moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko Polskie będzie liczebniejsze

Do końca roku liczba żołnierzy zawodowych ma wzrosnąć z 95 tysięcy do 101,5 tysiąca – ogłosiło MON. Większość, 80 procent, zostanie przyjętych do korpusu szeregowych. A to dopiero początek zmian. Minister Antoni Macierewicz zapowiedział, że w najbliższych latach liczebność armii zwiększy się o połowę.

Obecnie siły zbrojne liczą ponad 95 tysięcy żołnierzy zawodowych. Największy jest korpus szeregowych zawodowych – stanowi 42 proc. armii, podoficerski to około 38 procent. Najmniej jest w wojsku oficerów – około 20 proc. – Przewidujemy zasadniczy wzrost liczebności polskiej armii. W najbliższych latach co najmniej 50-procentowy – zapowiedział minister obrony Antoni Macierewicz. Dodał, że na przełomie roku na wschodzie kraju powstaną trzy brygady obrony terytorialnej, ale zwiększenie liczebności ma dotyczyć także jednostek operacyjnych.

Na razie MON zapowiedziało, że do końca roku w szeregi armii wstąpi 6,5 tysiąca żołnierzy zawodowych. – Wynika to z potrzeby uzupełnienia kadrowego wybranych jednostek – wyjaśnia Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON. Żołnierze znajdą zatrudnienie głównie w jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, między innymi w 10 oraz 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Ale nie tylko. – W resorcie trwają także prace nad wzmocnieniem tak zwanej ściany wschodniej. Chodzi na przykład o 20 Brygadę Zmechanizowaną, 9 Brygadę Kawalerii Pancernej, 1 Brygadę Pancerną czy 11 Pułk Artylerii – dodaje rzecznik MON.

Siła w szeregowych

Najwięcej, bo około 80 proc. przyjmowanych, ma wstąpić do korpusu szeregowych zawodowych. – Po tym, jak weszły w życie przepisy znoszące 12-letni limit służby, coraz więcej osób interesuje się wstąpieniem do armii – dodaje rzecznik MON.

Potwierdzają to żołnierze z niektórych jednostek wojskowych. – Na organizowane w naszym batalionie kwalifikacje przychodzi więcej niż dotąd osób – przyznaje st. chor. sztab. Jarosław Majka, który w 2 Batalionie Saperów jest pomocnikiem dowódcy ds. podoficerów. Podobną tendencję obserwują kadrowcy z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. – Po zmianie przepisów spadła liczba wniosków od szeregowych o zwolnienie z zawodowej służby. Jednocześnie coraz więcej osób zgłasza się do nas na cotygodniowe kwalifikacje – mówi kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy Błękitnej Brygady.

Miejsca dla oficerów i podoficerów

Większy ma być także korpus podoficerów. Zazwyczaj co roku w trzech szkołach w: Poznaniu, Dęblinie i Ustce podoficerskie szlify zdobywało około tysiąca osób. Wojsko zwiększyło jednak limity na kursach, a na szczeblu Dowództwa Generalnego zapadła decyzja o uruchomieniu dwóch dodatkowych szkoleń dla szeregowych. Weźmie w nich udział ponad 400 żołnierzy. Dzięki temu jeszcze w tym roku w armii przybędzie więcej kaprali niż w poprzednich latach.

Najmniej będzie nowych oficerów. – Liczebność tego korpusu zachowana zostanie na zbliżonym poziomie – mówi Bartłomiej Misiewicz. W tym przypadku trudniej jest uzupełnić stanowiska. O ile bowiem rekrutacja do korpusu szeregowych trwa dość krótko, to w przypadku oficerów wymagane jest ukończenie szkoły oficerskiej lub kursów w ramach studium oficerskiego z poszczególnych specjalności. Mogą w nich brać udział podoficerowie, szeregowi oraz cywile, a tegoroczny limit – 334 miejsca – jest niemal dwukrotnie większy od ubiegłorocznego.

Studia na uczelniach wojskowych rozpocznie w tym roku ponad pół tysiąca osób. Tu także zwiększono limit o kilkanaście miejsc. – W kolejnym roku akademickim będziemy nadal zwiększać limity naboru – podkreśla rzecznik MON. Od lat na każdej z wojskowych uczelni o jedno miejsce ubiega się od kilku do kilkunastu kandydatów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
 
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ogień w podziemiu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Cena wolności
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Jeśli nie Jastrząb, to…
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Weterani i bokser „Master”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mundury w linii... produkcyjnej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
NATO na północnym szlaku
Rakiety dla Jastrzębi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Będzie można zostać snajperem lądowym
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kurs z dzwonem
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Animus Fortis, czyli mężny duch
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojskowi medycy ratują i leczą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Psiakrew, harmata!
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Hiszpański palimpsest
Jak wyszkolić pilota F-16?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Optyka dla żołnierzy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO