moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Plany stowarzyszenia weteranów poszkodowanych

Rajd górski, spływ kajakowy, zawody strzeleckie, warsztaty terapeutyczne czy rodzinna rehabilitacja – lista przedsięwzięć, jakie w tym roku chcemy zorganizować dla weteranów poszkodowanych, jest długa – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Podkreśla, że zmiana ustawy o weteranach ułatwiłaby im korzystanie z rehabilitacji.

 

Wasze Stowarzyszenie udziela pomocy nie tylko rannym żołnierzom, lecz także w coraz większym zakresie ich rodzinom. Jakie przedsięwzięcia planujecie w tym roku?

Jest ich co najmniej kilka, ale przede wszystkim chcemy się skupić na rodzinnych turnusach rehabilitacyjnych, które odbędą się w Mrągowie oraz w Zebrzydowicach. Przeznaczone są dla rannych weteranów wymagających rehabilitacji oraz członków ich rodzin. Za bliskich weterani będą musieli uiścić częściową opłatę. Planujemy także dwie edycje warsztatów terapeutycznych: letnią – w Wilkasach na Mazurach oraz jesienną – w Zebrzydowicach. Zapraszamy na nie także rodziców poległych żołnierzy. Niektórzy z nich dopiero po latach dzięki profesjonalnej opiece psychologicznej zaczynają sobie radzić z traumą po stracie syna.

Od 2013 roku na wzór armii amerykańskiej zachęcacie niepełnosprawnych weteranów do rehabilitacji przez sport.

W tym roku także planujemy spływ kajakowy na Mazurach oraz rajd górski w Bieszczadach, który organizujemy we współpracy z Centrum Weterana. Ważne są również zawody strzeleckie, największa impreza integracyjna Stowarzyszenia, które odbywają się zawsze przy okazji uroczystości związanych w Dniem Weterana. W tym roku obchody odbędą się prawdopodobnie w Warszawie, a zawody w Kazuniu.

Czy w imprezach, jakie organizujecie, mogą brać udział tylko członkowie waszego Stowarzyszenia?

Nie tylko. Warsztaty terapeutyczne oraz przedsięwzięcia, które realizujemy w ramach zadania zleconego przez MON, są otwarte dla wszystkich weteranów poszkodowanych. Ci, którzy chcą wziąć w nich udział, a nie są członkami naszej organizacji, muszą przedstawić dokumenty potwierdzające, że podczas misji zostali ranni lub potrzebują wsparcia psychologicznego. Wszelkie informacje, począwszy od terminów planowanych wydarzeń, publikujemy na stronie internetowej. Na przełomie kwietnia i maja znajdą się na niej także formularze wniosków, które trzeba wypełnić i do nas przesłać. Takie są wymogi.

Skąd Stowarzyszenie ma fundusze na finansowanie tych wszystkich przedsięwzięć?

Możemy je realizować dzięki umowie o współpracy, jaką podpisaliśmy z MON. Startujemy w konkursach tak zwanych zadań zleconych organizowanych przez resort. Jako stowarzyszenie otrzymujemy również pieniądze przekazywane jako jeden procent od podatku, a także datki od sponsorów. Ten jeden procent przyniósł nam od 120 do 160 tys. zł. Wydaje się, że to duża suma, ale turnusy rehabilitacyjne są dość kosztowne. Liczymy tu na większe zaangażowanie kolegów w służbie, którym nasz los powinien być szczególnie bliski. Naszym największym sponsorem już od kilku lat jest amerykańska firma zbrojeniowa, która co roku wspomaga organizowane przez nas przedsięwzięcia kwotą kilkudziesięciu tysięcy złotych. Marzy nam się, aby polskie firmy zaopatrujące armię w sprzęt uwzględniały w swoich strategiach marketingowych wsparcie dla tych, którzy służąc ojczyźnie i walcząc z terroryzmem, zostali ranni. Jednak cenne jest dla nas każde wsparcie, nawet niewielkie – kilkusetzłotowe. W tym roku wspólnie z dowódcą 12 Brygady Zmechanizowanej zorganizowaliśmy bal karnawałowy. Udało się zebrać ponad 63 tys. zł, które przeznaczymy na turnusy rehabilitacyjne dla weteranów poszkodowanych z 12 Brygady oraz z garnizonu Szczecin. Od kilku lat wspierają nas także logistycy, organizując zbiórkę podczas swojego balu. Oby więcej było takich pozytywnych inicjatyw.

Jak w prowadzeniu rehabilitacji może pomoc nowelizacja ustawy o weteranach?

Jednym z głównych celów naszego Stowarzyszenia jest także reprezentowanie środowiska weteranów poszkodowanych oraz podejmowanie działań na rzecz zmiany przepisów. Ustawa o weteranach obowiązuje od 2012 roku i wymaga pewnych korekt. W założeniach nowelizacji znajdują się zapisy ułatwiające nam rehabilitację oraz umożliwiające prowadzanie turnusów w wojskowych ośrodkach szkolenia kondycyjnego. Rehabilitacja jest dla nas najważniejsza, dzięki niej wielu z nas może w miarę normalne funkcjonować. Dlatego mamy nadzieję, że prace nad nowelizacją przyspieszą, bo czas działa na naszą niekorzyść. Im jesteśmy starsi, tym więcej potrzebujemy godzin rehabilitacji i wsparcia.

Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju powstało w 2008 roku z inicjatywy żołnierzy w służbie czynnej oraz rezerwistów, którzy służyli w misjach poza granicami kraju i zostali ranni lub poszkodowani. Stowarzyszenie liczy ponad 250 członków. Mogą do niego wstępować również pracownicy cywilni zatrudniani w polskich kontyngentach wojskowych. Organizacja działa na rzecz poprawy warunków socjalno-bytowych swoich członków i ich rodzin oraz rodzin poległych żołnierzy. 

Rozmawiała Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Piotr Jaszczuk

dodaj komentarz

komentarze


„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mobilne dowodzenie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Flota Bayraktarów w komplecie
Broń Hitlera w rękach AK
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Na straży nieba
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
Wioślarze i triatlonistka na podium
Śladami ojca
Pierwsi na oceanie
Pływacy i maratończycy na medal
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
I zdobyliśmy!
Gry wojenne w szkoleniu
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
Abramsy w pętli
Polska wiktoria na Monte Cassino
W obronie wschodniej flanki NATO
„Ta ziemia do Polski należy…”
Orzeł dla bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
Po przeprawie ruszyli do walki
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO