moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Większe limity na kursach podoficerskich

Dwa dodatkowe kursy podoficerskie zostaną zorganizowane w tym roku dla szeregowych. Szansę na zdobycie stopnia kaprala będzie miało 400 żołnierzy. Pierwsze półroczne szkolenie ruszy w maju w Koszalinie, drugie odbędzie się jesienią w Zegrzu. O miejsce na kursie mogą się ubiegać szeregowi z co najmniej pięcioletnim stażem służby i średnim wykształceniem.

 

Każdego roku w kursach dla szeregowych zawodowych ubiegających się o awans do korpusu podoficerskiego bierze udział ponad 1000 osób. Jednak w tym roku szansę na uzyskanie stopnia kaprala otrzyma więcej żołnierzy. – Jest potrzeba przeszkolenia większej niż dotąd liczby szeregowych, przewidzianych do objęcia stanowisk podoficerskich. W korpusie potrzebujemy więcej żołnierzy o specjalnościach na przykład obrony przeciwlotniczej czy eksploatacji sprzętu radiolokacyjnego. Dlatego na szczeblu Dowództwa Generalnego zapadła decyzja o zwiększeniu limitów i uruchomieniu w tym roku dwóch dodatkowych kursów dla szeregowych – mówi st. chor. sztab. Krzysztof Gadowski, starszy podoficer Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kursy organizowane są zazwyczaj w trzech szkołach podoficerskich: Sił Powietrznych w Dęblinie, Marynarki Wojennej w Ustce i Wojsk Lądowych w Poznaniu. Uczelnie te nie będą jednak w stanie przeszkolić nowych kandydatów. – Dlatego zdecydowaliśmy, że dwa dodatkowe kursy odbędą się w centrach szkolenia: Sił Powietrznych w Koszalinie oraz Łączności i Informatyki w Zegrzu – tłumaczy płk dypl. Włodzimierz Chupka, szef Oddziału Kształcenia Zawodowego Inspektoratu Szkolenia DG RSZ.

Edycja koszalińska

Szansę na udział w szkoleniu otrzymają szeregowi z minimum pięcioletnim stażem służby i średnim wykształceniem, skierowani przez dowódców swoich jednostek. Ich rekrutacja na kurs będzie jednak wyglądać tak samo jak w szkołach podoficerskich. Aby dostać się na szkolenie, będą musieli najpierw zdać egzaminy wstępne. Pierwsze – na szkolenie w Koszalinie – rozpoczną się już 11 kwietnia. Tu o jedno ze 190 miejsc będzie rywalizować 300 żołnierzy z całej Polski.

Podczas trzech dni szeregowi będą się zdawać testy sprawnościowe, ze znajomości regulaminów czy praktycznych umiejętności ogniowych. Przejdą też rozmowę kwalifikacyjną, podczas której będą premiowane punktami m.in. udział w misjach, dodatkowe umiejętności i certyfikaty, a także znajomość języków. – Na czas egzaminów do Koszalina zostaną oddelegowani instruktorzy z dęblińskiej szkoły podoficerskiej – dodaje płk Chupka.

Kadra jest przygotowana

Najlepsi spośród tych, którzy zdadzą egzaminy wstępne rozpoczną kurs 6 maja. Będzie on prowadzony według programu kształcenia obowiązującego w szkołach podoficerskich. Kurs będzie się składał z trzech części: ogólnej, specjalistycznej i praktyk dowódczych. Zajęcia w blisko 70 procentach będą się odbywać na poligonach, strzelnicy oraz placach ćwiczeń.

Wykładowcami na kursie będą instruktorzy z koszalińskiego Centrum. – To specjaliści zajmujący się kształceniem zawodowym w wojsku. Zapewniam, że są doskonale przygotowani merytorycznie i metodycznie do prowadzenia takich szkoleń. Na pewno więc żaden z kandydatów na podoficerów nie straci na jakości szkolenia – mówi płk Chupka.

Dodatkowy limit miejsc planowany jest także w jesiennej edycji kursów. Wtedy kurs podoficerski zostanie zorganizowany w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Będzie mogło w nim wziąć udział 220 szeregowych.

Corocznie kursy podoficerskie kończy ponad 1000 szeregowych zawodowych. Najwięcej z nich (ok. 700) kształci się w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Około 270 kształci się w dęblińskiej szkole, a ponad 120 w Ustce. Najbliższe egzaminy na kurs w szkołach podoficerskich w Dęblinie i Poznaniu zaplanowano na 14-18 marca. O 280 miejsc będzie się ubiegać około 700 szeregowych zawodowych z jednostek wojskowych z całego kraju.

Paulina Glińska

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1458064860
Wciąż stare KAŁACHY!
20-0B-24-33

Wojna w świętym mieście, część druga
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Rakiety dla Jastrzębi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Mundury w linii... produkcyjnej
Psiakrew, harmata!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jak wyszkolić pilota F-16?
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
Przygotowania czas zacząć
Hiszpański palimpsest
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Cena wolności
Sprawa katyńska à la española
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Animus Fortis, czyli mężny duch
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zbrodnia made in ZSRS
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
NATO na północnym szlaku
Głos z katyńskich mogił
Święto wojskowego sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jeśli nie Jastrząb, to…
Kurs z dzwonem
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Odstraszanie i obrona
Ogień w podziemiu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO