moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Opolscy logistycy otwierają koszary

Usiąść za kierownicą wojskowych pojazdów, przymierzyć mundur, a także porozmawiać z weteranami misji – taką możliwość będą mieli mieszkańcy Opola i okolic. 10 Brygada Logistyczna zaprasza na Dzień Otwartych Koszar. Spotkania tego typu stały się już tradycją. Najbliższe odbędzie się w piątek 8 kwietnia.
– Organizujemy tego typu spotkania, bo chcemy przybliżyć społeczeństwu specyfikę naszej służby – mówi por. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. – Podczas poprzednich edycji frekwencja była bardzo duża. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem.

W ramach Dnia Otwartych Koszar żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej zaprezentują uzbrojenie i sprzęt wojskowy, które znajdują się w wyposażeniu jednostki. Będzie można zobaczyć pojazdy logistyczne, m.in. cysterny do przewożenia wody, paliwa czy wozy służące do transportu kontenerów. Wykorzystanie tych ostatnich z systemem HIAB jest szczególnie widowiskowe. – Taki pojazd jest wyposażony w żurawia, którym operator steruje spoza pojazdu – wyjaśnia por. Piotr Płuciennik. – Dzięki temu jest możliwe, by jedna osoba załadowała na naczepę przedmiot nawet o bardzo dużych gabarytach.

Wojskowi logistycy zaprezentują również swoje wyposażenie indywidualne, którym posługują się podczas codziennej służby. Każdy będzie mógł przyjrzeć się żołnierskim mundurom, założyć hełm oraz przymierzyć się do różnych rodzajów broni.

Żołnierze 10 BLog podzielą się z gośćmi także swoimi doświadczeniami ze służby poza granicami kraju. W spotkaniu będą bowiem uczestniczyli weterani z Iraku i Afganistanu, którzy opowiedzą o codziennym życiu w bazie wojskowej oraz o kulturze krajów Bliskiego Wschodu. Zaprezentują też pamiątki przywiezione z misji oraz tradycyjne wschodnie stroje. – Ten element interesuje szczególnie najmłodszych uczestników naszych spotkań – mówi oficer prasowy. – Dzieciaki nie tylko chętnie oglądają, ale i przymierzają te egzotycznie wyglądające ubrania.Uczestnicy wydarzenia będą mieli również możliwość obejrzenia sali Tradycji 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, która jest podzielona na dwie części. – W jednej zgromadziliśmy zbiory dotyczące naszego patrona, pułkownika Piotra Wysockiego, w drugiej eksponaty związane z historią jednostki, między innymi z 10 Dywizją Piechoty, której tradycje dziedziczymy – zdradza Piotr Płuciennik. Zwiedzający zobaczą także nagrody i wyróżnienia otrzymane przez żołnierzy Brygady. Jednym z najcenniejszych jest flaga Rzeczypospolitej Polskiej, którą 15 sierpnia 2007 roku jednostka otrzymała od prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Dzień Otwartych Koszar w 10 Brygadzie Logistycznej odbędzie się w piątek 8 kwietnia. Koszary przy ulicy Domańskiego 68 będą otwarte dla zwiedzających od godziny 10.00 do 13.30. Istnieje możliwość skorzystania z parkingu na terenie jednostki. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można uzyskać pod numerem telefonu 261 62 51 71.

10 Brygada Logistyczna została sformowana w 1999 roku. Jej głównym zadaniem jest wsparcie logistyczne oddziałów Wojska Polskiego działających w strukturach i operacjach NATO. Żołnierze jednostki uczestniczą w treningach zarówno w kraju, jak i za granicą. Ważnym elementem ich szkolenia jest intensywna nauka języka angielskiego.

Od samego początku funkcjonowania 10 Brygada Logistyczna uczestniczyła w wielu operacjach wojskowych poza granicami kraju, m.in. w Kosowie, Macedonii, Bośni i Hercegowinie, Libanie, Iraku, Afganistanie, Pakistanie, Mali, Republice Środkowej Afryki, Kongu oraz na wzgórzach Golan w Syrii. Wzięło w nich udział prawie 1700 wojskowych z opolskiej jednostki.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: arch. 10BLog

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Orzeł dla bohaterów
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Na straży nieba
Zawsze gotowi do pomocy
Po przeprawie ruszyli do walki
Broń Hitlera w rękach AK
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
W obronie wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
They Will Check The Training Results in Combat
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
Abramsy w pętli
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Krwawa noc pośród puszczy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
By Polska była bezpieczna
Flota Bayraktarów w komplecie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO