moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gotowi na ratunek

Są przygotowani do ewakuacji ludzi i mienia, uzdatniania wody, a nawet dostarczania energii elektrycznej. 80 saperów z Wojskowej Jednostki Odbudowy z Brzegu zakończyło szkolenie przygotowujące do działań podczas klęsk żywiołowych. Główne zadania wykonywała sekcja PTS – pływających transporterów samobieżnych oraz specjaliści z grupy drogowej.W skład Wojskowej Jednostki Odbudowy 1 Brzeskiego Pułku Saperów wchodzi blisko 200 specjalistów z różnych pododdziałów. Do dyspozycji mają ponad 140 sztuk pojazdów i urządzeń, m.in. piły spalinowe, kontenerowe stacje uzdatniania wody, łodzie i transportery pływające. Szkolenie saperów z Brzegu odbywało się 29 i 30 marca w ośrodku szkolenia wodnego położonego nad Odrą w okolicach Prędocin. Najważniejsze zadania wykonywała sekcja PTS – pływających transporterów samobieżnych. By dotrzeć na miejsce ćwiczeń, blisko 20-tonowe pojazdy przepłynęły kilkukilometrowy odcinek Odry z prędkością około 10 kilometrów na godzinę. Podczas szkolenia trzem transporterom towarzyszyły na wodzie dwie łodzie motorowe oraz ekipa płetwonurków z grupy ratunkowo-ewakuacyjnej.

Transportery w Odrze

Obsługi pływających transporterów trenowały techniki wjeżdżania do wody, pływania oraz wyjeżdżania na brzeg. Żołnierze ćwiczyli też załadunek na transportery ludzi oraz sprzętu. Największym wyzwaniem był załadunek dużego, kilkutonowego samochodu ciężarowego. Po wprowadzeniu go na transporter saperzy musieli go odpowiednio zabezpieczyć, a następnie przeprawić się przez przeszkodę wodną. – Mam świetnie wyszkolonych operatorów i dowódców wozów, którzy odbyli wiele godzin ćwiczeń. Wielu z nich brało już udział w prawdziwych akcjach ratunkowych. Teraz trenują, aby nie wyjść z wprawy – mówi st. kpr. Marcin Kuś, dowódca sekcji PTS.


Film: Bogusław Politowski / polska-zbrojna.pl

W innym miejscu ośrodka szkoleniowego trenowała grupa drogowa. Żołnierze z kompanii maszyn inżynieryjnych mieli wyrównać i utwardzić kilkusetmetrowy odcinek poligonowej drogi. Przy tym zadaniu żołnierze wykorzystywali ciężkie maszyny, m.in. koparkę, równiarkę i spycharko-ładowarkę. – Staramy się przy okazji szkolenia zrobić coś pożytecznego dla jednostki. Tym razem naprawiamy odcinek drogi poligonowej, który stał się trudny do przejechania – informuje kpt. Zbigniew Czajkowski, zastępca dowódcy Wojskowej Jednostki Odbudowy 1 Pułku Saperów.

Specjaliści uznali, że aby remontowany odcinek drogi nie podmakał, trzeba wyremontować jeden z przepustów wody. Do prac zaangażowano również kierowcę wywrotki, którego zadaniem było dostarczenie na plac budowy potrzebnej ilości kruszywa.

Zadanie: wybudować most!

W czasie, gdy żołnierze z brzeskiego WJO ćwiczyli nad Odrą, ich dowódca ppłk Filip Kłobukowski był na rekonesansie nad rzeką Bóbr w okolicach miejscowości Dychów w powiecie zielonogórskim. Jego jednostka otrzymała zadanie zbudowania tam mostu. Nowa przeprawa ma powstać na kanale zasilającym miejscową elektrownię. Metalowo-drewniana konstrukcja ma zastąpić stary most nienadający się do użytku. – Nie zapadły jeszcze decyzje, czy spełnimy prośbę lokalnych władz i wybudujemy ten most. Konstrukcja ma być metalowo-drewniana, a moja jednostka nie specjalizuje się w takich pracach – przyznaje ppłk Kłobukowski.

Żołnierze WJO mają za zadanie wspomagać lokalne społeczności podczas klęsk żywiołowych i katastrof – pomagają wówczas ewakuować ludzi, ich mienie oraz zwierzęta hodowlane. Odbudowują także wały przeciwpowodziowe, wypompowują wodę z zalanych budynków, przywracają zasilanie elektryczne i uzdatniają wodę do spożycia. Są przygotowani do naprawy i odbudowy zniszczonych dróg, mostów i przepraw przez rzeki.

Szkolenia saperów z Wojskowych Jednostek Odbudowy odbywają się cyklicznie – raz w miesiącu. Oprócz saperów z Brzegu, przechodzą je także żołnierze z dziewięciu innych jednostek inżynieryjnych kraju, których pododdziały wchodzą w skład WJO.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Grand Quadriga ‘24”
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Śladami ojca
„Pierwsza Drużyna” na start
Zawsze gotowi do pomocy
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polska wiktoria na Monte Cassino
Abramsy w pętli
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Cień atomowej zagłady
Wioślarze i triatlonistka na podium
Bohater odtrącony
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie
Piedimonte – samobójcza misja
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Nowe zadania szefa SKW
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Na straży nieba
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Układ nerwowy Mieczników
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nie szpital, a instytut
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Ostatnia droga Pileckiego
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO