moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Strażackie egzaminy

Każdy żołnierz lub pracownik cywilny, który chce być strażakiem w Siłach Zbrojnych RP, musi mieć aktualny certyfikat ratownika potwierdzający wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Wojskowy kwalifikowany kurs pierwszej pomocy można odbyć tylko w trzech instytucjach: Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu, Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi i Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce.

– Każdego roku gościmy ponad pięciuset żołnierzy oraz pracowników wojska szkolonych na potrzeby wojskowej służby pożarniczej. Odbywają u nas czternastodniowe kursy podstawowe lub czterodniowe recertyfikacyjne, potwierdzające tytuł ratownika – mówi pułkownik Krzysztof Tokarczyk, komendant grudziądzkiego CSLog.

Istniejące od pięciu lat Centrum Szkolenia Logistyki jest największą wojskową instytucją odpowiedzialną za kształcenie żołnierzy i pracowników wojska na potrzeby służb materiałowych, technicznych, transportu i ruchu wojsk, infrastruktury oraz planowania logistycznego. Do Centrum trafiają nie tylko żołnierze, którzy w związku z obowiązkami służbowymi muszą przejść kursy doskonalące i specjalistyczne, aby na przykład przedłużyć posiadane uprawnienia. W grudziądzkiej szkole uczą się również kandydaci na podoficerów i oficerów oraz ochotnicy do zawodowej służby wojskowej i Narodowych Sił Rezerwowych.

Żołnierz lub pracownik cywilny może w CSLog ukończyć wojskowy kwalifikowany kurs pierwszej pomocy (KKPP) i w konsekwencji uzyskać tytuł ratownika. Jak podkreśla komendant, choć na szkolenie z KKPP kierowani są żołnierze z jednostek liniowych, którzy na polu walki mają pomagać ratownikom medycznym, największa grupę kursantów stanowią słuchacze Szkoły Specjalistów Pożarnictwa funkcjonującej w ramach Centrum – w skrócie SSP CSLog. Uczą się w niej zarówno kandydaci na wojskowych strażaków, jak i osoby które już zdobyły stosowne uprawnienia, a muszą tylko przedłużyć ich ważność.

Kierujący SSP CSLog podporucznik Krzysztof Lepka zapewnia, że szkolący się mają w Grudziądzu do dyspozycji bardzo nowoczesny sprzęt. Poza wyposażeniem ratunkowym, które znajduje się w wozach pożarniczych, kursanci szkolą się używając najnowszych fantomów z elektronicznym monitorowaniem przeprowadzanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Każdy taki fantom kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Ćwiczą także na manekinach do przeprowadzania podstawowej resuscytacji oraz ewakuacyjnych, ważących aż 80 kilogramów.

Mocną stroną grudziądzkiego Centrum jest również fachowa kadra medyczna. – Doświadczeniem i wiedzą dzielą się z nami oraz naszymi słuchaczami: doktor Jacek Urbanowicz, kierownik szpitalnego oddziału medycyny ratunkowej 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy oraz konsultant wojewódzki do spraw ratownictwa medycznego doktor Przemysław Paciorek – wyjaśnia ppor. Lepka. Dodaje, że pozostałych pięciu instruktorów to ratownicy medyczni, którzy na co dzień pracują w zespołach grudziądzkiego szpitala miejskiego.

W końcu lutego w Centrum odbyły się egzaminy końcowe czterodniowego kursu recertyfikacyjnego. Na 19 uczestników zdało je 17 osób. Dr Urbanowicz, szef komisji egzaminacyjnej, mimo dwóch kursantów, którzy oblali sprawdzian, wysoko ocenił wiedzę wojskowych strażaków. Podkreślał przy tym, by nie mylić ratownika z ratownikiem medycznym. – Wiedza tak zwanych ratowników gwarantuje, że będą w stanie udzielić pierwszej pomocy, gdy zajdzie taka potrzeba. Od specjalistycznej pomocy są już inni, czyli ratownicy medyczni i lekarze – wyjaśniał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~strazak
1475255220
Dlaczego kurs KPP 80godzinny w Ustce trwa 2 tygodnie a w Grupie 3 tygodnie
8E-27-40-80
~Tomasz
1475171220
Wspaniały kierownik i fantastyczna grupa szkoleniowa. Poziom szkolenia bardzo wysoki i to lubię. Tomasz
8A-AB-C5-C3

Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Armia Andersa w operacji „Honker”
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowe Oscary przyznane!
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Pytania o europejską tarczę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Uwaga, transformacja!
Krwawa noc pośród puszczy
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polki pobiegły po srebro!
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Bohater odtrącony
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Mobilne dowodzenie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rajd ku czci saperów
Pierwsi na oceanie
Po przeprawie ruszyli do walki
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
NATO on Northern Track
Zapraszamy na Festiwal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO