moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowi dowódcy w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim

Pułkownik Krzysztof Król został nowym zastępcą dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, a generał brygady Per Oluff Knudsen – nowym szefem sztabu. Przekazanie obowiązków nowym dowódcom odbyło się dzisiaj podczas oficjalnej ceremonii w Koszarach Bałtyckich.


Pułkownika Krzysztofa Króla już wczoraj wyznaczył na to stanowisko minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Mam nadzieję, że dzięki pana dowództwu siły NATO będą nie tylko skutecznie broniły swojej wschodniej flanki, ale przede wszystkim będą broniły naszej ojczyzny. Jestem przekonany, że oddaję dowództwo w dobre ręce – powiedział szef MON podczas uroczystości. Pułkownik podkreślał, że o obronę Polski dbał już jako dowódca Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. – Również na nowym stanowisku zrobię wszystko, aby korpus wielonarodowy zapewnił bezpieczeństwo naszego kraju – podkreślił.

Dziś, podczas oficjalnej ceremonii w Koszarach Bałtyckich, nastąpiło przekazanie obowiązków nowym dowódcom w szczecińskiej formacji. Pułkownik Krzysztof Król zastąpił na stanowisku zastępcy dowódcy Korpusu generała dywizji Agnera Rokosa z armii duńskiej. Dotychczas pułkownik służył jako dowódca Brygady Wsparcia Dowodzenia mieszczącej się w Stargardzie Szczecińskim. Natomiast duński generał brygady Per Orluff Knudsen, który przejął obowiązki szefa sztabu, przed rozpoczęciem służby w Szczecinie był dowódcą 1 Brygady Armii Duńskiej. Jego poprzednikiem na stanowisku szefa sztabu był niemiecki generał brygady Lutz Niemann.

– W obliczu zadań stojących przed Korpusem, bardzo istotny jest fakt, że dołączyli do nas tak doświadczeni oficerowie. Jestem przekonany, że dzięki ich wiedzy i pracy Korpus będzie skutecznie realizował swoją misję oraz służył za przykład profesjonalizmu – powiedział podczas ceremonii generał broni Manfred Hofmann, dowódca Wielonarodowego Korpusu.

Wymiana oficerów zajmujących najwyższe stanowiska w Korpusie następuje co trzy lata. Dowódcami całej formacji są rotacyjnie polscy i niemieccy generałowie. Również pozostałe stanowiska w grupie dowodzenia, czyli zastępcy dowódcy oraz szefa sztabu, obejmowane są cyklicznie przez przedstawicieli krajów założycielskich Korpusu, czyli Danii, Niemiec i Polski. W ten sposób podkreśla się jego wielonarodowy charakter i wspólną odpowiedzialność.

W szczecińskiej jednostce zachodzą właśnie zmiany wskazane przez dowództwo NATO oraz kraje założycielskie Korpusu. Mają one wzmocnić Korpus oraz zwiększyć jego gotowość bojową. Do końca 2017 r. ma się on bowiem stać kwaterą sił wysokiej gotowości NATO, tzw. szpicy, co oznacza, że musi skrócić swój czas na mobilizację ze 180 do 90 dni. – Przed warszawskim szczytem NATO mamy do zrealizowania cztery zadania – wyjaśnia ppłk Marcin Walczak, oficer prasowy Korpusu. – Po pierwsze, być w gotowości do przejęcia dowodzenia Siłami Zadaniowymi Bardzo Wysokiej Gotowości oraz Siłami Odpowiedzi NATO, jeśli zostaną rozmieszczone na północno-wschodniej flance Sojuszu. Po drugie, sprawować kontrolę operacyjną nad sześcioma jednostkami integracyjnymi sił Sojuszu (NFIU) w Estonii, Litwie, Łotwie, Polsce oraz wkrótce także na Słowacji i Węgrzech. Po trzecie, monitorować sytuację bezpieczeństwa w regionie. Po czwarte zaś, koordynować przedsięwzięcia związane z rotacyjną, ale stałą obecnością wojsk NATO na flance wschodniej – wylicza ppłk Walczak.


Aby sprostać tym zadaniom, Korpus musiał zostać rozbudowany. Obecnie w Szczecinie stacjonują żołnierze z 21 krajów. W tym roku dołączą do nich przedstawiciele kolejnych: Grecji i Norwegii. Trwają rozmowy z przedstawicielami Islandii. W ostatnich miesiącach liczba żołnierzy pełniących  służbę w Szczecinie zwiększyła się z 200 do około 400 (polskich stanowisk jest około 170). – Obsadzonych zostało już 85 procent stanowisk przewidzianych w nowej strukturze – dodaje ppłk Walczak.

W najbliższych miesiącach Korpus weźmie udział w trzech dużych ćwiczeniach, które odbędą się jeszcze przed warszawskim szczytem NATO: „Trident Joust-16”, „Brilliant Jump” i „Anakonda-16”. Mają one certyfikować wykonanie zadań postawionych przed Korpusem oraz przygotować jednostkę do osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: ppor Robert Suchy / CO MON, MNC NE

dodaj komentarz

komentarze

~Saper
1453791720
Do tego człowieka nic nie mam. Opisałem jedynie, że błazenadą wobec innych narodowości w tym korpusie jest wyznaczanie na stanowisko zastępcy dowódcy korpusu, pułkownika, gdy tymczasem jest to etat generała dywizji. To jest śmieszne, bo poniekąd będzie mu podlegał szef sztabu - generał, asystent szefa sztabu też generał (ponoć Polak), więc gdzieś została zachwiana hierarchia stopni i etatów. To jest żenujące !!!
64-DC-8B-9F
~Saper Znawca
1453745820
A znasz człowieka, że wyśmiewasz? To, że pułkownik to mniej predysponowany do stanowiska? Antoś by przecież nie awansował generała, któremu pagony dali poprzednicy. Czasy się zmieniły. Na ważne stanowiska wsadzamy osoby kompetentne, a nie pierdzistołki, a jeżeli trzeba to awansujemy.
E0-86-F6-69
~Saper
1453728240
No to się Duńczycy, Niemcy i inne narodowości w tym Korpusie musiały obśmiać na taką informację. Przecież to stanowisko generała dwugwiazdkowego, a tu pułkownik !!! Pewnie będzie awansowany... Ot kolejne śmieszne eksperymentowanie na stanowiskach w tym Korpusie przez Polaków. Błazenada i żenujące.
64-DC-8B-9F

Zmiany w dodatkach stażowych
 
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pierwsi na oceanie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
I zdobyliśmy!
Bohater odtrącony
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po przeprawie ruszyli do walki
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ta ziemia do Polski należy…”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pytania o europejską tarczę
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wioślarze i triatlonistka na podium
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
W obronie wschodniej flanki NATO
Broń Hitlera w rękach AK
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Śladami ojca
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
They Will Check The Training Results in Combat
NATO on Northern Track
Układ nerwowy Mieczników
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Gry wojenne w szkoleniu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Orzeł dla bohaterów
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO