moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rusza tworzenie brygad obrony terytorialnej

Będzie pełnowartościowym rodzajem sił zbrojnych. Ma podnosić bezpieczeństwo państwa i morale społeczeństwa. Trzy pierwsze brygady obrony terytorialnej zaczną działać na przełomie 2016 i 2017 roku, a istotną rolę będą w nich odgrywali członkowie organizacji proobronnych i uczniowie klas mundurowych. Antoni Macierewicz podpisał dziś koncepcję utworzenia OT.

W tym samym dniu, w którym minister przypieczętował utworzenie obrony terytorialnej, zwołano też odprawę kadry kierowniczej MON. – To pierwsza odprawa nowego kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, ale także pierwsza odprawa nowej koncepcji, nowych decyzji społeczno-militarnych, jakie zostaną podjęte i zrealizowane przez rząd Beaty Szydło oraz prezydenta Andrzeja Dudę – mówił dziś Antoni Macierewicz. Podkreślał przy tym, iż ważne jest, że „właśnie w tym momencie nastąpiło rozpoczęcie realizacji” koncepcji, czyli tworzenia obrony terytorialnej kraju.

Szef resortu obrony potwierdził, że pierwsze trzy brygady OT powstaną na przełomie 2016 i 2017 roku, a do „2019 roku kraj zostanie pokryty” kolejnymi formacjami. Jak mówił w wywiadzie dla polski-zbrojnej.pl płk Krzysztof Gaj, współtwórca koncepcji obrony terytorialnej, owe trzy brygady zostaną teraz utworzone w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. A docelowo w każdym powiecie powstanie jedna kompania OT, czyli łącznie będzie ich 380. – Tym samym Wojsko Polskie uzyska kolejny, pełnoprawny rodzaj sił zbrojnych – zaznaczył Macierewicz. Dodał też, że istotną rolę w tworzeniu i funkcjonowaniu poszczególnych jednostek obrony terytorialnej odegrają członkowie organizacji proobronnych i uczniowie klas mundurowych.

Utworzenie formacji OT – zwracał uwagę minister – jest konieczne nie tylko z tego powodu, „że wszystkie armie posiadają taką strukturę, ale także dlatego, iż wymaga takiej decyzji szczególna sytuacja w kraju”. – Polska jest zagrożona militarnymi działaniami naszego wschodniego sąsiada, który nie ukrywa swoich agresywnych zamiarów i systematycznie, od 2008 roku, podejmuje kroki mające na celu destabilizację ładu pokojowego w Europie – mówił Antoni Macierewicz.

Obrona terytorialna, zgodnie z zapowiedziami szefa MON, ma również odgrywać ważną rolę w dziele przywracania w życiu społecznym odpowiedniego miejsca dla patriotyzmu i wychowania – ideologicznego i wojskowego. – Przez ostanie dwadzieścia lat zachłysnęliśmy się wolnością i zachłysnęliśmy się bezpieczeństwem – tłumaczył minister. – Wolność i poczucie bezpieczeństwa były wartościami, o które walczyliśmy przez ubiegłe kilkadziesiąt lat, ale nie powinniśmy rezygnować z rozbudowy i umacniania tego, co spaja każdy naród, czyli armii silnej i zdolnej zarówno do obrony, jak i działań pokojowych – dodał. Szef MON zaznaczył, że powinniśmy dbać o wartości narodowe i chrześcijańskie, które prezentowały poprzednie pokolenia, gdyż to one są „podstawą ogólnoświatowej świadomości cywilizacyjnej”. Zapowiedział, że będą one także „podstawą rekonstrukcji ideowej armii”, o której będą mówili przedstawiciele MON na dzisiejszej odprawie.

W uroczystości podpisania koncepcji OT ministrowi towarzyszyli: dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosław Różański, dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki oraz zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Anatol Wojtan. Szef MON złożył też specjalne podziękowania pełnomocnikowi ds. tworzenia OT dr. hab. Grzegorzowi Kwaśniakowi „za uparte dążenie do celu” przy tworzeniu koncepcji oraz płk. Krzysztofowi Gajowi za jej wspieranie (był doradcą ministra ds. obrony terytorialnej, pod koniec 2015 roku powołany na szefa Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P1 SGWP). – Obrona terytorialna wchodzi w fazę realizacji – zapowiedział na koniec Antoni Macierewicz.

Wojska obrony terytorialnej mają zostać sformowane w ciągu trzech lat. Na posiedzeniach sejmowej oraz senackiej Komisji Obrony, które odbyły się w marcu, poinformowano, że nowy rodzaj sił zbrojnych ma podlegać Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego. Członkami poszczególnych formacji mają być wyszkoleni obywatele, którzy za swoją działalność mają otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 500 złotych miesięcznie. Dr. hab. Grzegorz Kwaśniak podawał też trzy cele budowy OT. Pierwszym jest zwiększenie potencjału odstraszania poprzez wzmocnienie wojsk operacyjnych. Drugim – uzupełnienie działania innych służb poprzez uzyskanie zdolności do samodzielnego prowadzenia działań antykryzysowych, antydywersyjnych, antyterrorystycznych i antydezinformacyjnych. Natomiast trzecim „wzmocnienie patriotycznych i chrześcijańskich fundamentów systemu obronnego oraz sił zbrojnych tak, aby patriotyzm oraz wiara polskich żołnierzy były najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa i umożliwiały skuteczną realizację programu budowy siły militarnej Polski”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~etam
1461910260
Brygada obrony terytorialnej + szkolenie wojskowe dla cywili. Każdy uczestnik "wojskowego szkolenia" powinien je kończyć egzaminem z zasad użycia broni. Pozytywny wynik egzaminu i przejście odpowiednich badaniach psychologicznych powinny gwarantować bezpłatne wydanie pozwolenia na broń palną.
34-3C-1C-CC
~mysliwy
1461690300
Zuhy polacy! Historia uczy: teraz juz nie beda czekac az im znow bagnet wsadza w plecy...
82-91-4A-AD
~boss
1461605400
BZDURA lepiej za te pieniadze powolac na 3 miesieczne przeszkolenie kilka poborow i to kontynuowac z innymi niz bawic sie w OT gdzie bedzie mase administracji i paniki
AC-E0-71-83

W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sprawa katyńska à la española
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rekordziści z WAT
Strażacy ruszają do akcji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gunner, nie runner
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Wojna na detale
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Przygotowania czas zacząć
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kadisz za bohaterów
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Święto stołecznego garnizonu
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część druga
Pod skrzydłami Kormoranów
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wytropić zagrożenie
Kolejne FlyEye dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
W Italii, za wolność waszą i naszą
Front przy biurku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
SOR w Legionowie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
Sandhurst: końcowe odliczanie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO