moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zwiedź koszary Szkoły Orląt

Ponad pół tysiąca osób zamierza odwiedzić jutro Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie. Podczas dni otwartych będą mogli obejrzeć m.in. szkolne śmigłowce Cabri, odrzutowe Iskry i symulatory lotu. Gości czeka też spotkanie z pilotem. – Liczę, że ta wizyta pomoże moim uczniom podjąć decyzję o przyszłym zawodzie – mówi Kamila Brodzik, nauczycielka z Puław.

Dni otwarte w dęblińskiej uczelni organizowane są raz w roku. Zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. – W poprzednich latach za każdym razem odwiedzało nas około pół tysiąca osób. Teraz będzie podobnie. Swój udział zadeklarowały szkoły średnie z Białegostoku, Kielc i Puław. Przyjadą także duże grupy uczniów z Ryk i Konina – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Choć dni otwarte adresowane są przede wszystkim do kandydatów na studia, to uczelnie może zwiedzić każdy. – Zapraszamy już w środę. Wejście na teren szkoły będzie otwierane co pół godziny albo szybciej, jeśli zbierze się grupa około 20–30 osób – dodaje rzecznik szkoły.

Nie tylko sprzęt lotniczy

Goście będą mogli obejrzeć nowoczesną flotę powietrzną, na której szkolą się obecni i przyszli piloci, m.in. szkolne śmigłowce Cabri, odrzutowe Iskry, a także samoloty Diamond i Zlin. Maszyny będą czekać na zwiedzających w hangarach Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego.

Gratką dla uczniów będzie spotkanie z pilotem płk. Witoldem Sokołem. Oficer opowie o tajnikach szkolenia lotniczego, zawodzie pilota wojskowego i lotniczych pokazach.

Zwiedzający obejrzą także różne typy symulatorów lotu samolotów Orlik, Iskra i Bryza, śmigłowców Puszczyk oraz Schweizer 300 i Selekcjonera, czyli symulator śmigłowca Głuszec i samolotu F-16. Uczelnia pochwali się też symulatorem spadochronowym i urządzeniem treningowym do nauki katapultowania z pokładu samolotu. Ci, którzy pojawią się w koszarach szkoły, będą również mogli zobaczyć, jak działa system szkolno-treningowy do broni strzeleckiej Śnieżnik-1.

Uczniowie będą mogli zwiedzić także niemal wszystkie laboratoria: Silników Lotniczych, Rozwiązań Konstrukcyjnych i Wyposażenia Statków Powietrznych, Materiałów Lotniczych, Grafiki Inżynierskiej, Aerodynamiki i Mechaniki Płynów. A przy stoisku Naukowego Koła Młodych Instruktorów odbędzie się prezentacja statków bezzałogowych. – Choć pokazujemy zazwyczaj sprzęt, z którego na co dzień korzystają nasi podchorążowie i cywilni studenci, to dla zwiedzających jest to zawsze nowość – mówi ppłk Wojtyś.

Gimnazjaliści też chcą do Dęblina

– Do Dęblina jedziemy po raz pierwszy. Uczniowie bardzo chcą zobaczyć sprzęt lotniczy. To będzie dla nich jedyna okazja, by wejść na teren szkoły i poznać ją od kuchni – mówi Agnieszka Nizgorska, opiekun z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie. Dęblińską uczelnię odwiedzi 80 uczniów z pięciu klas mundurowych z Konina.

Po raz pierwszy z wizytą będą też gimnazjaliści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. KEN w Puławach. – Myślę, że dla moich uczniów dużą atrakcją okażą się nie tylko maszyny sił powietrznych, lecz także sam fakt, że będą mogli zobaczyć żołnierzy w mundurach i porozmawiać z podchorążymi – mówi Kamila Brodzik, nauczycielka z puławskiej szkoły.

Chętni będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o uczelni. Na zwycięzców czekają m.in. pamiątkowe albumy o Szkole Orląt.

Podczas dni otwartych tradycyjnie już swoje stoiska wystawią Wydział Lotnictwa, Wydział Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki, biuro karier oraz samorząd uczniowski. Tu uczniowie będą mogli zapoznać się z zasadami rekrutacji i przebiegiem nauki. – Część chłopców z klasy jest zafascynowana wojskiem i samolotami. Dlatego nasz wyjazd do Dęblina traktuję trochę w kategoriach doradztwa zawodowego. Za rok uczniowie staną przed wyborem drogi zawodowej. Być może dzięki wizycie w Dęblinie zdecydują się na naukę w liceum lotniczym, a potem w szkole oficerskiej – dodaje Kamila Brodzik.

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych kształci na dwóch wydziałach studentów wojskowych i cywilnych. Do wyboru są cztery kierunki: lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, bezpieczeństwo narodowe oraz logistyka.
W Dęblinie odbywają się także studia podyplomowe, kursy doskonalenia zawodowego oraz kursy kwalifikacyjne dla żołnierzy na kolejny stopień wojskowy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. WSOSP, BBN

dodaj komentarz

komentarze


Prawda o zbrodni katyńskiej
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Odstraszanie i obrona
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Rakiety dla Jastrzębi
Psiakrew, harmata!
Zbrodnia made in ZSRS
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
V Korpus z nowym dowódcą
Hiszpański palimpsest
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ogień w podziemiu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Weterani i bokser „Master”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Święto wojskowego sportu
Cena wolności
Ocalały z transportu do Katynia
Mundury w linii... produkcyjnej
Animus Fortis, czyli mężny duch
Jeśli nie Jastrząb, to…
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Głos z katyńskich mogił
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jak wyszkolić pilota F-16?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO