moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cywil też może zostać komandosem

Minister obrony zdecydował, że do służby w wojskach specjalnych mogą zgłaszać się także cywile. Do tej pory rekrutacja obejmowała żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy innych służb. Wiosną przyszłego roku odbędzie się w Ośrodku Szkolenia Wojsk Specjalnych w Lublińcu pierwszy kurs „Commando”, w którym weźmie udział 30 cywilów. Wcześniej będą musieli przejść ostrą selekcję.


Cywil też ma szansę zostać komandosem. To efekt decyzji ministra obrony Antoniego Macierewicza, który wydał postanowienie o naborze kandydatów na żołnierzy zawodowych w wojskach specjalnych. W Ośrodku Szkolenia Wojsk Specjalnych w Lublińcu jeszcze w tym roku odbędzie się rekrutacja najlepszych ochotników.  – To ważny dzień nie tylko dla Jednostki Wojskowej Komandosów. Wojska specjalne są otwarte na kandydatów z cywila – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca JWK. – Przygotowując się na współczesne wyzwania musimy mieć dobrze wyselekcjonowane, wyszkolone i wyposażone kadry. Z pewnością rozszerzenie naboru o kandydatów bezpośrednio z cywila wzmocni nas – dodaje dowódca komandosów.

Zgodnie z dokumentem wydanym kilka dni temu przez MON, osoby ubiegające się o miejsce w szeregach wojsk specjalnych powinny do 30 września 2016 roku złożyć wniosek do dyrektora Departamentu Kadr MON. Dokumenty należy kierować za pośrednictwem wojskowych komend uzupełnień.

Najpierw selekcja

Ośrodek Szkolenia Wojsk Specjalnych powstał w 2015 roku. Placówka jest częścią Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu i podlega bezpośrednio jej dowódcy. Do tej pory ośrodek prowadził działalność szkoleniową na rzecz JWK. Odbywały się tam Kursy Działań Specjalnych, w których uczestniczyli m.in. kandydaci z Narodowych Sił Rezerwowych i służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Wkrótce ośrodek poda szczegółowe warunki naboru kandydatów z cywila. Już teraz wiadomo jednak, że cywile ubiegający się o miejsce na kursie „Commando” (nazwa nawiązuje do 1 Samodzielnej Kompanii Commando) muszą być pełnoletni i mieć ukończone przynajmniej gimnazjum. Jednak wyższe wykształcenie będzie preferowane, ponieważ za umiejętności, kwalifikacje, zawód kandydaci będą otrzymywać punkty. Komandosi przyznają, że mile widziane są osoby z wykształceniem medycznym, informatycznym lub związanym z telekomunikacją. Punktowani będą także kierowcy z kategoriami C + E.

To oczywiście nie wszystko. Cywile, którzy najlepiej wypadną na etapie weryfikacji dokumentów, poddani będą kolejnym testom. Sprawdzian będzie zbliżony do tego, jaki przechodzą kandydaci do służby na stanowiskach poza zespołami bojowymi, czyli np. w logistyce i zabezpieczeniu. Podczas selekcji sprawdzana zostanie ich kondycja fizyczna i psychiczna, będą najprawdopodobniej musieli spełniać takie kryteria, jak ochotnicy do służby w jednostkach powietrznodesantowych.

Etat dla absolwenta

Kurs „Commando” potrwa sześć miesięcy, ale już po czterech tygodniach nauki cywile złożą przysięgę wojskową. Szkolić się będą pod okiem kadry ośrodka oraz instruktorów Jednostki Wojskowej Komandosów.

Podczas nauki kandydaci na specjalsów przejdą szkolenie ogólnowojskowe, będą się uczyć się także o podstawach działań taktycznych obowiązujących w wojskach specjalnych. W czasie zajęć korzystać będą z broni używanej przez komandosów (np. karabinka HK416), wezmą też udział w szkoleniu na poligonie.

Osoby, które nie ukończą kursu zostaną przeniesione do rezerwy. Natomiast absolwenci od razu zostaną wyznaczeni na stanowiska i otrzymają prawo do noszenia ciemnozielonego beretu wojsk specjalnych. Służyć będą na stanowiskach poza zespołami bojowymi w jednostkach wojsk specjalnych. Dopiero po trzech latach służby i ukończeniu czwartego etapu selekcji (sprawdzianu w górach) będą mogli ubiegać się o przyjęcie na stanowiska operatorów w zespołach bojowych.

Decyzja MON o rozpoczęciu naboru dla cywilów to realizacja zaleceń Najwyższej Izby Kontroli z 2013 roku. Inspektorzy NIK sugerowali wówczas modyfikację systemu naboru do wojsk specjalnych, tak aby do służby mogli aplikować także cywile.

Kursy „Commando” prowadzone przez Ośrodek Szkolenia Wojsk Specjalnych nie zastąpią jednak dotychczasowego sposobu rekrutacji kandydatów do służby. Główną drogą nadal będzie selekcja kandydatów spośród zawodowych żołnierzy lub funkcjonariuszy innych służb mundurowych (np. policja, straż graniczna, służba więzienna).

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze

~Ja
1460112600
Może na saperów minister zorganizuje nabór?
58-B8-E8-85
~jan1234
1460037300
W KOŃCU
FE-37-69-34

Na straży wschodniej flanki NATO
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Odstraszanie i obrona
Jak wyszkolić pilota F-16?
Sprawa katyńska à la española
Kurs z dzwonem
Wojsko inwestuje w Limanowej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
V Korpus z nowym dowódcą
Mundury w linii... produkcyjnej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, epilog
Ogień w podziemiu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Optyka dla żołnierzy
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zbrodnia made in ZSRS
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część druga
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ramię w ramię z aliantami
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Głos z katyńskich mogił
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO