moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Senacie o planach budowy obrony terytorialnej

Żołnierze obrony terytorialnej wzmocnią bezpieczeństwo ludności lokalnej. W przypadku działań zbrojnych OT ma ściśle współdziałać z wojskiem, a nie samodzielnie konfrontować się z wrogiem – przekonywali senatorów z Komisji Obrony przedstawiciele MON i Sztabu Generalnego.


W środę wieczorem senatorowie poznali plany MON dotyczące utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Prezentowali je wiceszef resortu, pełnomocnik MON ds. budowy WOT oraz planiści Sztabu Generalnego.

– Obrona terytorialna to jedno z kluczowych zadań MON, nie tylko na 2016 rok, bo obronę terytorialną z prawdziwego zdarzenia buduje się przez dziesięciolecia – mówił Bartosz Kownacki, wiceszef MON na posiedzeniu senackiej Komisji Obrony Narodowej. Zapowiedział, że do końca czerwca resort zamierza zaprezentować założenia projektu ustawy powołującej ten rodzaj sił zbrojnych. Jednocześnie Bartosz Kownacki podkreślił, że ministerstwo jest otwarte na uwagi dotyczące powołania WOT.Przedstawiając plany resortu dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik MON ds. budowy OT uprzedził, że nie jest to jeszcze wariant ostateczny. Pierwszym celem nowego rodzaju sił zbrojnych ma być zwiększenie potencjału odstraszania poprzez wzmocnienie wojsk operacyjnych. Potencjał tych ostatnich – zdaniem dra Kwaśniaka – jest obecnie niewystarczający.

Drugim zadaniem WOT ma być uzyskanie zdolności operacyjnych do samodzielnego prowadzenia działań antykryzysowych, antydywersyjnych, antyterrorystycznych i antydezinformacyjnych. To w tym zakresie OT ma uzupełniać działania innych służb.

„Trzecim celem powinno być wzmocnienie patriotycznych i chrześcijańskich fundamentów naszego systemu obronnego oraz sił zbrojnych tak, aby patriotyzm oraz wiara polskich żołnierzy były najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa i umożliwiały skuteczną realizację programu budowy siły militarnej Polski” – napisał pełnomocnik MON w materiałach przedstawionych senatorom.Kilka dni temu założenia poznali także posłowie. Dr Kwaśniak wyjaśnił, że morale żołnierzy OT ma być budowane w nawiązaniu do tradycji żołnierzy wyklętych.

Senatorowie dowiedzieli się, że WOT będą zbudowane na koncepcji trzech poziomów. Pierwszym poziom strategiczny, to powołanie dowództwa WOT w ramach przygotowywanej reformy Sztabu Generalnego. Na poziomie operacyjnym WOT będą miały we wszystkich województwach dowództwa brygad, a dodatkowo we wszystkich miastach wojewódzkich będzie jeden batalion OT. Na poziomie taktycznym, powiatowym ma powstać w całym kraju 86 dowództw batalionów i 364 kompanie OT w powiatach.

Resort obrony chce, by w tym roku zostały sformowane trzy pierwsze brygady we wschodnich województwach. W przyszłym roku rozpoczęłyby one szkolenie. MON przewiduje, że pełne wyszkolenie tych brygad, a także kolejnych zajmie trzy lata. W 2017 roku ma zostać powołana jedna brygada w województwie warmińsko-mazurskim, a w mazowieckim – dwie. W dalszych etapach budowa OT byłaby prowadzona w kolejnych województwach przesuwając się w głąb kraju. MON chce, by w 2019 roku obrona terytorialna w całej Polsce była gotowa pod względem organizacyjnym. – Model, który zakłada, że w każdym powiecie będzie około 100 żołnierzy OT, co może wydawać się mało, jest wstępnym modelem – mówił Kwaśniak.– Tak dużej rewolucji (w siłach zbrojnych – red.) dawno nie mieliśmy – ocenił koncepcję MON senator Maciej Grubski z PO. – Jeśli się to uda to będzie sukces – mówił senator komentując wielkość WOT. Kwaśniak wyjaśnił, że MON chce by brygady OT liczyły około 2 tys. żołnierzy w województwie, co ma dać w sumie 34-25 tys. żołnierzy w całym kraju.

Maciej Grubski dopytywał także o dalsze losy Narodowych Sił Zbrojnych (w zamyśle poprzedniego rządu NSR miły spełniać rolę wsparcia dla armii podobną do OT). MON nie zakłada obecnie likwidacji Narodowych Sił Rezerwowych. Mają one pozostać w domenie wojsk operacyjnych, które nadal będą je szkolić.

Senatora PiS Rafała Ślusarza zaniepokoiło szkolenie nowych formacji. – Wyszkolenie tych żołnierzy będzie słabsze, czy nie narazimy ich zbytnio w przypadku konfrontacji z wojskami operacyjnymi – dopytywał. Pełnomocnik MON wyjaśnił, że w przypadku działań zbrojnych OT ma współpracować z wojskiem, a nie samodzielnie konfrontować się z wrogiem.
 

Krzysztof Kowalczyk

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze

~Wrrr
1458214260
Za mało, za wolno...
74-79-A0-F1

„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
 
Mobilne dowodzenie
Piedimonte – samobójcza misja
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Śladami ojca
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Bohater odtrącony
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Zawsze gotowi do pomocy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ameryka daje wsparcie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Ryś” z laserem
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Układ nerwowy Mieczników
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Nie szpital, a instytut
Na straży nieba
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Broń Hitlera w rękach AK
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Po śladach polskich bohaterów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Krwawa noc pośród puszczy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Nowe zadania szefa SKW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO