moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie rozmawiali o obronie terytorialnej

Przed obroną terytorialną stawiamy trzy podstawowe cele. Przede wszystkim ma ona zwiększyć potencjał odstraszania. Ale zadaniem jej żołnierzy będą także działania antyterrorystyczne i antydywersyjne oraz wzmacnianie postaw patriotycznych – mówił podczas obrad sejmowej Komisji Obrony Narodowej dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik MON ds. budowy OT.


W czwartek posłowie z Komisji Obrony Narodowej wysłuchali informacji przedstawicieli MON na temat głównych założeń budowy obrony terytorialnej. Dr Grzegorz Kwaśniak przypomniał, że Wojska Obrony Terytorialnej mają być piątym rodzajem sił zbrojnych. – Na ich czele będzie stać dowództwo podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego – mówił pełnomocnik MON ds. budowy OT.

Jeszcze w tym roku powstaną trzy brygady, które będą rozmieszczone na wschodzie Polski. Docelowo w każdym powiecie ma działać jedna kompania. W Wojskach Obrony Terytorialnej będą służyli żołnierze-obywatele, szkoleni w systemie weekendowym (dwa dni w miesiącu przez trzy lata). – Dla ochotników przewidujemy system zachęt finansowych. To nie będą duże pieniądze, bo około 500 zł miesięcznie. Jeśli jednak okaże się to niewystarczające, to suma może zostać zwiększona – zapowiadał dr Kwaśniak.


Pełnomocnik mówił też o oczekiwaniach wobec WOT. Na pierwszym miejscu wskazał zwiększenie potencjału odstraszania polskiego wojska. Drugim celem ma być – jak podkreślał – uzyskanie zdolności operacyjnych do samodzielnego prowadzenia działań antykryzysowych, antydywersyjnych i antyterrorystycznych. „Trzecim celem powinno być wzmocnienie patriotycznych i chrześcijańskich fundamentów naszego systemu obronnego oraz sił zbrojnych tak, aby patriotyzm oraz wiara polskich żołnierzy były najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa i umożliwiały skuteczną realizację programu budowy siły militarnej Polski” – czytamy w materiale informacyjnym pełnomocnika.

Struktury OT mają powstać w ciągu najbliższych trzech lat. Pełnomocnik przyznał, że największym problemem przy ich budowie będzie brak odpowiedniej kadry oraz infrastruktury np. strzelnic, na których można szkolić żołnierzy.


Posłowie opozycji pytali m.in. o to, czy nie lepiej zainwestować pieniądze w rozwój wojsk lądowych. Czesław Mroczek (PO), były minister obrony, ostrzegał, że tworzenie praktycznie od zera OT, oznacza zmniejszenie kwot przeznaczonych na realizację programów modernizacyjnych. – Wszystkie środki zostaną skierowane na projekt budowy Obrony Terytorialnej. Rozwój sił zbrojnych zostanie siłą rzeczy zahamowany – przekonywał Mroczek.

Politycy PO dopytywali także o koszty budowy infrastruktury dla OT, ponieważ w informacji pełnomocnika ich nie podano. Pułkownik Krzysztof Gaj, szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego odpowiedział jednak, że nie może podać takich danych. – Nie przywiązujmy się na razie do konkretnych liczb, bo i tak trwają jeszcze analizy i kalkulacje – podkreślał dr Gaj.

Poseł Arkadiusz Czartoryski z PiS zauważył, że warto stworzyć system „absorpcji darów społecznych”, na przykład poprzez otwarcie specjalnego konta, na które Polacy mogliby wpłacać pieniądze z przeznaczeniem na budowę i funkcjonowanie OT. – Środki mogłyby pochodzić od zwykłych obywateli, ale także od przedsiębiorców i samorządowców – proponował poseł Czartoryski.


Z kolei posłanka Anna Maria Siarkowska z Kukiz’15 zgłosiła pomysł, by zakupy na rzecz OT „były realizowane poza systemem zamówień publicznych”, co znacznie ułatwiłoby proces wyposażania żołnierzy.

Dr Grzegorz Kwaśniak zaznaczył jednak, że przedstawiona posłom koncepcja jest dopiero wstępnym projektem. – Wersja ostateczna będzie gotowa za dwa-trzy tygodnie – dodał.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zawsze gotowi do pomocy
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Krwawa noc pośród puszczy
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Ryś” z laserem
Nowe zadania szefa SKW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
By Polska była bezpieczna
Mobilne dowodzenie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
They Will Check The Training Results in Combat
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Układ nerwowy Mieczników
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Piedimonte – samobójcza misja
Polska wiktoria na Monte Cassino
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Śladami ojca
Wszystkie misje AWACS-a
Po śladach polskich bohaterów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Nie szpital, a instytut
Pływacy i maratończycy na medal
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Cień atomowej zagłady
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojna w świętym mieście, epilog
Ostatnia droga Pileckiego
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO