moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szeregowi walczyli o miejsce na kursie podoficerskim

Przez pięć dni w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie trwały egzaminy na kurs podoficerski. O 190 miejsc walczyło niemal 300 szeregowych. Żołnierze musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami wojskowymi, zdać testy sprawnościowe oraz przejść rozmowę kwalifikacyjną. Ci, którzy zdobyli najwięcej punktów, rozpoczną 9 maja kurs na kaprala.

Egzaminy na kurs podoficerski rozpoczęły się w poniedziałek i trwały do piątku. Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie zorganizowało je po raz pierwszy. O 190 miejsc ubiegało się 293 szeregowych ze wszystkich rodzajów wojsk, m.in. z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej oraz jednostki sił specjalnych NIL.

Test z wiedzy i umiejętność strzelania

Najpierw żołnierze wypełniali test z zagadnień ogólnowojskowych oraz z wiedzy o Polsce i świecie. Po tym etapie odpadło 31 kandydatów. – To ci, którzy zdobyli 30 kilka punktów na 80 możliwych – mówi kpt. Jarosław Barczewski, rzecznik prasowy koszalińskiego Centrum. Na tych, którzy przeszli dalej, czekał egzamin weryfikujący umiejętności wojskowe, np. strzelania, taktyki czy wyszkolenia sanitarnego. Później, podczas testów sprawnościowych, żołnierze zmagali się w konkurencjach sportowych.

Dla st. szer. Agnieszki Wieczorek, w służbie zawodowej od 8 lat, było to drugie podejście do egzaminów na kurs podoficerski. – W ubiegłym roku zaliczyłam wszystkie etapy, jednak zabrakło mi dwóch punktów, by dostać się na kurs. Tym razem przygotowałam się lepiej, zarówno kondycyjnie, jak i z wiedzy praktycznej i teoretycznej – mówi st. szer. Wieczorek z 22 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Elblągu z siedzibą w Bartoszycach. Na co dzień st. szer. Wieczorek jest kierowcą ratownikiem medycznym oraz higienistką stomatologiczną.

Po raz pierwszy o miejsce na kursie ubiegał się szer. Piotr Drożdż, który szeregowym zawodowym jest od 2012 roku. Do Koszalina przyjechał z Wałcza, gdzie służy w 104 Batalionie Logistycznym. – Poziom egzaminów był bardzo wysoki, więc każdy etap przy tak dużej i wyrównanej konkurencji wydawał się trudny. Pomógł mi mój udział w kursie przygotowawczym na szczeblu jednostki. Przez dwa miesiące mieliśmy zajęcia z musztry, regulaminów, treningi strzeleckie – opowiada. O wysokim poziomie wiedzy i umiejętności kandydatów mówi też komendant dęblińskiej Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych st. chor. sztab. Paweł Jakubik. – Na egzaminach nikt nie odpuszczał, u wszystkich widać było wolę walki, determinację. Widać było, że przyszli tu po to, by zdobyć przepustkę do korpusu podoficerskiego – zauważa komendant.

Rozmowa kwalifikacyjna, czyli pokaż się z najlepszej strony

Kandydaci na podoficerów przechodzili także rozmowę kwalifikacyjną, podczas której mogli pochwalić się swoimi osiągnięciami, zdobytym doświadczeniem, dodatkowymi uprawnieniami. – To czas, kiedy o danej osobie chcemy się dowiedzieć jak najwięcej. Czy jest zmotywowana, czy umie nawiązać dialog, czy potrafi się płynnie i logicznie wypowiedzieć, czy ma predyspozycje dowódcze – tłumaczy st. chor. sztab. Jakubik.

Szeregowy Drożdż jest ratownikiem medycznym, ma prawo jazdy kategorii C i E. – Wspomniałem komisji o tym, że w ubiegłym roku zdobyłem koronę półmaratonów Polski i Wielkopolski, a w tym roku jestem w trakcie zdobywania korony maratonów kraju. Motywacji też mi nie brakuje. Chcę się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności, a potem swoją wiedzę przekazywać innym – zapewnia szeregowy z Wałcza.

Egzaminy wstępne dla szeregowych ubiegających się o miejsce na kursie dla przyszłych kaprali do tej pory organizowane były w trzech szkołach podoficerskich: Sił Powietrznych w Dęblinie, Marynarki Wojennej w Ustce i Wojsk Lądowych Poznaniu. W tym roku do tego grona dołączył ośrodek w Koszalinie. To dlatego, że wojsko zwiększyło limit o 400 miejsc na szkoleniu dla przyszłych kaprali i trzeba było zorganizować dwa dodatkowe kursy. Egzaminy odbywały się w Koszalinie, jednak ich głównym organizatorem była Szkoła Podoficerska Sił Powietrznych w Dęblinie. – Taka wyjazdowa sesja to dla nas nowe doświadczenie. Z Dęblina przyjechało nas w sumie sześć osób. Zasiadaliśmy w komisji oraz podkomisjach, sprawując merytoryczny nadzór nad przebiegiem egzaminów – mówi st. chor. sztab. Jakubik. Za kwestie organizacyjne odpowiadało koszalińskie Centrum. – Rok w rok organizujemy po trzy turnusy służby przygotowawczej. Mamy więc doświadczenie w organizacji tak licznych przedsięwzięć – mówi kpt. Barczewski.

Kurs już w maju

Kurs dla 190 szeregowych ruszy 9 maja. Na początku żołnierze przejdą szkolenie ogólnowojskowe. Zajęcia dla przyszłych kaprali po raz pierwszy będą prowadzić instruktorzy z Koszalina. Po trzech miesiącach kandydaci na kaprali spędzą kolejny kwartał w centrach szkolenia specjalistycznego. Półroczny kurs zakończą dwutygodniowymi praktykami i egzaminem. Potem wrócą do swoich jednostek i tam po objęciu stanowisk dowódców drużyn zostają mianowani na kaprali.

Kurs w Koszalinie będzie pierwszym z dwóch, zaplanowanych dodatkowo na ten rok kursów podoficerskich. Drugi ruszy we wrześniu w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Weźmie w nim udział 220 szeregowych. Organizatorem egzaminów wstępnych będzie Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych z Poznania.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Jarosław Barczewski

dodaj komentarz

komentarze

~SNCO
1460916360
Widać, że Pan starszy chorąży sztabowy, to "profesjonalista". Postawę instruktora potrafi przyjąć. Mam nadzieję, że lepiej będzie szkolił, niż egzaminował...
93-59-BE-27
~mietek
1460825760
to jest chorąży,łapy trzyma w kieszeni,szkoda słów ,jaką on szkołę chorążych kończył ?
22-A1-EE-E8

Wojna w świętym mieście, epilog
 
Szarża „Dragona”
Przygotowania czas zacząć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Głos z katyńskich mogił
Na straży wschodniej flanki NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ocalały z transportu do Katynia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO on Northern Track
Barwy walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Odstraszanie i obrona
Zachować właściwą kolejność działań
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Optyka dla żołnierzy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strażacy ruszają do akcji
Sprawa katyńska à la española
Kolejne FlyEle dla wojska
Mundury w linii... produkcyjnej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ramię w ramię z aliantami
Święto stołecznego garnizonu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Charge of Dragon
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rakiety dla Jastrzębi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zbrodnia made in ZSRS
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO