moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Córka rotmistrza Pileckiego na wrocławskiej uczelni

Zofia Pilecka-Optułowicz będzie stałym gościem wrocławskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Podczas spotkań z kadrą uczelni i podchorążymi będzie opowiadać o swoim ojcu – legendarnym żołnierzu podziemia niepodległościowego i Armii Krajowej płk. Witoldzie Pileckim. – Istnieję po to, by pamięć o nim pozostała – podkreśla córka rotmistrza.

O nawiązanie współpracy z Zofią Pilecką-Optułowicz zabiegał rektor-komendant wrocławskiej Szkoły. – Chcemy i musimy pamiętać o bohaterach, którym zawdzięczamy tak wiele. Jako uczelnia z ogromnymi tradycjami chcemy pielęgnować pamięć o legendarnym rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Dlatego postanowiliśmy zaprosić do nas jego córkę. Jest świadkiem niesamowitej i ważnej historii. Liczymy na wiele ciekawych opowieści. Także takich, których na próżno szukać w książkach – tłumaczy płk Dariusz Skorupka.

Władze WSOWL zapewniają, że córka Witolda Pileckiego będzie stałym gościem w Szkole. Z jej udziałem są planowane bowiem cykliczne spotkania z kadrą, podchorążymi i studentami. Pierwsze spotkanie odbyło się na początku marca. – Pani Zofia z rozrzewnieniem wspominała czasy swojej młodości spędzone z ojcem. Podkreślała, jak ważne było dla niego wychowanie dzieci na honorowych, odpowiedzialnych ludzi – mówi ppłk Jan Kutny, szef Wydziału Wychowawczego wrocławskiej uczelni. Podchorąży Radosław Cypryś, przewodniczący Samorządu Studenckiego Szkoły, miał już okazję uczestniczyć w spotkaniu z córką rotmistrza. – Mamy gwarancję, że powie nam nie tylko, jakim był żołnierzem i patriotą, lecz także jakim był człowiekiem, ojcem – zapewnia podchorąży. – Bardzo nas te spotkania cieszą, bo choć stawiamy na nowoczesność, to jako przyszli oficerowie wzorce czerpiemy z przeszłości, opierając się na historii i tradycji. Jest spora literatura poświęcona rotmistrzowi Pileckiemu, jednak żywe świadectwo jego córki będzie niezmiernie ciekawe. Wśród żyjących dziś osób pani Zofia wie o nim chyba najwięcej – dodaje.

Zofia Pilecka-Optułowicz będzie uczestniczyć także w uroczystościach organizowanych przez uczelnię, m.in. w promocji na pierwszy stopień oficerski i w Dniu Podchorążego. – Ze względu na ojca, spotkania z żołnierzami są dla mnie ważne – podkreśla córka rotmistrza. To będzie jednak dla niej nowe doświadczenie, dotąd bowiem spotykała się najczęściej z dziećmi i młodzieżą. – Mam nawet jedną klasę trzecią ze szkoły podstawowej, która chce być klasą imienia Pileckiego. To niesamowita historia, jak te 10-latki poważnie podchodzą do sprawy. Współpracuję też z ponad 30 szkołami, których ojciec jest patronem. Opowiadam o nim, bo – jak często powtarzam – istnieję po to, by pamięć o nim pozostała – mówi Zofia Pilecka-Optułowicz.

Witold Pilecki walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku, a podczas okupacji był żołnierzem Armii Krajowej. W 1940 roku dał się zaaresztować, żeby trafić do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam organizował ruch oporu i wysyłał raporty o niemieckich zbrodniach. 26 kwietnia 1943 roku uciekł z obozu. Walczył potem w Powstaniu Warszawskim. Dosłużył się stopnia rotmistrza (w kawalerii odpowiednik kapitana). Po wojnie został aresztowany i uznany przez władze komunistyczne za szpiega. Skazano go na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. Zrehabilitowano go w 1990 roku, a w 2013 roku został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. We wrześniu 2015 roku na ekrany kin wszedł film o jego życiu

Paulina Glińska

autor zdjęć: Arch. WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowe Oscary przyznane!
 
Husarz na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Pierwsi na oceanie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zmiany w dodatkach stażowych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Skrzydła IT dla cyberwojsk
„Wielka droga” dostępna online
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rajd ku czci saperów
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojna w świętym mieście, epilog
Uwaga, transformacja!
Treningi z wojskiem wracają
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pierwszy polski technik AH-64
W obronie wschodniej flanki NATO
Układ nerwowy Mieczników
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Abramsy w pętli
Pytania o europejską tarczę
Na straży nieba
Flota Bayraktarów w komplecie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Wiosenna burza nad Estonią
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Po przeprawie ruszyli do walki
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
NATO on Northern Track
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Gry wojenne w szkoleniu
Zapraszamy na Festiwal
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sztuka ochrony zabytków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO