moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zdarzyło się w 2015 roku – część I

NATO doprecyzowało zasady działania tzw. szpicy, czyli sił szybkiego reagowania, odbyła się odprawa kadry kierowniczej resortu obrony narodowej, a czołgi Leopard 2A5 po raz pierwszy wzięły udział w ćwiczeniach poligonowych – to jedne z najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Zapraszamy na pierwszą część naszego przeglądu.Styczeń

Jesteśmy przygotowani do działania w każdym zakątku świata. Możemy prowadzić pełne spektrum operacji specjalnych – od rozpoznania i akcji bezpośrednich do szkolenia i ewakuacji obywateli – zapowiedział gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca Sojuszniczego Komponentu Operacji Specjalnych, wchodzącego w skład Sił Odpowiedzi NATO.


Polscy piloci już po raz szósty rozpoczęli dyżur na niebie nad państwami bałtyckimi w ramach NATO-wskiej misji „Air Policing”. Cztery myśliwce MiG-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w litewskich Szawlach stacjonowały do kwietnia. Głównym zadaniem polskich pilotów było nadzorowanie przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią – krajami, które nie mają własnego lotnictwa bojowego. W misji brało udział 120 żołnierzy i pracowników wojska. Polaków wspierali piloci z Belgii – cztery myśliwce F-16 stacjonowały w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Kolejna zmiana przypadnie Polakom w pierwszym kwartale 2016 roku.

W Afganistanie polscy żołnierze, wraz z innymi sojusznikami z NATO, rozpoczęli misję „Resolute Support”, czyli niebojową operację wsparcia afgańskich sił wojskowych i antyterrorystycznych. Do ich zadań należy pomoc afgańskim dowództwom oraz instytucjom resortów obrony i spraw wewnętrznych w profesjonalnym zarządzaniu i kierowaniu podległymi siłami. Doradzają 203 Korpusowi Afgańskiej Armii Narodowej, Narodowym Siłom Policji Afgańskiej, a także Regionalnemu Centrum Operacyjnemu. Polski kontyngent liczy około 120 osób i stacjonuje w trzech bazach: Kabulu, Bagram oraz Gamberi.


Styczeń w telegraficznym skrócie
Weszły w życie zmiany w organizacji wojskowej administracji terenowej oraz nowe przepisy dotyczące zakwaterowania. Polskie wojska specjalne rozpoczęły dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO, a gen. bryg. Jerzy Gut został dowódcą Sojuszniczego Komponentu Operacji Specjalnych. Zakończyła się operacja przetransportowania do kraju sprzętu i uzbrojenia, z którego korzystali żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie w ramach misji ISAF. Wojskowe samoloty ewakuowały 178 mieszkańców Donbasu polskiego pochodzenia. Na poligonie w Wędrzynie żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej rozpoczęli wspólne ćwiczenia z wojskowymi z Kanady. To początek trwającej cały rok współpracy szkoleniowej.Luty

Musimy być pewni, że w przypadku konieczności przemieszczenia oddziałów NATO na wschodnią flankę, będą miały one zapewnione koszary, poligony czy składy paliw. Wysoko oceniam przygotowanie Polski do roli państwa gospodarza – mówił gen. dyw. Torben Møller z Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum.


Głównym tematem spotkania ministrów obrony państw NATO było wdrażanie Planu Działań na rzecz Gotowości (Readiness Action Plan), przyjętego podczas szczytu w Newport. – Sojusz musi zaadaptować swoje siły obrony do zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa – stwierdził wówczas sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jak zdecydowali w Brukseli ministrowie obrony, tzw. szpica będzie miała formę międzynarodowej brygady lądowej, liczącej ok. 5 tys. żołnierzy, ze wsparciem z morza, powietrza oraz sił specjalnych. Polska wraz z pięcioma innymi sojusznikami –  Francją, Niemcami, Włochami, Hiszpanią i Wielką Brytanią – zadeklarowały, że chcą być państwami ramowymi powstającej szpicy. – Polska jest gotowa podjąć się roli państwa ramowego w szpicy za trzy, cztery lata – zapewniał ówczesny minister obrony Tomasz Siemoniak.

Kupione przez armię czołgi Leopard 2A5 odbyły pierwsze ćwiczenia poligonowe. Ponad 300 żołnierzy z 1 Brabanckiego Batalionu Czołgów 34 Brygady Kawalerii Pancernej ćwiczyło obronę, przechodzenie do natarcia oraz prowadzenie ognia na strzelnicy. Podczas zajęć ogniowych najpierw strzelali „na sucho”, wykorzystując symulator Agdus. Potem załogi użyły 120-milimetrowych armat i karabinów pokładowych. Ppłk Andrzej Kasperski, dowódca batalionu, dobrze oceniał działania żołnierzy. – To dowód, że system szkolenia opracowany specjalnie dla „przekwalifikowania” załóg z Leopardów 2A4 na czołgi 2A5 zdał egzamin – mówił oficer. Leopardy 2A5 trafiły do 34 Brygady na mocy kontraktu, który MON zawarło z niemieckim ministerstwem obrony pod koniec 2013 roku.


Luty w telegraficznym skrócie
Weszły w życie nowe przepisy mundurowe oraz te dotyczące żołnierskich organów przedstawicielskich. Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa – do 30 kwietnia przed powiatowymi komisjami lekarskimi stawi się w sumie 270 tysięcy osób. Amerykanie podarowali polskim wojskom specjalnym 45 wozów typu MRAP w wersji M-ATV (All-Terrain Vehicle). Na poligonie w Drawsku szkoliły się pododdziały 2 Pułku Kawalerii armii Stanów Zjednoczonych. ORP „Mewa” rozpoczął misję w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Do kraju wrócili ostatni polscy żołnierze z kontyngentu w Republice Środkowoafrykańskiej.Marzec

Konflikt rosyjsko-ukraiński potwierdził słuszność modernizacji armii, powiązania wydatków obronnych z PKB i prymatu obrony terytorium kraju – powiedział ówczesny prezydent Bronisław Komorowski na rozpoczęciu dorocznej odprawy kadry kierowniczej resortu obrony narodowej.


Redakcja miesięcznika „Polska Zbrojna” po raz 21. przyznała swoje wyróżnienia – Buzdygany. – Uhonorowane osoby łączy odwaga w podejmowaniu decyzji, oddanie służbie i zdecydowanie w działaniu – mówił płk Dariusz Kacperczyk, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Wśród tegorocznych laureatów byli: gen. bryg. Rajmund Andrzejczak, zastępca dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej; płk dr n. med. Robert Brzozowski, twórca Zakładu Medycyny Pola Walki Wojskowego Instytutu Medycznego; płk Marcin Szymański, szef Sztabu Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych; kmdr. por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców; kpr. Tomasz Ciach, dowódca drużyny szturmowej w 7 batalionie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej; „Soyers”, żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz fotograf Bartosz Bera.

Konflikt na Ukrainie i polska odpowiedź na zmiany w układzie bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej zdominowały dyskusję w trakcie odprawy kadry kierowniczej resortu obrony narodowej. To coroczne spotkanie dowódców, szefów instytucji wojskowych oraz najwyższych władz państwowych, z prezydentem i premierem na czele. Podczas odprawy omawiane są działania zrealizowane w minionym roku i wyznaczane główne zadania na następny. Wzrost wydatków na armię do 2 proc. PKB, wdrażanie postanowień szczytu w Newport oraz postępująca modernizacja techniczna armii zostały uznane za najważniejsze kroki ku zapewnieniu bezpieczeństwa Polsce w obliczu napiętej sytuacji za wschodnią granicą. Tegoroczna odprawa była także próbą organizacyjną przed zaplanowanym na przyszły rok szczytem NATO w Warszawie.


Marzec w telegraficznym skrócie
Wyposażony w baterie rakiet Patriot 5 Batalion 7 Pułku Przeciwlotniczego Wojsk Lądowych USA wziął udział w ćwiczeniach z pododdziałami 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Na dorocznej gali wyróżniono wybitnych ludzi sportu wojskowego. Rozstrzygnięty został także Plebiscyt na Najpopularniejszych Sportowców Wojska Polskiego, organizowany przez redakcję portalu polska-zbrojna.pl. Powstała Federacja Organizacji Proobronnych. Zapadł kolejny wyrok ws. Nangar Khel. To nie zbrodnia wojenna, lecz źle wykonany rozkaz – uznał Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie. W rodzinnym grobie złożono szczątki ostatniego polskiego partyzanta – sierż. Józefa Franczaka „Lalka”. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej świętował 25-lecie działalności.

MC

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DORSZ, arch. PKW RSM, NATO, chor. Rafał Mniedło, Krzysztof Wojciewski, DKS MON,

dodaj komentarz

komentarze

~boss oksywie
1451315400
a w lipcu zabrano emerytom MONu prawo do korzystania z obiektow sportowych tego ..resortu....... hanba .............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
96-E7-F6-D2

Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
 
Palmiry – miejsce kaźni
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Leopardy jadą na poligon
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Przerwany lot „Orlika”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Zamiana po włosku
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Mocny sygnał od NATO
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Którą drogą do armii?
Nowy szef CWCR
Air Show ’25 – do zobaczenia
Pamiętamy o Niezłomnych
W Jachrance o skokach spadochronowych
Telefon zaufania dla żołnierzy
Sztandar dla Dowództwa WOT
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wielki test w West Point coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wojenny bohater na szubienicy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kleszcze dla wojska
Eurofightery znowu w Polsce
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Abramsy pod dobrą opieką
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Będzie za co kupić koreańską broń
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Priorytety dla armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Lista trupich główek
Tajna misja polskiej agentki
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowoczesna łączność dla armii
Offset dla „Wisły”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rusza morski „Dragon”
Polska przystań brytyjskich jeńców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO