moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Współpraca polskich i gruzińskich specjalsów

Polscy i gruzińscy komandosi będą się szkolić razem – tak zakłada podpisana dzisiaj w Krakowie umowa pomiędzy przedstawicielami obu państw. Gruzja jest dziesiątym krajem, z którym Polska zawarła tego rodzaju porozumienie. Pierwsze wspólne szkolenia rozpoczną się już za kilka dni.


W imieniu ministrów obrony obu państw bilateralną umowę o współpracy (MoU, Memorandum of Understanding) podpisali szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Gruzji gen. dyw. Vakhtang Kapanadze oraz dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Jerzy Gut.

Porozumienie dotyczy zacieśnienia współpracy wojsk specjalnych Polski i Gruzji m.in. w zakresie doradztwa, wymiany informacji i doświadczeń oraz logistyki. Polscy i gruzińscy specjalsi będą się szkolić podczas wspólnych kursów, ćwiczeń, konferencji, seminariów i warsztatów.

Nowe wyzwanie

– To dla nas bardzo ważna umowa. W obliczu współczesnych zagrożeń siły specjalne odgrywają coraz większą rolę. Dlatego tak ważne jest, by nawiązywać regionalną współpracę między nimi – mówi gen. bryg. Jerzy Gut. – Gruzini to naród wojowników. Mają duże doświadczenie bojowe. Byli zaangażowani w konflikt wojenny z Rosją, brali udział w misjach wojskowych w Iraku i Afganistanie – mówi gen. Gut.

Dowódca KWS wyjaśnia, że z gruzińskimi specjalsami współpracować będą wszystkie polskie jednostki specjalne, czyli GROM, Agat, Nil, Formoza i Jednostka Wojskowa Komandosów. Pierwsze polsko-gruzińskie szkolenie operatorów odbędzie się za kilka dni i dotyczyć będzie m.in. walki w terenie zurbanizowanym.

– Gruzini są zainteresowani naszą metodyką i technikami strzeleckimi. Natomiast nasi żołnierze – na mocy zawartej umowy – będą mogli się szkolić w nowym środowisku, np. w wysokich górach – uzupełnia gen. Gut.

Umowa o współpracy zakłada również, że polskie wojska specjalne będą pełniły funkcję mentora. Polacy będą wspierać jednostki gruzińskie w procesie szkolenia według procedur określonych przez NATO. – Zobowiązaliśmy się wspomóc Gruzinów w tworzeniu silnych wojsk specjalnych. Zakładamy, że pierwsze jednostki osiągną poziom akceptowalny przez Sojusz w ciągu najbliższych kilku lat – mówi generał Gut.

Gruzja zamyka dziesiątkę

Gruzja to kolejne państwo, z którym Polska nawiązała współpracę w obszarze szkolenia wojsk specjalnych. Wcześniej podobne dokumenty podpisano z USA, Francją, Chorwacją, Węgrami, Czechami, Słowacją, Litwą, Estonią i Brazylią.

Rozmowy o współpracy polskich i gruzińskich specjalsów zainicjowano pod koniec 2013 roku. Wówczas generał Gut wizytował Dowództwo Brygady Sił Specjalnych Gruzji. Polska delegacja została zapoznana z możliwościami gruzińskich komandosów i ich aspiracjami w zakresie współpracy z siłami specjalnymi NATO. Następnie gruziński minister obrony zwrócił się z prośbą do swojego polskiego odpowiednika, by Polacy zostali tzw. sponsoring nation. Takim statusem oznacza się kraje, które pomagają w wyszkoleniu i przygotowaniu państw niebędących w strukturze NATO.

Polska jako państwo wiodące w zakresie operacji specjalnych w tej części Europy jest mentorem także m.in. dla Litwy, Węgier i Chorwacji.

– Polskich i gruzińskich żołnierzy łączą tradycje niepodległościowe i braterstwo broni. Już w 1920 roku z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego została wysłana na Kaukaz polska misja polityczna, której celem było zawarcie sojuszu wojskowego z Gruzją – przypomina dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. Inwazja Sowietów na młode państwo gruzińskie nie pozwoliła na wypełnienie planu Piłsudskiego, ale w 1922 roku do Polski przyjęto około 100 oficerów z rozbitej gruzińskiej armii. – Służyli w szeregach Wojska Polskiego, bo w Polsce znaleźli drugą ojczyznę. Wielu w 1939 roku walczyło w kampanii wrześniowej, a później w konspiracji – dodaje gen. Gut.

Siły specjalne są elitą gruzińskich sił zbrojnych. Zostały powołane do prowadzenia operacji specjalnych, wywiadowczych i kontrwywiadowczych oraz do przeciwdziałania terroryzmowi. Są zdolne do udziału w konfliktach asymetrycznych. Główną jednostką jest Brygada Sił Specjalnych, która podlega ministrowi obrony narodowej. Jej oddziały są rozlokowane w różnych rejonach kraju. Większość gruzińskich komandosów doświadczenia bojowe zdobyła podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej, w Iraku i Afganistanie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marian Dulewicz

dodaj komentarz

komentarze


Mundury w linii... produkcyjnej
 
Wojskowi medycy ratują i leczą
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Animus Fortis, czyli mężny duch
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Optyka dla żołnierzy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zmiany w dodatkach stażowych
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Wojna w świętym mieście, epilog
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
25 lat w NATO – serwis specjalny
Weterani i bokser „Master”
Cena wolności
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Odstraszanie i obrona
Hiszpański palimpsest
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jak wyszkolić pilota F-16?
Święto wojskowego sportu
Psiakrew, harmata!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ogień w podziemiu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jeśli nie Jastrząb, to…
Będzie można zostać snajperem lądowym
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO