moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto lidzbarskich zwiadowców

Uroczysty apel, pokaz działania zwiadowców i umiejętności kawaleryjskich ułanów, a także tradycyjna wojskowa grochówka – 9 Pułk Rozpoznawczy z Lidzbarka Warmińskiego obchodzi dziś swoje święto. Z okazji 50-lecia jednostki wiele miejsca poświęcono jej patronowi, ppłk Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce”. W uroczystym pogrzebie oficera wezmą udział żołnierze pułku.– 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy dzięki świetnemu wyszkoleniu żołnierzy i ich wysokiemu morale można zaliczyć do elity polskiego wojska – mówił płk Tomasz Łysek, dowódca pułku podczas uroczystości 50-lecia jednostki.List ministra obony narodowej Antoniego Macierewicza przeczytał Piotr Bączek, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Minister wspomniał patrona jednostki ppłk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. „Oficer ten był wybitnym dowódcą partyzanckim i świetnym żołnierzem, dlatego taki patron to prawdziwe wyzwanie dla pułku” – napisał szef MON. Jego decyzją pułk otrzymał również proporce rozpoznawcze - to historyczne proporce 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, którego tradycje dziedziczy jednostka.  

W obchodach wzięli udział również Józef Rusak, jeden z pierwszych żołnierzy „Łupaszki” oraz Lidia Lwow-Eberle pseudonim „Lala” - sanitariuszka oddziału oraz narzeczona ppłk. Szendzielarza. 30 czerwca 1948 została aresztowana, dwa lata później - skazana na karę dożywotniego więzienia. Wyszła na wolność w 1956 roku. 

Lidia Lwow-Eberle. Fot. Marek Lewiński, Radio Olsztyn

Pierwszoliniowy dowódca

Pułk w ubiegłym roku przyjął imię ppłk. „Łupaszki” oraz tradycje 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, w którym służył on we wrześniu 1939 roku. – Jesteśmy pierwszą polską jednostką, której patronem został żołnierz wyklęty – podkreśla mjr Sylwester Tabaka, rzecznik pułku.

Żołnierze – zgodnie z obowiązującymi w armii zasadami – wybrali patrona w demokratycznym głosowaniu. Wcześniej organizowano spotkania z historykami i byłymi podkomendnymi „Łupaszki”: kpt. Józefem Rusakiem „Byliną” i por. Lucjanem Deniziakiem „Orłem”. – Im lepiej poznawaliśmy życiorys i historię podpułkownika, tym bardziej upewnialiśmy się, że to postać nam bliska – mówi mjr Tabaka.


Młodszy chorąży Paweł Wilk dodaje: – „Łupaszka” był jednym z najlepszych pierwszoliniowych dowódców Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Żołnierze dowodzonej przez niego V Wileńskiej Brygady AK, którzy skutecznie działali na terenie wroga są przykładem dla każdego zwiadowcy.

Wojskowi z 9 Pułku przyjadą w niedzielę do Warszawy na uroczystości pogrzebowe ppłk. „Łupaszki”. – Jedzie ponad 20-osobowa delegacja z naszym dowódcą na czele i pocztem sztandarowym – zapowiada rzecznik.

Tradycje kawaleryjskie

Obchody święta 9 Pułku Rozpoznawczego rozpoczęły się wczoraj od koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Dziś po mszy polowej na dziedzińcu lidzbarskiego zamku żołnierze wzięli udział w uroczystym apelu.

Po nim mieszkańców Lidzbarka i gości zaproszono na „Dzień otwartych koszar”. Goście mogli obejrzeć sprzęt i uzbrojenie jednostki, pokaz działania patrolu rozpoznania, a także wystawę poświęconą 4. Pułkowi Ułanów i V Brygadzie AK. Zaprezentowano m.in. proporzec i oryginalną lancę, którą płk Łysek otrzymał od Koła Weteranów 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich.


Nie zabrakło też grup rekonstrukcyjnych. Uczniowie wcielili się w żołnierzy V Brygady AK, swoje umiejetnosci zaprezentowali członkowie Fundacji Oddziału Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich. Rzecznik warmińskiej jednostki przyznaje, że niektórzy żołnierze z pułku zastanawiają się nad kontynuowaniem tradycji kawaleryjskich. – Myślą o wstąpieniu do powstałego w pobliskim Kierzbuniu Szwadronu Kawalerii V Wileńskiej Brygady AK – mówił mjr Tabaka.

9 Pułk Rozpoznawczy jest jedną z trzech jednostek tego typu w polskiej armii. Żołnierze szkolą się do prowadzenia działań zwiadowczych na terenie zajętym przez przeciwnika. Ich głównym zadaniem w razie konfliktu zbrojnego jest zdobywanie informacji i prowadzenie na tyłach agresora akcji dywersyjnych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Kurs z dzwonem
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Mundury w linii... produkcyjnej
Zmiany w dodatkach stażowych
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Optyka dla żołnierzy
Strażacy ruszają do akcji
Szarża „Dragona”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ocalały z transportu do Katynia
Ramię w ramię z aliantami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Odstraszanie i obrona
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szpej na miarę potrzeb
Ogień w podziemiu
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Głos z katyńskich mogił
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część druga
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Charge of Dragon
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO