tym roku – z uczelni wojskowych z Litwy, Łotwy, Czech i Rumunii. – Międzynarodowe szkolenie górskie to dobra okazja do nauki, wymiany doświadczeń i integracji studentów. W tym roku na kurs przyjechali doświadczeni we wspinaczce kadeci, ale też osoby początkujące – mówi ppłk Andrzej Demkowicz, kierownik Sekcji Szkoleń Wysokogórskich WSOWL.

Podchorążowie szkolili się w czteroosobowych, wielonarodowych zespołach. – Poziom trudności szkolenia stopniowo wzrastał. Dzięki temu osoby początkujące mogły uczyć się danych technik od podstaw, a zaawansowani kadeci utrwalili sobie zdobyte wcześniej umiejętności – mówi sierż. pchor. Miłosz Siuta, jeden z instruktorów. – Szkolenie było także sprawdzianem dla instruktorów z naszej szkoły oficerskiej. Mogliśmy poćwiczyć metodykę, sposób prowadzenia zajęć i język angielski – dodaje.

Wszyscy kadeci zaczęli więc treningi od niewielkich wysokości. Uczyli się zasad asekuracji, ćwiczyli węzły oraz podstawowe techniki zjazdu i wspinaczki. Następnie szkolili się z technik jaskiniowych: budowali stanowiska na skałach, mosty linowe, kolejki tyrolskie i ćwiczyli jumarowanie, czyli wspinaczkę za pomocą sprzętu alpinistycznego i lin. – Pod koniec szkolenia kadeci ćwiczyli już na 25- lub 30-metrowych skałach. Dodatkowym utrudnieniem była dla nich pogoda. Temperatura spadła bowiem poniżej zera i padał śnieg – relacjonuje ppłk Demkowicz.

Zajęcia ze wspinaczki prowadzili instruktorzy z Sekcji Szkoleń Wysokogórskich. Ale nie tylko oni. Swoją wiedzę przekazywali polskim kolegom także kadeci z zagranicznych uczelni. – Dużo się dowiedzieliśmy, zwłaszcza od studentów z Akademii Obrony w Brnie, którzy bardzo dobrze opanowali zagadnienia związane ze wspinaczką – przyznaje pchor. Siuta. Czesi pokazywali m.in. własne sposoby na budowanie uprzęży za pomocą lin i taśm oraz demonstrowali techniki zjazdu w kluczu, czyli jedynie przy pomocy liny, bez użycia przyrządów. – Podczas takich zajęć na skałach nie liczy się siła fizyczna, tylko znajomość odpowiedniej techniki oraz koncentracja. Dlatego podczas szkolenia zwracamy uwagę na szczegóły: na prawidłowe zabezpieczenia, właściwe używanie wyposażenia i dopasowanie sprzętu – mówią instruktorzy.

Podchorążowie każdego dnia spędzali w terenie kilka lub kilkanaście godzin, a po zajęciach na skałach rozpoczynali treningi kondycyjne. W umundurowaniu, z lekkim wyposażeniem maszerowali po kilka lub kilkanaście kilometrów. Zdobyli dzięki temu m.in. Szrenicę, Śnieżkę i Śnieżne Kotły. Mieli także zajęcia z ratownictwa górskiego i trenowali techniki survivalowe. Ćwiczyli rozpalanie ogniska oraz uczyli się zasad oczyszczania wody i przetrwania w lesie.

Podchorążowie z wrocławskiej uczelni z Czechami będą się szkolić ponownie już za kilka tygodni. W maju do Brna wyjedzie kilkunastu wojskowych studentów.

W ubiegłym roku w podobnym kursie wzięło udział 60 osób. Byli wśród nich podchorążowie z WSOWL we Wrocławiu oraz kadeci z Holandii, Łotwy, Litwy i Czech. Poza studentami w Karkonoszach trenowali żołnierze z kilku jednostek – m.in. 6 Brygady Powietrznodesantowej, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej oraz funkcjonariusze pododdziału Straży Granicznej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: cadet Tomas Mica

dodaj komentarz

komentarze


Psiakrew, harmata!
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto wojskowego sportu
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojsko inwestuje w Limanowej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Hiszpański palimpsest
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Weterani i bokser „Master”
Animus Fortis, czyli mężny duch
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
25 lat w NATO – serwis specjalny
Cena wolności
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowi medycy ratują i leczą
Kurs z dzwonem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Odstraszanie i obrona
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Będzie można zostać snajperem lądowym
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ogień w podziemiu
Jeśli nie Jastrząb, to…
Jak wyszkolić pilota F-16?
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Wojna w świętym mieście, epilog
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Mundury w linii... produkcyjnej
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO