moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Służba szeregowych bez ograniczeń?

Szeregowi zawodowi będą mogli pełnić służbę wojskową bez ograniczeń czasowych – przewiduje projekt nowelizacji ustawy, którą w Sejmie złożyło PiS. Dokument znosi 12-letni limit czasowy, jaki obowiązywał żołnierzy tego korpusu. Dzięki zmianom część z nich zdobędzie uprawnienia emerytalne po 15 latach służby.

 

– To projekt skonsultowany z resortem obrony i zgodny z zapowiedziami rządu –  podkreśla Michał Jach (PiS), przedstawiciel wnioskodawców i szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej. – Chcemy, by ustawa zaczęła obowiązywać, lub przynajmniej trafiła do podpisu prezydenta, w pierwszym kwartale przyszłego roku – dodaje poseł.

Będzie to możliwe, ponieważ prace nad projektem poselskim trwają krócej niż nad propozycjami zgłoszonymi przez rząd. Te ostatnie muszą być poprzedzone konsultacjami społecznymi.

Najważniejsza zmiana w nowelizacji tzw. ustawy pragmatycznej to zniesienie ograniczenia do 12 lat służby żołnierzy szeregowych. Projekt zakłada całkowite wykreślenie z ustawy limitu czasowego. „Pozwoli to na stabilizację służby wojskowej i zatrzymanie w niej żołnierzy” – napisali posłowie PiS w uzasadnieniu do projektu.

Dłużej na służbie

Zniesienie ograniczenia dwunastoletniej służby wojskowej umożliwi żołnierzom szeregowym uzyskanie prawa do emerytury, które przysługuje po 15 latach służby. Jednak dotyczy to tylko wojskowych powołanych do armii przed 1 stycznia 2013 roku. Ustawa zakłada bowiem, że tym, którzy rozpoczęli służbę po tej dacie uprawnienia emerytalne przysługują dopiero po 25 latach służby i ukończeniu 55 lat.

Żołnierze, którzy rozpoczęli służbę przed trzema laty otrzymają także prawo do odprawy mieszkaniowej, którą dostają wojskowi po uzyskaniu prawa do emerytury.

Nowelizacja wprowadza także korzystne zmiany dla rezerwistów. Umożliwi onażołnierzom rezerwy, którzy zostali zwolnieni przed upływem 12 lat służby, ponowne ubieganie się o powołanie do armii. Ci, wobec których już wszczęto procedurę zwolnienia ze służby w związku z wygasającym kontraktem będą mogli wystąpić z wnioskiem o zawarcie kolejnej umowy.

To zmiany, które od kilku tygodni zapowiadało Ministerstwo Obrony Narodowej. – Rezygnowanie z żołnierzy służby kontraktowej po 12 latach, czyli tych najlepiej wyszkolonych, było dużym błędem – mówił niedawno wiceszef MON Bartosz Kownacki. – Jeżeli ktoś ma się nie sprawdzić w wojsku to okaże się to w pierwszych dwóch, trzech latach. A jeżeli dotrwał do 12 roku służby, to znaczy, że był rzeczywiście przydatny w polskiej armii i szkoda z takich osób po 12 latach rezygnować, szczególnie w obecnej sytuacji międzynarodowej – uzasadniał.

Nowe przepisy mają objąć ponad 30 tys. żołnierzy.Poseł Michał Jach dodaje, że projekt nowelizacji to tylko pierwsza z propozycji  PiS, które mają pomóc uzupełnić stan kadrowy armii. Tym bardziej, że z wyliczeń przedstawionych przez wnioskodawców wynika, że wielu żołnierzy, w myśl obecnych przepisów, zbliża się do końca służby kontraktowej. Liczba szeregowych zawodowych, którzy osiągną 12-letnią wysługę w najbliższych latach to: 924 w 2016 roku, 1183 w 2017 roku, 1887 w 2018 roku,4791 w 2019 roku. 

– My oczekujemy od żołnierzy poświęcenia i dobrej służby dla kraju. Na takich żołnierzach nam zależy. W zamian będziemy poprawiać ich warunki zatrudnienia, a w przyszłości chcemy też podnieść uposażenia, bo są one najniższe w służbach mundurowych – dodaje Jach.

Żołnierze chwalą inicjatywę PiS. – W wojsku służę ósmy rok, w styczniu zaczynam kurs podoficerski. Ale nie każdy ma taką szansę, bo jak wiadomo miejsca na kursach są limitowane. A taka zmiana da szeregowym możliwość  związania się z wojskiem na stałe. Na tym właśnie wielu zależy – mówi st. szer. Artur Błaszczyk, młodszy strzelec w batalionie dowodzenia 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Żołnierz ma licencjat z ochrony środowiska, ukończył też kurs języka angielskiego na poziomie drugim.

Stanowiska służbowe a stopień wojskowy

W projekcie zapisano też jeszcze jedną zmianę, dotychczas niezapowiadaną. Chodzi o sposób wyznaczania żołnierzy na stanowiska służbowe. Obecnie żołnierz może zostać wyznaczony na stanowisko zgodne z jego stopniem wojskowym lub może zostać skierowany do objęcia wyższego stanowiska w drodze awansu o jeden, kolejny stopień. Nowelizacja ma dać ministrowi obrony możliwość „w szczególnie uzasadnionych przypadkach” wyznaczania żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe przypisane do wyższego stopnia wojskowego, nawet o dwa lub więcej stopni, bez konieczności mianowania go na wyższy stopień wojskowy.

„Projektowane rozwiązania mogą być wykorzystywane dla usprawnienia funkcjonowania struktur kierowania resortu obrony narodowej, w szczególności dla obsadzania stanowisk o wyodrębnionym zakresie obowiązków i zadań. Zasady przewidziane w projekcie dotyczyłyby głównie nielicznych przypadków osób zajmujących kierownicze stanowiska w Ministerstwie Obrony Narodowej” – napisali posłowie PiS w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

Po co taka zmiana? Poseł Michał Jach wyjaśnia, że chodzi głownie o młodych żołnierzy, którzy mają bardzo specjalistyczną wiedzę w różnych zakresach potrzebnych w resorcie obrony. Poseł podkreśla, że nowelizacja ma umożliwić wynagradzanie takich osób zgodnie z obejmowanym stanowiskiem, a nie stopniem. Dzięki zmianom będzie im wypłacany dodatek kompensacyjny na czas pełnienia służby na wyższym stanowisku, który ma wyrównać tę różnicę.

Nowelizacja wprowadza jedno istotne ograniczenie w stosowaniu takiego rozwiązania. Nie może ono dotyczyć sytuacji, w której żołnierz wyznaczany na stanowisko służbowe będzie miał niższy stopień wojskowy niż jego podwładni.

Michał Jach zapowiada, że komisja obrony jak najszybciej rozpocznie prace nad poselskim projektem.

Korpus szeregowych zawodowych istnieje od 1 lipca 2004 roku. Przepisy regulujące długość służby w najmłodszym w armii korpusie wprowadzono w 2009 roku. W ustawie pragmatycznej zapisano wówczas, że szeregowy zawodowy może służyć maksymalnie 12 lat. Gdy chce na dłużej związać się z armią, musi awansować – po kursie i egzaminie – do korpusu podoficerskiego (wyjątkowo także oficerskiego). Twórcy reformy, którzy wprowadzili 12-letni limit przekonywali, że zależało im na tym, aby stanowiska wymagające wyjątkowo dobrej kondycji – na przykład strzelców czy kierowców czołgów i wozów bojowych – zajmowali młodzi żołnierze. 

Krzysztof Kowalczyk, Paulina Glińska

autor zdjęć: Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~jorg
1457544480
ok mozna pracować do 15 i dłużej ale dalej na kontrakcie bo nie słyszę zeby ktos ze st. szeregowych dostał na tzw. służbę stałą po nowelizacji ustawy, czyli dalej(w moim mniemaniu i rozumieniu) wszystko i tak zależy od dowódcy jednostki jego humoru i podejścia do sprawy, a jesli komus na zegarku sluzbowym wybije 14 i pół roku a taki d-ca jw nie podpisze z gosciem kolejnego kontraktu to co wtedy? pozdro
1F-9C-16-BA
~mar
1455817200
ja musiałem odejść po 12 latach i co z takimi jak ja w tym czasie założyłem rodzinę a na odejście 5 tyś. odprawy i eksmisja z mieszkania WAM.
E8-E9-9D-4B
~qwerty
1455801960
A stanowisko dowódcy plutonu czy dowódcy drużyny nie wymaga doskonałej kondycji fizycznej? A wielokrotnie spotykam sie z 40latkami na tych stanowiskach co ramie w ramie siedzą w polu razem z szeregowym.
F5-DF-86-DD
~ZZZ
1454918880
i to ma być niby ok? mi brakuje miesiąc aby się na to zalapac bo dostałem się w lutym... albo ustawa powinna obowiązywać wszystkich albo nikogo!
27-8F-59-0F
~ugrys
1454004660
Powien wszystkim tak, bardzo bym sie cieszył jak bede mógł służyc wiecej niz 12 lat, bo i juz mam 8 lat i dużo przezyłem w wojsku, duzo doswiadczenia,potu, poligonów i co ... 12 lat zmarnowane i nic bym niemiał, a tak to mozliwosc służenia dłuzej,dawania wiecej, wiecej mozliwosci i napewno bym nieodszedł po 15 latach, bym służył tyle ile bym miał sił dla kraju.Wiec jestes szczesliwy jak bede mógł słuzyc wiecej niz 12 lat
E2-FB-B4-EB
~rak
1452195540
jedno co pis mówi a drugie co robi(i po tym drugim za wiele bym się raczej nie spodziewał mimo szczerej wiary w sens tej nowelizacji)
2A-B8-CA-45
~Roman
1451495640
Super. Mój kontrakt zbliza się do końca. Te trzy lata więcej wytrzymam, a po tem baju baj, emeryturka, odprawa mieszkaniowa :). Super. Robota w cywilu już na mnie czeka u szwagra, jestem kierowcą.
64-E4-70-0B
~do abbbbe
1451478660
Skoro jestes taki obeznnany w tych kwotach to z wyliczen wynika ze srednio kazdy z tych mlodych emerytow dostaje. Okolo 3.150zl a z wyliczen szeregowy ktory mialby odejsc do cywila po 15 latach dostanie tysiac zloty wiec wez sie czlowieku zastanow czy ktos odejdzie jak na dzien dzisiejszy to on za to moze za mieszkanie zaplaci a gdzie zycie jedzenie i dzieci. Opanujcie sie kazdy z nas chce sluzyc dluzej stabilnie bez strachu a inna sprawa jest taka ze poswiecamy nasze mlode lata dla kraju i specjalizujemy sie w jego ewentualnej obronie i ochroni a po 12 latach w armi ciezko jest przejsc na rynek cywilny. Ale napewno osoby ktore pisza negatywnie nigdy w wojsku nie byly albo sie na zawodowego nie dostaly pozdrawiam
E6-9C-C4-F6
~sold
1451466360
Do Adam. Jacy emeryci po 15 latach? Czy Ty odszedl bys po 15 latach pracy na emeryture otrzymujac w zamian ok 1000zl emerytury? Bo na tyle moze liczyc szeregowy po odejsciu na emeryture po 15 latach. Czy za 1000zl bedziesz w stanie utrzymac siebie i rodzine. Wiec nie wypowiadaj sie jesli nie znasz tematu. Mam nadzieje ze bedziemy mogli pracowac dluzej niz te 12 lat bez wzgledu na korpus.
24-BA-BF-50
~Adam
1451247720
Nast. chwasty na utrzymaniu podatników, wielcy wojacy, połowa z nich czeka tylko na emeryture po 15latach i taka jest prawda, po służbie chwalą się jak to ciężko pracowali, spali przy tv na służbie itp. 12lat i wypad, chyba, że dany człowiek miał na tyle pasji, zaangażowania, że awansował i coś sobą w wojsku reprezentuje.
71-F9-1F-65
~BurnTheHeretic
1451168880
I bardzo dobrze! W ogóle, po co była ta ustawa, że po 12 latach służby do widzenia?!
C9-E7-E9-09
~ROPA
1451154000
O co wy sracie żarem, Policja, straż pożarna, straż graniczna, wszyscy mają prawa emerytalne, dlaczego żołnierz ma nie mieć? Jestem szeregowym zawodowym, na moje mogą wprowadzić że mogę przejść na emeryturę i po 25 latach. Ale na Boga dajcie mi pracować skoro spełniam wszystkie stawiane przede mną warunki i zapewnić mojej rodzinie godny byt, a nie spadaj frajerze po 12 latach z odprowadzoną składką do Zus za najniższą krajową.
56-59-80-C1
~abbbbe
1451132880
Będziemy mieli na utrzymaniu kolejnych młodych emerytów. Mamy 160 tys emerytów poniżej 55 roku życia z tego 4 tys emerytów poniżej 40 roku życia. Koszt utrzymania tych młodych emerytów to 6 mld zł rocznie. Żeby zebrać 6 mld zł, każdy z 16 mln pracujących Polaków musi zapłacić ponad 300 zł rocznie.
65-B0-44-A8
~Mireq
1451073840
Uprawnienia emerytalne po 15 latach służby to jakieś nieporozumienie. Po 15 latach żołnierz jest w najlepszej formie, no chyba że rozpoczynamy służbę w wieku 35 lat.
0D-89-7D-A8
~ja
1451058540
Te decyzje to dowód na to, że PiS dba nie tylko o kadrę pasibrzuchów (oficerów,) ale także tego najważniejszego w wojsku czyli żołnierza szeregowego. Brawo!
94-F4-32-64

Wyszkolenie sprawdzą w boju
 
Pytania o europejską tarczę
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
NATO na północnym szlaku
W obronie wschodniej flanki NATO
Ameryka daje wsparcie
Wojna w świętym mieście, epilog
Gry wojenne w szkoleniu
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Treningi z wojskiem wracają
Rajd ku czci saperów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wiosenna burza nad Estonią
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zapraszamy na Festiwal
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zmiany w dodatkach stażowych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Serwis K9 w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Na straży nieba
„Wielka droga” dostępna online
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Flota Bayraktarów w komplecie
Abramsy w pętli
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Uwaga, transformacja!
Husarz na straży nieba
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pierwsi na oceanie
Mobilne dowodzenie
Wojskowe Oscary przyznane!
Krwawa noc pośród puszczy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Pierwszy polski technik AH-64
Sztuka ochrony zabytków
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO