moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa

– Czujemy się spadkobiercami chlubnych tradycji stolicy. Zobowiązuje nas to do wyjątkowo sumiennej i rzetelnej pracy każdego dnia – mówił we wtorek płk Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa podczas uroczystości z okazji święta DGW. Jest ono obchodzone w rocznicę powołania w kwietniu 1794 roku pierwszej, polskiej władzy wojskowej w stolicy.


Uroczystości z okazji Święta Dowództwa Garnizonu Warszawa odbyły się we wtorek wieczorem przed Grobem Nieznanego Żołnierza. – Rok 2016 będzie dla Was czasem sprawdzianu. To rok, kiedy odbędzie się szczyt NATO. MON oczekuje, że wspólnie te zadania, które zostały na nas nałożone, wykonamy wzorowo – mówił Bartłomiej Grabski, wiceminister obrony narodowej, do żołnierzy DGW zgromadzonych na placu Piłsudskiego.Podsekretarz stanu podziękował żołnierzom za ich dotychczasową, wzorową służbę. Podkreślił, że pełnią oni funkcje reprezentacyjne, które są "dumą i wizytówką sił zbrojnych". Wiceminister Grabski dodał, że DGW jest odpowiedzialne również za wykonywanie zadań związanych z dowodzeniem, logistyką i łącznością.

– My żołnierze Garnizonu Warszawa czujemy się spadkobiercami chlubnych tradycji stolicy. Zobowiązuje nas to do wyjątkowo sumiennej i rzetelnej pracy każdego dnia – mówił płk Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa.

Podczas uroczystości część żołnierzy DGW odznaczono Wojskowym Krzyżem Zasługi i Medalami za Długoletnią Służbę. Z kolei Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego otrzymała proporzec honorowy dla przodującego pododdziału DGW. To wyróżnienie – jak czytamy w rozkazie – „za wzorową realizację zadań i najlepsze wyniki w działalności służbowej, które w istotnym stopniu wpływają na pozytywny wizerunek sił zbrojnych oraz DGW w kraju i za granicą".

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza stawili się m.in. przedstawiciele BBN, dowództw i ordynariusze polowi, szefowie wojskowych służb specjalnych oraz żołnierze jednostek podległych DGW i uczniowie klas mundurowych.Najbardziej rozpoznawalną jednostką podległą dowództwu jest Batalion Reprezentacyjny WP. Jego żołnierze razem z orkiestrą reprezentacyjną i szwadronem kawalerii uczestniczą w najważniejszych uroczystościach państwowych, wojskowych i patriotycznych. Pełnią też straż na posterunkach honorowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza i Pałacem Prezydenckim. Od listopada 2013 roku w związku z reformą kierowania armią do struktur DGW włączono też wszystkie 20 orkiestr wojskowych. Łącznie Dowództwu podlegają 33 jednostki i instytucje.

Jednak DGW to nie tylko zadania reprezentacyjne. Do obowiązków dowództwa należy też zaopatrywanie 280 warszawskich instytucji wojskowych w niezbędny sprzęt i umundurowanie. Są też logistykami dla żołnierzy pełniących służbę poza granicami kraju i ordynariatów polowych. Żołnierze z Pułku Ochrony i 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego zapewniają transport szefostwu MON oraz ochronę najważniejszych stołecznych budynków resortu obrony, Dowództw Generalnego i Operacyjnego oraz Sztabu Generalnego. Natomiast podległe DGW 15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia i 24 Polowa Baza Techniczna Wojsk Łączności w Opolu dbają o funkcjonowanie systemu kierowania i dowodzenia armią, łączność satelitarną, radiową i sieć komputerową. DGW Zajmuje się też szkoleniem. Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny w Mrągowie organizuje obozy kondycyjne dla pilotów oraz turnusy rehabilitacyjne dla żołnierzy powracających z misji.Od 2008 roku Dowództwo Garnizonu Warszawa obchodzi święto w rocznicę ustanowienia w stolicy pierwszej oficjalnej polskiej władzy wojskowej. 19 kwietnia 1794 roku po zwycięskiej bitwie warszawskiej – największym starciu zbrojnym insurekcji kościuszkowskiej – wojska polskie zmusiły Rosjan do opuszczenia stolicy. Tymczasowa Rada Zastępcza mianowała wówczas generała lejtnanta Stanisława Mokronowskiego na stanowisko komendanta Miasta Wolnego Warszawy i Siły Zbrojnej Księstwa Mazowieckiego. Po I wojnie światowej 10 listopada 1918 roku szef Sztabu Generalnego gen. Tadeusz Rozwadowski powołał na stanowisko komendanta Miasta Warszawy i okolicy płk. Henryka Minkiewicza. W okresie międzywojennym władzy wojskowej w stolicy podlegały pododdziały reprezentacyjne – kompania zamkowa i szwadron honorowy oraz niektóre stołeczne jednostki. Po wyzwoleniu prawobrzeżnej Warszawy 14 września 1944 roku na Pradze rozpoczęła działalność pierwsza po wojnie komenda Garnizonu Warszawa. Natomiast Dowództwo Garnizonu Warszawa powstało 1 sierpnia 1995 roku. Jego pierwszym dowódcą został gen. bryg. Stefan Włudyka. W dowództwie służy około 4 tysiące żołnierzy oraz około 2 tysięcy pracowników wojska. 

AD, KE , PAP

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
V Korpus z nowym dowódcą
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto stołecznego garnizonu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rakiety dla Jastrzębi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strażacy ruszają do akcji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Odstraszanie i obrona
Kadisz za bohaterów
Zbrodnia made in ZSRS
Kolejne FlyEle dla wojska
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Głos z katyńskich mogił
Na straży wschodniej flanki NATO
Sprawa katyńska à la española
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ramię w ramię z aliantami
Charge of Dragon
Ocalały z transportu do Katynia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Front przy biurku
Szarża „Dragona”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Barwy walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO